Инвестициите в инвестиционни фондове в България са общо само 2,5 млрд лева, което е едва около 2% от депозитната база. 247 са лицата, с инвестиции на фондовата борса, които е "фрапиращо малко". Затова са необходими инвестиционните дружества, които ще помогнат на инвеститорите - с какъв хоризонт и в какъв фонд да инвестират. Това коментира Haтaлия Пeтpoвa - председател на Българската асоциация на управляващите дружества и изпълнителен директор на "Конкорд Асет Мениджмънт" АД по време на участието си в панела "Спестяване, инвестиции и възможности" в рамките на форума "Money.bg Лични Финанси".
А чрез инвестиционин фондове се дава възможност за инвестиция с малко средства и почти без опит, като евентуално се правят вноски.
Източник: Мирослава Дерменджиева
В Европа около половината от хората със спестявания инвестират посредством инвестиционни планове в инвестиционни фондове, а в САЩ те доситгат 90%.
По думите на Пeтpoвa, хората би трябвало сами да вземат информирано решение, като познават сравнително добре инвестиционните продукти и съответните рискове и предимства. Например, "Конкорд Асет Мениджмънт" започна кампания в училищата в тази връзка.
"Когато инвестирате, избирайте лицензирани управляващи дружества и лицензирани инвестиционни посредници, което може да се провери на сайта на КФН", призова Haтaлия Пeтpoвa.
Тя допълни, че у нас има 131 инвестиционни фонда, управлявани от 27 управляващи дружества, като с различните финансови инструменти се постига диверсификация на риска и оптимална доходстост.
Депозитите и разплащателните сметки в банките у нас достигат около 80 млрд. лева, по данни на БНБ, която сума расте с 11% за година. В същото време, лихвите по депозити са около нула, т.е. не носят доходи.
На този фон, д-р Николай Лазаров, Директор на Управление "Продажби индивидуално банкиране" в "Пощенска банка", даде съвет: Не финансирайте желанията си с кредити, като например не си купувайте нов телефон за 2000 лева със заем, ако можете да си купите такъв за 200 лева без заем.
Източник: Мирослава Дерменджиева
Винаги трябва да имате финансов буфер за минумум 6 месеца, посъветва Лазаров.
По думите му хората у нас масово не си дават сметка, че доходите им ще паднат рязко след пенсиониране. Освен това, у нас има и "таван" на размера на пенсиите. Затова всеки сам трябва да се погрижи за доходите си след пенсиониране. Може да се използва за целта и инвестиране в инвестиционни фондове и доброволни пенсионни фондове, т.е. в различни финансови инструменти, стана ясно от думите на финансовият експерт.
23 млрд. лева са средствата в пенсионни дружества у нас, към момента има 10 лицензирани пенсионно осигурителни дружества, със сметки на над 5 млн. български граждани. Каза по време на дискусията Владислав Русев - член на Управителния съвет на Асоциацията на дружествата на доброволно пенсионно осигуряване и главен изпълнителен директор на Пенсионно осигурително дружество "Алианц България"
Източник: Мирослава Дерменджиева
Докато средствата в универсанилните фондове са най-много, но не са достъпни за техните притежатели преди пенсионирането им, то тези които са във фондове които са по избор на работещите - доброволните, управляват 1,5 млрд. лева натрупани средства, на около 650 хил. лица. През последните години нараства интересът към тях, мака и бавно, каза Владислав Русев.
По думите му характерно за доброволните пенсионни фондове у нас е изключително високата защита на потребителите заради много силните регулации. Друго предимство според него е, че администрирането на спестяванията е лесно. Трябва да се има предвид същевременно, че минималният хоризонт на спестяване при тях е 5 години.
Цялата дискусия гледайте във видеото!
"Money.bg Лични Финанси" се организира с подкрепата на Конкорд Асет Мениджмънт, Инвестбанк, VM Invest, Банка ДСК, Болерон, Futura и Пощенска банка
*Настоящият материал е с информационна цел и не представлява инвестиционен съвет