Липсата на познания в сферата на личните финанси кара хората да се обръщат към нестандартни методи, в опит да изградят здравословни потребителски навици. Така се появява тенденцията "Без покупки".

Тя насърчава свеждането на разходите до минимум, като се избягват спонтанни или ненужни харчения.

Като се конценцтрират единствено върху нещата от първа необходимост, хората по-лесно определят приоритетните си покупки в дългосрочен план и увеличават спестяванията си. Този период може да трае няколко седмици или дори цяла година.

Според Хана Кауфман, финансов консултант в Betterment, този начин на спестяване е по-ефективен, защото потребителят не се отказва от покупката си завинаги, а само за определен период от време. В последствие обаче често това решение се оказва дългосрочно.

Друг положителен ефект от движението е неговият мащаб и изграждането на общност.

"Мозъкът ни обича добрата цел, особено когато зад нея стои чувство за общност и отговорност", допълва Кауфман пред Yahoo Finance.

Група, посветена на течението "Без покупки" във форум платформата Reddit, вече има над 70 хиляди членове, които споделят целите, постиженията и съветите си. Потребителите казват, че намаляват основно разходите за нови дрехи, козметика и храна за вкъщи и спестяват, като пазаруват на промоция.

Това предизвикателство напомня на тенденцията "спестяване като отмъщение". Тя се появи като отговор на увеличените разходи за почивки и пазаруване след края на пандемията (т.нар revenge travel). Увеличението на цените обаче принуди хората отново да се замислят за спестяванията си и така наречените "пари за черни дни".

Разликата с предизвикателството "Без покупки" е мотивът - "спестяването като отмъщение" е движено основно от страх или вина, докато първото следва конкретни цели в дългосрочен план, казват експерти пред Yahoo Finance.

Няколко съвета преди да се предизвикате

  • Най-важното при започването на такъв тип спестяване е сами да определите бюджета, с който разполагате, без да се влияете от трети лица.
  • Следващата стъпка е да си поставите ясни граници - кои са нещата от първа необходимост, и от кои може да се откажете.
  • Освен определянето на целеви бюджет, трябва да поставите и конкретна сума, която искате да спестите. По-ефективно ще е да планирате в какво да я инвестирате - почивка, кола и дори първоначална вноска за жилище или започване на бизнес.
  • Проследяването на напредъка чрез приложение за лични финанси или електронна таблица може да действа като допълнителна мотивация.
  • За някои пазаруването е хоби или се проявява в резултат на скука, смята Кауфман. В такъв случай специалистите съветват търсенето на ново (по възможност - не твърде скъпо) любимо занимание.

Експертите съветват да не пренебрегвате изцяло така наречените несъществени покупки, защото това може да ви демотивира и да постигнете обратния резултат. Подобна покупка веднъж седмично или месечно може да се окаже по-полезна от нейното избягване. Правете си заслужени подаръци.

Освен, че тенденцията "Без покупки" е благоприятна за личните финанси, тя помага на следващите я да възприемат по-устойчив начин на потребление. Нарастващият интерес към подобни практики показва, че обществото осъзнава липсата на финансова грамотност и дисциплина при разпределянето на личните средства и търси ефективни начини да изгради здравословни навици.