Несигурността в световната икономика, и най-вече тази на САЩ, принуди хората да намалят разходите и да обърнат внимание на спестяванията си. Експертите от New York Life направиха проучване, което да установи каква сума са заделили различните поколения в Америка през миналата година.
Резултатите показват, че най-много са спестили милениълите (поколението Y) - средно около 12 хиляди долара.
В другия край на спектъра са бейби бумърите, родени между 1946 и 1964 г., които са отделили по-малко от 3,5 хиляди долара. Този факт до голяма степен се дължи на напускането им на пазара на труда и увеличените разходи за здравеопазване. Около 67% от анкетираните възрастни споделят, че пенсионните им спестявания ще им стигнат до края на живота.
Поколенията Х (1965-1980) и Z (1997-2012) са заделили съответно около 7,46 и 6,16 хиляди долара. Според експертите причината най-младото поколение да изостава е свързана с продължаващите разходи за образование, по-малкото време на работна сила, студентските заеми и увеличаващите се цени на стоките.
Според данни на Федералния резерв по-възрастните членове на поколение Z, както и милениълите, представляват най-голям дял от кредитополучателите по федерални студентски заеми.
Поколението Y е и сред тези с най-висок баланс по кредитни карти - почти 7000 долара, показват данни на Experian. Изпреварват го само американците, родени между 1965 и 1980 г., при които стойността е над 9,5 хиляди.
Въпреки това, именно тези две поколения са успели да спестят най-много средства през изминалата година. Най-голямо влияние върху разходите им оказват лихвите по кредитни карти и цените на жилищата, както и инфлацията. Около 38% от възрастните очакват тя да увеличи разходите им за живот през първата половина на 2025 г.
Разбира се, трябва да се вземат предвид различията в приоритетите на поколенията. Докато младите спестяват основно за телефон, кола или почивка, по-възрастните се насочват към покупката на жилище или създаване на семейство. Това разминаване оказва влияние върху определената като цел сума.
В края на 2024 г. 64% от възрастните остават уверени в способността си да постигнат финансовите си цели. Въпреки това, 43% от тях съобщават, че се чувстват по-малко финансово сигурни, отколкото в края на 2023 г., а трите най-често използвани думи в тази връзка са надежда, стрес и тревожност.
За най-ефективно спестяване експертите съветват внимателно да изберете вида на спестовната сметка, да изплатите заемите си в най-кратък срок и да намалите разходите си.