Криптоактивите имат голямо обещание, но то още не е реализирано, а е с потенциал. Така че, в среди на геополитически турболенции и макроикономическа несигурност и тези активи не се повлияват добре. Това заяви по време на форума Money.bg Лични финанси Благовест Белев, който e ocнoвaтeл нa пъpвaтa ycлyгa зa инвecтиция в ĸpиптoaĸтиви в Бългapия - ВlосkСhаіn.bg.

Източник: money.bg
"Моят начин да си обясня всичко това, което се случва през последните два месеца е, че основната цел на всички политики в момента на администрацията на Тръмп е дългосрочно съревнование с Китай. И това се видя много ясно и при последната промяна на самите тарифи. Това е нещо, което ще се развива в последните 10-15 години и ще е топ мотив във всякакви видове финансови пазари и не само", коментира Благовест Белев.

Източник: iStock
Според съоснователя на конференцията ETHSofia Юлиян Величков една от причините да се говори все повече за това, че традиционните инвеститори и инвестиционни фондове проявиха първоначален интерес към крипто сферата беше точно това, че крипто активите се държаха по по-различен начин.
"Те следваха една по-различна, донякъде своя цикличност, тяхното поведение беше по-различно като реакция на други пазарни действия. Но в крайна сметка започна да се говори къде на шега, къде насериозно, че когато навлядоха тези вече сериозни и опитни крипто инвеститори - големите инвестиционни фондове, те със себе си доведоха част от тази традиционна цикличност, която наблюдаваме и при другите пазари", коментира Юлиян Величков.
И двамата гости на форума Money.bg Лични финанси са категорични, че след последните геополитически събития няма как да говорим за каквито и да е активи, които не са повлиявани от глобалните финансови политики, като това се отнася и за криптоактивите.
Добра инвестиция ли са криптоварутите?
Според Благовест Белев това е изключително сложен въпрос. Експертът подчертава, че по дефиниция макро събитията няма как да се предвидят и затова най-добрият начин човек в качеството си на инвеститор е да си вдигне погледа много напред във времето и да не се влияе много от случващото се в днешния ден.
"Това е единственият начин ние като инвеститори да се предпазим от цялата тази волативност, от емоционалните реакции на политици, на инвеститори и други. Криптото е част от общите финансови активи - рисков актив с рисково поведение, свързано с рисковите апетити на инвеститорите. И докато не се завърне активно, криптото няма да се представя добре."
Благовест Белев смята за много важно "всяко портфолио да има част в крипто.
"За съжаление не е много лесно да имаме пасивен подход в криптовалутите, тъй като нещата са много динамични и се променят. Има две основни твърдения. Едната е т. нар. монетарна теза, в която биткойнът е лидер и представлява алтернатива на златото и паричната система. Другата е технологичната част ,където имаме различни блокчейни, които се борят да токенизират всички видове активи и финансови акции облигации. В дългосрочен план аз мисля, че монетарната теза би донесла повече възвръщаемост", смята експертът.
Юлиян Величков допълва, че неговият опит в крипто сферата му е показал, че не трябва да се обръща голямо внимание на каквито и да е прогнози, дори те да идват от много сериозни източници.
"Крипто сферата е изключително динамична и просто няма как да знаеш кога ще се случи някое събитие, което да тласне нещата в една или в противоположна посока. Колкото до това, което препоръчвам аз анй вече на познати, които ме питат каква част от инвестиционния ми портфейл да е в крипто, е на първо място да се информират внимателно, да осъзнават, че това, в което инвестират може много бързо да промени своята стойност. И да не се търси рискът на активи като мимкойни, защото те са като казино."
Според финансовите експерти регулациите са и тепърва ще бъдат съществена част от света на криптоактивите. Като цяло това е позитивно за този пазар, защото дава яснота на различните инвеститори и играчи на пазара.
В същото време секторът, особено в Европа, вече се смразява и води до големи разходи за бизнеса и инвеститорите. Трябва да се подчертае обаче, че "позитивната регулация е добрата, а не тоталната регулация", категорични са Белев и Величков.
Цялата дискусия може да гледате във видеото!