Растежът на направените от българи инвестиции във фондове и акции е 3-4 пъти по-голям от средния за страните от Европейското икономическо пространство и за 10 години сумите са се увеличили 4-5 пъти. Това посочи пред Money.bg ръководителят на отдела за управление на богатство и търговия на Revolut Роландас Ютейка.
Той представи наблюденията си по време на форума Money.bg Лични Финанси.
Финтех гигантът предлага голямо разнообразие от инвестиционни продукти с 6 милиона клиенти и активи под управление за 10 милиарда евро, като по думите му "в България степента им на проникване е една от най-високите в Европа".
"Ако разгледаме средния портфейл, добрата новина в България е, че във всички класове активи българите инвестират и имат по-големи портфейли от средните в Европа", обясни Ютейка.
По думите му най-голям дял имат американските акции, като средното портфолио в Европа е 2000 евро, докато в България е около 2300 евро. На второ място по популярност са европейските борсово търгувани фондове, следвани от облигациите - в тях в България се инвестират по около 1600 евро.
По-назад са т.нар продукти с роботизирани съветници и европейските акции.
В България близо 30% от инвестиращите потребители на Revolut са жени, което е повече от средното за Европа.
Сравнението между инвестициите и депозитите на пръв поглед показва нерадостна картина - България е "на опашката" в Европа, но реално има голям прогрес. "Преди 10 години инвестициите бяха 3-4% от депозитите, което означава, че от 100 евро депозити се инвестираха 3 евро. Сега ситуацията е почти 3 пъти по-добра, като се инвестират суми, равни на 9% от депозитите", посочи Роландас Ютейка.
По думите му няма как бързо да бъдат догонени държави като скандинавските или Германия, в които има десетилетни навици по отношение на личните финанси и затова трябва да има повече образователни инициативи в училищата и университетите, но освен това трябва да се стимулира търговията с активи.
Целия разговор можете да гледате във видеото!