Все по-голям брой българи на възраст между 18 и 30 години не могат да обслужват кредитите си, които стават изискуеми от ЧСИ. Това заяви в студиото на Money.bg Виктор Стоянов, който е член на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители. 

Според последените данни на Камарата - 120 000 души в диапазона между 18 и 30 години са с вече образувани изпълнителни дела.

"Между 18 и 20 години са 4 000 души, между 20 и 25 са 36 000 задлъжнелите и между 25 и 30 години - 80 000 души вече са с образувани изпълнителни дела. Тоест, говорим за кредити, които вече са минали през съдебна фаза, осъдени са, станали са изискуеми и вече са при нас", коментира Стоянов.

120 000 млади хора у нас са с просрочени кредити и с дългове към ЧСИ

120 000 млади хора у нас са с просрочени кредити и с дългове към ЧСИ

Как се излиза от дългова спирала?

Според юриста цифрата е стряскаща на фона на това, че цялостната тенденция у нас е към намаляване на броя на изпълнителните дела. Причинте са в подобряването на икономическата обстановка в България и ръста на доходите. 

Снимка 725686

Защо много млади хора са финансово неграмотни?

Именно младите българи са се оказват сред най-неграмотните във финансово отношение хора в страната, подчертават от Камарата на частните съдебни изпълнители. Затова те провеждат безплатни лекции по финанси в български гимназии, вярвайки, че финансовата култура трява да бъде изградена още в училище.

"Проблемът при младите хора е, че те нямат тази духовна и житейска зрялост, която вече малко по-възрастните хора имат. Като цяло обществото ни страда от тези основни липси на познание във финансовата и в правната сфера, с което в крайна сметка ние съдебните изпълнители се сблъскваме всеки ден. И ежедневно в кантората трябва да обясняваме как се е формирал дългът, какво е главница, какво е лихва, защо. Тоест, има едни базови липси."

Снимка 725687

Всичко това е и причината от Камарата да стартират тяхната кампания, с подкрепата на МОН, за финансова грамотност, която е таргетирана към ученици между 17 и 19 години, които завършват 11 и 12 клас и които тепърва ще се сблъскат с това да управляват личен бюджет в битието си на студенти или работещи млади хора.

"Нашата кампания цели да запознае децата с три основни неща - едното е базови познания по управление на личен бюджет, другото е основни елементи на кредитните продукти - да знаят какво да гледат и за какво да внимават, и третото е вече лошият сценарий, при който кредитът става съдебен и започва да нараства", обяснява Виктор Стоянов. 

Според юриста и неговите колеги от Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители, финансовото ограмотяване трябва да започва в по-ранна детска възраст и да бъде част от задължителната учебна програма в българските училища. За целта вече е внесен и Законопроект, който в момента се разглежда от управляващите.

Българинът най-често просрочва банкови и бързи кредити и сметки към телекоми

Българинът най-често просрочва банкови и бързи кредити и сметки към телекоми

Свикваме да живеем със заемите, твърдят от Асоциацията за управление на вземания

"Ние апелираме към промени в образованието и към един по-мултидисциплинарен подход по темата финансова и правна грамотност, защото в момента само в отделни часове по технологии и предприемачество, математика и география се хващат елементи по икономически понания, но те не са структурирани и сплотени в една дисциплина", обобщава Виктор Стоянов.

Цялото интервю гледайте във видеото!