Имоти на стойност около 23 милиарда евро смениха собствениците си миналата година в Гърция. Това сочат данни на независимия орган за публични приходи (AADE), но само няколко включват ипотечен кредит.
Това са цени за покупка и продажба на недвижими имоти, базирани само на договорите, които са съставени, което означава, че действителната стойност на прехвърлените имоти е по-голяма, защото в договорите е обичайно да се посочва облагаемата цена (известна като "обективна стойност") на имота, като част от крайната сума се плаща "под масата", пише Kathimerini.
През миналата година продажбите на недвижими имоти през 2024 г. отбелязват ръст от около 30% в стойност спрямо 2023 г., докато първите данни за тази година (от януари) показват, че продажбите ще останат на високи нива.
Особено впечатляващ факт е, че от продажбите на недвижими имоти за над 23 милиарда евро, извършени през 2024 г., само 1,5 милиарда евро идват от ипотечни заеми. Това означава, че хиляди покупки и продажби са извършени без ипотечен кредит - т.е. чрез депозити и пари в брой.
От 23 милиарда евро приблизително 2,5-3 милиарда евро идват от чуждестранни инвеститори, докато 2-2,5 милиарда евро се отнасят до продажби на големи имоти, като хотели и т.н.
Останалите 18 милиарда евро се отнасят до продажби на апартаменти, офиси и парцели. Подадените декларации за преместване са общо 211 590 при 174 475 през 2023 г.
Общите депозити, държани от домакинствата в банките, възлизат на 150,3 милиарда евро в края на декември спрямо 146,6 милиарда евро през декември 2023 г., отбелязвайки увеличение от 3,7 милиарда евро за една година.
Трябва да се отбележи, че данните не включват прехвърляне на земеделски парцели.
От месеци наред в Гърция цените на имотите непрестанно се покачват. Това се усеща най-вече в центровете на големите градове, където нивата на собственост върху жилища са по-ниски от вече намаляващата средна стойност, което води до по-високи наемни цени. Според данни от платформата за онлайн реклами Spitogatos се регистрират увеличения до 49% (в източните предградия на Атика) през период 2019-2024 г.
По данни от Евростат от 2005 г. до 2023 г. делът на собствениците на жилища е спаднал от 84,6% до едва 69,6%. Това увеличи броя на бъдещите наематели, като същевременно невъзможността на повечето нови домакинства да се насочат към пазара на жилища, ги кара да търсят вариант за наем на дом.