Ако киберпрестъпността беше държава, тя щеше да е третата по големина икономика в света с брутен вътрешен продукт от 8 и половина трилиона долара и годишен растеж от 15 на сто. Говорим много за пробивите в системите на гигантски корпорации и правителства, но всъщност почти всички жертви на хакерите са малки фирми.

"Срещал съм собственици на малки фирми, които смятат, че кибератаките се случват само на най-големите компании. това просто не е вярно и е твърде неприятно, когато тези собственици на фирми го усетят сами", коментира пред Money.bg генералният мениджър на Microsoft Security Скот Удгейт.

AI за "добри" и "лоши"

По думите му именно малките и средни фирми се нуждаят от съдействие, защото те са концентрирали ресурсите си в своя основен бизнес - а той не е киберсигурността. Когато нямаш на разположение голям и опитен IT екип, изкуственият интелект идва на помощ. В тази сфера Microsoft инвестират милиарди.

Важно е да се каже, че AI в момента се използва и от "добрите", и от "лошите".

Microsoft: Всеки долар, вложен в AI, връща обратно $3,50

Microsoft: Всеки долар, вложен в AI, връща обратно $3,50

Изкуствен интелект и квантов компютър заедно са открили за няколко часа нови материали за батерии с по-малко литий

"Държавно подкрепяните хакери и другите организации за киберпрестъпления се разрастват - следим 300 групи при 250 преди година. Увеличава се и скоростта, с която те се придвижват из системите на компрометираните организации. Средно е 72 минути - от разбитата електронна поща и поставянето на устройство под контрол до кражба на идентичността... но може да бъде и само 5 минути", подчертава Удгейт.

Снимка 685956

Източник: Явор Николов

По думите му AI позволява на компаниите да реагират "с машинна скорост" на атаките и да ги парират в рамките на понякога само 3 минути.

"Изкуственият интелект може да опрости нещата. Най-базов пример: генеративната платформа може да даде информация за даден инцидент на разбираем език. Това със сигурност е полезно", отбелязва експертът.

"Изоставените" системи

И най-добрият AI не може да предпази система, оставена без поддръжка. Трябва ли обаче софтуерните компании да се грижат и за сигурността на по-старите си продукти, ако те продължават да имат голям пазарен дял? Въпросът е особено наболял на фона на оставащите още няколко месеца поддръжка на най-масовата компютърна операционна система - Windows 10.

Удгейт не пропуска да отбележи, че жизненият цикъл на операционните системи е достатъчно дълъг и съществува възможност за продължаване на достъпа до обновления за корпоративните клиенти, които са склонни да платят за това. В същото време признава: "Лесно е да се каже, че ако имате 10-годишен компютър с 10-годишна операционна система, то трябва да помислите за нещо ново. При различните хора обаче има и различни обстоятелства".

Какво пречи на Европа да бъде технологичен лидер?

Какво пречи на Европа да бъде технологичен лидер?

Компании вече избират новите си служители според AI познанията, заяви президентът на Microsoft за Централна Европа и Централна Азия Мишел Симънс

Пазарният дял е един от факторите и заради които Microsoft продължава да обновява антивирусното си решение Defender даже за машините, които са останали с Windows 7.

По-сложен е казусът с производственото оборудване и IoT устройствата: "Те може да са нови, но технологията, вложена в тях, да е много стара. Понякога клиентите имат остаряла инфраструктура, която обаче е тясно свързана с процесите им. Ъпгрейдът е най-добрият вариант, но понякога има предизвикателства. Затова защитата е на няколко слоя - следващият може да е например наблюдение на мрежата за аномалии".

Уроците след CrowdStrike

Няма как да говорим за Microsoft и киберсигурност, без да споменем CrowdStrike. Програмна грешка в обновление на платформата за защита на данните срина над 8 милиона компютри по света на 19 юли тази година. Техническият проблем блокира летища, болници, държавни учреждения и компании от всякакъв калибър.

Щетите се оценяват на около 10 милиарда долара.

Удгейт е категоричен, че случилото се не може да бъде изолирано до една конкретна човешка грешка - а и не бива: "Можете да насочите вниманието си към архитектурата на CrowdStrike и да заявите, че има нужда от подобрение. Може да погледнете и към начина, по който CrowdStrike доставя обновленията си да заявите, че има нужда от подобрение. И двете неща са верни. Обаче можете и да кажете, че CrowsStrike е доставчик на решение за киберсигурност, което работи на Windows и, ако не прави нещо както трябва, то Windows би трябвало сам по себе си да е по-устойчив".

Снимка 685957

Източник: Явор Николов

Генералният мениджър на Microsoft Security е категоричен, че двете компании са си партнирали активно в хода на инцидента, а и не само.

"Сега си сътрудничим с цялата индустрия по въпроса какви ще са последиците за Windows. Имахме среща в Редмънд, на която поканихме няколко компании, включително CrowdStrike, за да помислим за бъдещето на Windows в тази сфера", разказа Удгейт. За момента конкретните резултати от срещата не са публични.

Живот отвъд паролите

Човекът винаги е най-слабото звено в киберсигурността. Според Microsoft огромна част от атаките могат да бъдат спрени, ако активираме допълнително ръчно удостоверяване на всеки опит за влизане и заменим паролите с удостоверяване чрез биометрия или физически ключ за сигурност.

В наши дни всичко това може да се случва с помощта на обикновен смартфон чрез т.нар passkeys. Това е комбинация от два уникални "ключа", като единият се генерира локално (например на смартфона) и не го напуска, а другият - на сървъра на дадената платформа (и никъде другаде). Те се активират чрез избрания от потребителя метод на отключване - пръстов отпечатък, лицево разпознаване, устройство като Yubikey или PIN.

Вече можете да влизате в Google профила си без парола

Вече можете да влизате в Google профила си без парола

Новата Passkey технология е по-бърза и сигурна

"Със сигурност едно от най-ефективните неща за клиентите е да активират многофакторното удостоверяване. Второто нещо е да премахнат паролите - вместо да пишат някаква фраза, те могат да използват passkey, който са много по-труден за компрометиране. Моите собствени профили в системите на Microsoft са без пароли. Не пиша нищо, за да вляза в тях", категоричен е Удгейт.

Има ли химия в Microsoft?

Скот Удгейт е с почти 25 години стаж в Microsoft, но освен това има докторска степен по химия. Къде е пресечната точка между информационните технологии и науката? "Започнах като ентусиаст, който прекарва много от свободното си време пред компютъра. От кариерна гледна точка, исках да стана химик като родителите ми... но с течение на времето осъзнах, че съм открил една невероятна професия", отговаря той.

Какво е пренесъл от химията в IT сектора? "В химията правех много неща, които изглеждат като бъркане, месене, готвене и... проваляне. Вместо да направиш хубави сладкиши, правиш прегорели сладкиши. Пробваш отново и отново и накрая се получава. Така се научих, че постоянството е наистина важно в професионалния свят. Даже да не успееш днес, ако не спираш да опитваш, ще се получи!".