След 17 години разработка, от Microsoft обявиха, че са постигнали ключов пробив в сферата на квантовите компютри. Процесорът Majorana 1 използва както нова архитектура, така и нови материали.

Квантовите компютри са изградени около кюбитите - информационна единица, която за разлика от двоичните битове в стандартните системи днес, има и т.нар суперпозиция, което позволява огромен скок в производителността. Голямото техническо изпитание обаче е те да бъдат защитени от грешки, тъй като са много по-"крехки" от простите единици и нули.

Квантов компютър с телепортация направиха в Оксфорд

Квантов компютър с телепортация направиха в Оксфорд

Разработката може да стане основа за нов тип глобална мрежа

Majorana 1 може да съдържа до милион кюбита в рамките на чип, не много по-голям от стандартен традиционен процесор. Той не използва електрони, а квазичастиците майорана, които до момента бяха единствено елемент от теоретичната физика. Те се комбинират с първия топопроводник в света, който комбинира свърхпроводник с полупроводник, прави възможно принципно ново състояние на материята и защитава информацията в кюбитите от външни електромагнитни въздействия.

От Microsoft твърдят, че това е "транзисторът на квантовата епоха".

Google иска да произведе квантов компютър до 2029 г.

Google иска да произведе квантов компютър до 2029 г.

Той може да се използва за всички сфери на живота - от медицината, през торовете, до измененията на климата

Проектът е подкрепен от военната изследователска агенция на САЩ DAPRA. Majorana 1 все още не е готов за реална употреба, но очакването е в рамките на следващите 8 до 10 години да има работещи квантови компютри, които да могат да се използват за разнообразни задачи.

Заради в пъти по-високата си производителност в сравнение даже с днешните суперкомпютри, тези устройства имат потенциала да създадат сериозни предизвикателства пред криптирането на комуникацията и механизмите зад блокчейн технологиите.