Значим пробив в квантовите изчисления беше постигнат, след като изследователи от Оксфордския университет създадоха мащабируем квантов суперкомпютър, способен на квантова телепортация, пише "Индипендънт".
Разработката се фокусира върху така наречения проблем с мащабируемостта при квантовите изчисления, като изследователите твърдят, че трудът им ще позволи реализирането на технологията от следващо поколение на ниво, което ще промени индустрията.
Областта на квантовите изчисления съществува от десетилетия, но едва през последните години бяха направени значителни стъпки към практическото им реализиране.
Използвайки свойствата на квантовата физика, тези машини от следващо поколение заменят традиционните битове - "единиците" и "нулите", използвани за съхранение и прехвърляне на цифрова информация - с квантови битове (кюбити), които могат да действат едновременно като единица и нула чрез явление, известно като суперпозиция.
Това дава на квантовите компютри потенциала да бъдат с порядъци по-мощни от днешните най-съвременни конвенционални суперкомпютри.
Изследователите показаха първата демонстрация на квантова телепортация на логически елементи през мрежова връзка (до момента имаше успешна квантова телепортация на данни без местене на кюбити). Те твърдят, че тази техника може да формира основата за бъдещ "квантов интернет", който би предложил изключително сигурна мрежа за комуникации, изчисления и сензорни приложения.
"В нашето изследване използваме квантова телепортация за създаване на взаимодействия между отдалечени системи. Чрез внимателно настройване на тези взаимодействия, можем да изпълняваме логически квантови операции между кюбити, разположени в отделни квантови компютри," обясни Дъгъл Мейн от Катедрата по физика в Оксфордския университет, който ръководи изследването.
Изследователите също така демонстрираха, че квантовата система може да бъде изградена и мащабирана с използване на вече налична технология.
"Нашият експеримент показва, че разпределената в мрежа квантова обработка на информация е осъществима с настоящата технология," каза професор Дейвид Лукас, главен изследовател на екипа и водещ учен в британския център за квантови изчисления и симулации.
Учените обаче са категорични - мащабирането на квантовите компютри си остава предизвикателство, което е свързано както с пробиви в областта на физиката, така и със значителни инженерни усилия.
Gоspоd_Bog
на 13.02.2025 в 16:50:09 #1Загуба на време - няма как да стане на практика. А дори и да станеше, няма за какво полезно да се използва - дори и днес всички полезни програми са на по 10-20 години и работят на хардуер от преди 10 години. Видяха че от АИ няма полза и като се спука единия балон почват да надуват друг… типично по ционистки