"Заваляха критики към промените в движението по пътищата" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Силно шофьорско недоволство предизвикаха публикуваните за обществено обсъждане в края на миналата седмица проекти на два нови закона - за движение по пътищата и за водачите на МПС. Те предвиждат по-високи глоби, задължителни зимни гуми от ноември до март, ограничение на скоростта в населени места до 30 км в час и забрана за млади водачи да карат мощни коли. Една от най-драстичните санкции е отнемането на книжката при три тежки нарушения на правилата за движение в рамките на две години. След такова отнемане на книжката нарушителят ще трябва отново да се яви на изпит. Целта на промените е да се намалят жертвите на пътя, посочват от МВР.

"Това е милиционерски закон от 80-те години, според който за всички пътно-транспортни произшествия са виновни единствено шофьорите. Не виждаме къде са отговорностите и наказанията за институциите, които с действия или бездействия причиняват ПТП, например заради дупки или паднали дървета по пътя", коментира пред БНТ Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка. Според него в новите пътни закони не се предлагат никакви подобрения към изискванията за обучение на водачите на МПС. "Рестрикциите към младите шофьори да карат автомобили до 67 к.с. или ако са по-мощни да са задължително с придружител, няма да сработят.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Задава се революция в отношенията между администрация и граждани", четем в "Капитал"

Амбициозен проект за промени в АПК обещава да премахне изискването на документи, с които институциите вече разполагат

Трябва ви данъчна оценка за апартамента и отивате в общинската данъчна служба. Теглите номерче, чакате да ви дойде редът, влизате в една стая, където ви пращат в друга стая, за да платите първо таксата. После се връщате в първата стая, подавате заявление, представяте документи. Казват ви да дойдете след пет дни, за да си вземете удостоверението. След пет дни пак отивате, теглите номерче, чакате, влизате в трета стая, където се легитимирате, служителката отваря готовото удостоверение на компютъра си, но засечка - иска ви документ за платената преди пет дни такса, а вие не го носите. 

Служителката обяснява, че няма право да провери тази информация в системата на същата администрация, затова ви праща в съседната стая, където да ви извадят копие от разписката за платена такса. Не протестирате, защото от опит знаете, че е безмислено. Отивате до съседната стая, вадите копието, връщате се и го предавате на жената от другата страна на стената. Получавате удостоверението.

Прочети още от " Капитал"

"Толполицията уплаши шофьорите, продават по 15 347 винетки на ден" е заглавиe от в. "24 часа"

Приходите са над 23 млн. лева - с 30% повече спрямо миналата година

До седмица изтичат старите стикери на повечето шофьори

Почти двойно повече винетки са продадени за месец, показаха данните на Агенция "Пътна инфраструктура". От 15 декември 2018 г. до 15 януари 2019 г. броят им е 460 416, докато преди година за същия период продажбите са били с 200 000 по-малко. Приходите са с близо 30% по-високи - над 23,2 млн. лева сега при 18,732 млн. преди година.

Според експертите от АПИ ръстът в продажбите се дължи основно на пускането на пътя на т.нар. толполиция. От началото на годината освен Пътна полиция и 50 автомобила, оборудвани с камери, следят за винетки. Те снимат номерата на автомобилите, а проверката в системата дали има валидна винетка се прави веднага. Ако се установи липса, номерът на нарушителя се подава към Пътната полиция или друга кола на толполицията, която да спре нарушителя.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Търсят се 250 спешни лекари в държавата" извежда на първа страница в. "Монитор"

Пенсионери лекуват до откат, младите медици напускат след година. В столицата работят 14 екипа, 80 са необходими за мащабите на града

Hад 250 незаети места за лекари има в центровете за спешна помощ в страната и техните филиали. На практика те работят с наполовина по-малко медици, отколкото е необходимо, установи репортерска проверка на "Монитор".

От дефицита не е пощадена и столицата. "В столицата липсват хора за 66 екипа.

За град с тези мащаби те трябва да бъдат 80, но сформираме между 12 и 14", каза говорителят на ЦСМП за София - град и област Катя Сунгарска.

32 са лекарите в центъра в Добрич, като работещите там са общо 184 човека. Те отговарят и за филиалите в Балчик, Каварна, Тервел, Шабла и Генерал Тошево. "Свободните места за доктори са 10", поясни шефът на ЦСМП в Добрич д-р Огнян Господинов. По думите му натовареността на професията е причина за незаетите щатове. "След като индексираха заплатите и облекчиха процедурата за специализации на младите лекари, кандидатите за работа в центъра се увеличиха", уточни д-р Господинов. Само през 2018-а там са назначени 20 новодипломирани медици от Медицинския университет във Варна. От тях обаче вече са започнали да напускат заради неблагоприятните условия на труд. Младите доктори се задържат около година. Според шефа на ЦСМП Добрич по-голям проблем от незаетите щатове е текучеството.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Храните продължават да поскъпват", четем във в. "Стандарт"

Индексът на тържищните цени се повиши тази седмица с 2,17 %, до 1,504 пункта, съобщава Държавната комисия по стоковите борси и тържищата /ДКСБТ/. От началото на годината ИТЦ се повиши с 4,15 на сто.

Най-голямо е увеличението при зеленчуците.

Вносните домати поскъпват с 15,6 на сто, до до 2,30 лева за килограм, а краставиците от внос - с 13,3 на сто и се търгуват по 2,47 лева за килограм. Картофите поевтиняват с 2,3 на сто, до 0,85 лева за килограм на едро. Морковите също са нагоре с 17,8 на сто и се търгуват по 1,06 лева за килограм. Зелето поскъпва с 3,4 процента до 0,90 лева за килограм.

Ябълките поевтиняват със 6,1 на сто до 0,98 лв./кг. Цената на портокалите се понижава с 1,8 на сто до 1,18 лева за килограм. Мандарините се търгуват по 1,31 лева за килограм. Бананите поскъпват с 1,5 на сто до 1,99 лева за килограм. Лимоните се продават по 1,73 лева за килограм.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Нов провален опит на "Евроинс" да купи гръцкия застраховател Credit Agricole Life", пише "Капитал"

Отказът на регулатора е заради неустойчив бизнес модел, а от компанията нарекоха аргументацията му непрофесионална

Българската застрахователна група "Евроинс" получи трети пореден отказ от гръцката централна банка да придобие Credit Agricole Life. Така сделката, обявена още в средата на 2015 г., се превръща в същинска сага за иначе активно растящия чрез придобивки в региона застраховател. В становището на компанията за решението се казва, че ще продължи да развива бизнеса си в Гърция органично. 

Новият момент са за пръв път прехвърчалите искри в иначе публичното спокойствие около протяжните опити за финализиране на сделката. Решението на регулатора съдържа някои доста остри твърдения за практиките и финансовото състояние на българския застраховател.

Прочети още от " Капитал"

"2018 г.: 727 лв. заплата средно са предлагали в бюрата по труда" четем в "24 часа"

Най-висока - 4000 лв. - за системен анализатор

Прегледът на отворените данни за обявите за свободни работни места на Агенцията по заетостта между четвъртото тримесечие на 2017 г. и четвъртото тримесечие на 2018 г. дава възможност за интересни заключения:

- Средната брутна заплата за 8-часов работен ден за свободните работни места в бюрата по труда за цялата 2018 г. е 727 лв.

- През 3-ото тримесечие на 2018 г. тя възлиза на 755 лв. или 67,5% от средната заплата за страната (1117 лв. по данни на НСИ за третото тримесечие на 2018 г.)

- През последното тримесечие на 2018 г. тя вече достига 757 лв., което е с 8% над осреднената заплата по обявите за същия период на 2017 г. Този темп на нарастване е в унисон с наблюдавания в икономиката (между 7 и 8% в различните тримесечия).

В условията на бързо нарастваща минимална работна заплата (надхвърля 45% от средната) не е изненадващо, че относителният дял на обявите за работни места с такъв тип заплащане остава значителен. През 2018 г. 27% от разгледаните от нас обяви в бюрата по труда са за минимално заплащане, а едва 6-7% са за заплата, близка или над средната за страната.

Прочети още от в. "24 часа"

"Давос: пропадане на върха", пише в. "Сега"

Ежегодният преглед след поредната среща на Световния икономически форум в швейцарските градчета Давос и Клостерс е просто задължителен за всеки, който държи да се ориентира в днешния и утрешния свят. Конгресният център на Давос остава единственото място, където за четири дни се събират заедно шефовете на "големите 1000" корпорации с главите на десетки правителства. И тази среща винаги е от значение за световната икономика и финанси, тя определя дневния ред на новата година. Това невинаги са темите, които организаторите определят за водещи. Най-често горещите въпроси се поставят от ораторите - авторитетни имена в науката, политиката и бизнеса. Същото се случи и тази година, когато водещата тема на форума в Давос бе

"Глобализация 4.0"

със замисъла "духът на съзидателния глобализъм" да бъде впрегнат в търсене на нови ниши за растеж. За онези като мен, които гледат скептично на опитите през година-две да ни пробутват поредната епохална революция, сякаш са нови модели на марка телефонни апарати, организаторите обясняват тяхната номерация на епохите в глобализацията. Версия 4.0 идвала от четвъртата индустриална революция, свързана с използването на изкуствен интелект и нашествие на роботите в производството. Но участниците във форума не споделиха планирания ентусиазъм. В речите и дискусиите главният въпрос бе глобалното забавяне на икономическия растеж.

Прочети още от в. "Сега"

"Доц. д-р Рачо Стоев: Софиянци са по-високи с 1,5 см от средния българин" пише в. "Монитор "

Мит е, че блондинките изчезват, трудно се стига до промяна на генофонда

Доц. Стоев, ваше проучване предизвика голям интерес в обществото, като показа, че ръстът на българите намалява. На какво се дължи това и каква е идеята на изследването?

- Всъщност това изследване е съвкупност от проучвания, правени от края на XIX век до сега. То обхваща предимно ученици и студенти, като последните данни за ръста им са от 2013-2015 година.

- Каква е тенденцията?

- Проучването показва, че при родените след 1900 година ръстът нараства. Това се наблюдава при родените около 1985 година, след което обаче намалява - с около 1,5 см за десетилетие. Така мъжете стават 174,5 см. Става дума за родените през 1996-1997 година, по време на т.нар. Виденова зима.

- Самият стандарт на живота ли води до това?

- След 1900 година стандартът на живот започва да се подобрява, а след 1905 година започва бързо намаляване на раждаемостта у нас, т. нар. българско демографско чудо. Това означава, че за всяко дете се полагат повече грижи. До към 1985 година този процес продължава. След това имаше влошаване на условията на живот и това влияе отрицателно на ръста ни с около 1,5-2 см. Такова намаляване всъщност е характерно за всички източноевропейски страни по време на прехода. При тези проучвания обаче се отчете нещо много интересно - при изследванията през 2014-2015 година се оказа, че 18-годишните момчета и момичета са със същия ръст както 15-годишните момчета или 13-годишните момичета, защото те са родени по-късно, когато кризата бе отминала. Съответно това означава, че след спадането на ръста при родените по време на кризата увеличаването на ръста ще продължи.

Прочети още от в. "Монитор"

"2000 лв. глоба, ако удариш полицай", пише в. "Стандарт"

2000 лв. глоба ще плаща всеки, който посегне на полицай или пожарникар, докато те изпълняват служебните си задължения. Това предвиждат промени в Закона за МВР, които са публикувани за обществено обсъждане.

"Който наруши физическата неприкосновеност на полицейски орган или на орган за пожарна безопасност и защита на населението чрез употреба на физическа сила или предмет, ако извършеното не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 2000 лева". Сега в закона има само прокламирана особена закрила, но няма административно-наказателна разпоредба, която да я защитава.

Нов критерий за назначаване в МВР, предвиждат поправките в закона. Няма да се приемат кандидати, ако за тях е установено, че се дрогират или имат зависимост от наркотици или техни аналози. Няма да се назначават на работа в МВР кандидати, които откажат да минат тест за зависимост.

Прочети още от в. "Стандарт"