Европейският съюз изостава значително при произвеждането и прилагането на нови технологии, докато конкуренцията както от страна на САЩ, така и от страна на Китай расте. Усилията на новата Европейска комисия обаче ще са насочени към отключване на технологичния потенциал на ЕС, коментираха за Money.bg от Европейския парламент в Страсбург в края на ноември. Евродепутатите са единодушни, че отпускането на повече пари за иновации е единственият вариант Европа да не затъне в технологично отношение.
Основните цели в новия план на ЕК са две. Първата е свързана с осигуряването на средства за инвестиции, а втората с това къде да се насочат тези инвестиции, пише БТА, цитирайки Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в България. Днес тя участва в юбилейното 20-то издание на Националния иновационен форум, организиран от Фондация "Приложни изследвания и комуникации", което се провежда в София.
Усилията на новата Европейска комисия на Фон дер Лайен ще са насочени към промяна на сегашното положение, при което ЕС изостава при произвеждането и прилагането на нови технологии. Това статукво може да донесе не само технологично изоставане и пропуснати финансови ползи, но и възможно оставане встрани от регулацията и контрола над новите технологии.
Източник: EPA/БГНЕС
"Водеща мярка за промяна на това статукво, според Чобанова, ще бъде мобилизирането на инвестициите чрез натрупаните спестявания и посредством частни капитали, които, по думите ѝ, днес се пренасочват извън Европа, основно към САЩ. "Целта е да бъде довършен Съюзът на капиталовите пазари. Това е европейският план за улесняването на потока на пари между държавите по същия начин, по който се движат стоките и услугите", подчертава Чобанова.
Българският бизнес може да кандидатства за безвъзмездни средства за нови технологии
Нова инициатива, предложена от Фон дер Лайен, предвижда да бъде създаден нов правен статут на ЕС - "Иновативна европейска компания". Ползите са единна цифрова идентичност за компаниите, достъп до по-опростен хармонизиран набор от правила и универсален за ЕС кредитен рейтинг.
До няколко месеца българският бизнес ще има възможност да кандидатства за безвъзмездни средства за внедряване на технологии от Индустрия 4.0 като изкуствен интелект (ИИ), 3D принтиране, облачни технологии, усъвършенствани анализи (advanced analytics) и др. в производствените си процеси. Това обяви през номеври директорът на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа Радослав Ризов.
С бюджет от близо 102 милиона лева тя ще подпомага микро-, малки и средни предприятия (МСП) за изпълнение на следните дейности:
- Насърчаване въвеждането на технологии от Индустрия 4.0;
- Въвеждане на стандарти в областта на Индустрия 4.0;
- Осигуряване на киберсигурност и поверителност на данните;
- Повишаване на дигиталните умения на персонала.
Предприятията ще могат да получат безвъзмездна помощ между 35 000 и 500 000 лева, покриващи до половината от разходите за дълготрайни материални и нематериални активи и за услуги.
Добрата новина е, че няма да има пречка всички близо 1 600 компании, които получиха финансиране по процедурата за въвеждане на ИКТ технологии в производствата от Националния план за възстановяване и устойчивост, отново да кандидатстват за европейски средства.