Геополитическото напрежение и промените в политиката карат супер богашите да мигрират в по-благоприятни юрисдикции. Бързото изтегляне на 1,5 милиарда швейцарски франка от Credit Suisse в края на 2022 г. от богати притежатели на сметки показа колко бързо тези хора могат да реагират на финансовите рискове.
Промените в пазарните условия, данъчните стимули, опции за визи и подобренията и начина на живот също могат да стимулират решенията за преместване сред богатите хора. Пандемията, новият хибриден модел на работа и нарастването на ранното или полупенсиониране сред хора в петдесетте си години са допринесли за тази тенденция на повишена мобилност.
Консултантската компания Henley & Partners прогнозира, че рекорден брой от 128 000 милионери ще се преместят в световен мащаб тази година, надминавайки предишния рекорд от 120 000 милионери, поставен през 2023 г. Въпреки това, притокът на богати чужденци също предизвика политически отговор в някои страни, водещ до промяна на финансовите стимули, за чужденците, които идват да живеят и работят.
Къде мигрират богаташите според проучване на консултантите от Knight Frank?
Оказва се, че един европейски град е обявен за най-честия избор за милионерите, според доклада.
Според доклад European Lifestyle Report на Knight Frank, 83% от богатите хора - тези, които печелят 1 милион долара или повече - предпочитат живота в града заради неговите културни и икономически ползи, въпреки неговата пренаселеност.
Междувременно 17% предпочитат селските или курортните райони, заради естествената им красота и по-бавния ритъм на живот.
Докладът, публикуван по-рано тази седмица, анкетира 700 богаташи от 11 страни, включително Обединеното кралство и САЩ, за да определи най-привлекателните европейски градове и курорти.
Той класира 10 дестинации въз основа на пет ключови показателя: икономика, качество на живот, околна среда, инфраструктура, мобилност и човешки капитал.
Париж прeтендира за първото място, превъзхождайки другите в области като икономика и човешки капитал, които включват фактори като университети, корпоративни централи и културни инвестиции.
Париж e следван от Берлин, Барселона, Виена и Мадрид, всеки от които предлага уникални културни, икономически и лайфстайл предимства, които се харесват на заможните хора, които се преместват. Сред курортите Вербие в Швейцария е водещ избор, известен с луксозния си алпийски живот. Монако, с неговия бляскав средиземноморски начин на живот, също е силно предпочитан.
Изненадващо, Лондон, често смятан за център на богатите, се класира на седмо място и не влезе в първата петица.
Knight Frank установява че 19% от хората със висока нетна стойност (тези със стойност 30 милиона долара или повече) планират да кандидатстват за втори паспорт или гражданство в друга държава.
Основните опасения за преместване на милионерите са сигурността и анонимността, следвани от възможностите за работа, данъчните съображения и образованието.
Докато поколението Z и милениалите дават приоритет на работните места, по-старите поколения са по-фокусирани върху данъчните въпроси.
В доклада се казва: "Сигурността и данъчното облагане са по-важни за лицата с висока нетна стойност, отколкото опасенията за виза при преместване. С нарастващата геополитическа нестабилност и предизвикателствата, свързани с поверителността в дигиталната ера, този фокус не е изненадващ."
"Геополитическото напрежение и промените в политиката карат богаташите да се преместват в по-благоприятни юрисдикции", смята Кейт Евърет-Алън, ръководител на европейското жилищно проучване на Knight Frank, каза в доклада.