„Баби ол инклузив", съобщава от първата си страница „Стандарт" за новаторството на собствениците на частни квартири по морето
Бабите разбиха ол инклузива. За 5 лева хазяйки на морето готвят закуска, обяд и вечеря по желание на туристите. Срещу 10 лева те подслоняват летовници, като ги причакват с горещите оферти още на влака и автогарата. Петарката за домашните гозби е за един човек на ден, цяло семейство може да се нахрани срещу 20 лева. "Правим пържени филийки сутрин или пък палачинки с шоколад. За обяд приготвяме прясна пилешка или телешка супа. А барбекюто за вечеря е гарантирано", разказват домакините от Шабленско и Кранево. Салатата пък се бере направо от градината.

Цяла вила в Приморско, Китен или Каварна може да се наеме евтино - от 60 до 100 лева на ден. В нея се събира цялата компания. Във вилната зона между Балчик и Албена цената е 70 лв., при това без хазяи.
Още от статията на „Стандарт"

„Доган все пак ще бъде съден за хонорара от 1 млн. евро", информира от първата си страница „Сега"
Лидерът на ДПС Ахмед Доган да бъде предаден на Върховния административен съд, който да му наложи наказание заради укрит конфликт на интереси покрай скандалния хонорар от 1 млн. евро като консултант на проекта за хидровъзел "Цанков камък". Това ще реши на днешното си извънредно заседание парламентарната комисия за борба с корупцията и предотвратяване на конфликт на интереси, известна още като "Антимафия". Тя ще се произнесе и дали да не прати сигнал до прокуратурата срещу Доган за търговия с влияние.

Законът за предотвратяване на конфликта на интереси предвижда глоба от 1000 до 3000 лева, ако съдът установи, че има нарушение. Предвидена е и конфискация на получената облага, в случая - хонорарите за "консултантската дейност" на Доган.

Докладът на 5-членната комисия трябваше да бъде разгледан още вчера, но заседанието се провали, тъй като Бойко Великов (БСП) е болен, Николай Коцев (ГЕРБ) обявил, че ще отсъства по лични причини, а Камен Костадинов (ДПС) демонстративно напусна. Ядосан, председателят на "Антимафия" Димо Гяуров ("Синята коалиция") обвини ГЕРБ, БСП и ДПС в политическа договорка за прикриване на Доган. Малко след това се намеси премиерът Бойко Борисов, който помолил да бъде свикано извънредно заседание днес, в последния работен ден на парламента, като гарантирал, че представителят на ГЕРБ ще присъства. Гласовете на ГЕРБ, "Атака" и "Синята коалиция" са достатъчни, за да бъде прието решението.

Проектодокладът на "Антимафия" е изключително любопитно четиво. Според него през 2008 г. Доган е взел хонорар от 1 млн. евро, или 1 955 830 лв., след като са удържани данъците. Парите са по четири договора, подписани и отчетени на една и съща дата. Те са парафирани на 7 януари 2008 г. и отчетени на 15 декември 2008 г. Получени са от Института по строителство и минно дело.
Още от статията на „Сега"

„Германският бизнес дава на Борисов 101 идеи за промени в 24 закона", съобщава от първата си страница „Класа"
Необходимо е да бъде изготвен нов закон за възобновяемите енергийни източници, тъй като сегашният Закон за енергетиката регламентира само съществуващите мощности, като по този начин ограничава развитието на новите енергоизточници. Това е една от идеите, представени вчера на работна среща между премиера Бойко Борисов и президента на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Бертрам Ролман, съобщиха от камарата за в. „Класа". Пакетът включва 101 конкретни предложения, основани на германския опит, целта им е да облекчат бизнес средата у нас.

Необходимостта от нов закон за ВЕИ се аргументира още с разбирането, че сегашните проекти в тази област дискриминират производителите на енергия от възобновяеми източници. От собствениците на ВЕИ не може да се изисква обвързващи прогнози за производството си, тъй като те не могат да доведат до стабилизиране на системата, защото зависят от метеорологични фактори, аргументират се от камарата.

Да се промени Законът за обществените поръчки (ЗОП), като се опростят изискванията към кандидатите за изпълнители, предлагат още от ГБИТК. И още: кандидатите да не подават документи, които съществуват в строителния регистър, при оценката на офертите да не се прилагат нереалистични гаранционни срокове. Дава се пример, при който участник в търг сега предложил 100 години за ремонта на една улица.

От камарата предлагат още при обществените поръчки да се уеднакви съдържанието на банковите гаранции, изисквани от участниците, както и те да не се използват от възложителя, ако участникът обжалва решението му.

Визират се и необходими промени в данъчните закони. Сред тях са поправки в Закона на местните данъци и такси - да не се плаща такса смет за необитаеми сгради и незастроени поземлени имоти, а на обществени територии таксата да се дължи на основата на количеството генерирани отпадъци. В корпоративното облагане се предлага промяна, с която да се признават изцяло разходите на предприятията за подобряване на инфраструктурата върху държавни и общински имоти.
Още от статията на „Класа"

"Кат към морето: няма да спира, само ще снима", четем от първата страница на „24 часа"
Въпреки че МВР изкара полицаи на всеки километър на пътя към морето, КАТ няма да спира на място нарушителите на закона. Това съобщи пред "24 часа" Антон Антонов от Охранителна полиция. Целта е да не се образуват задръствания в и без това натоварения трафик към и от Бургас.

Шофьорите обаче не бива да се радват, защото нарушенията им ще се записват от стационарни и мобилни камери по пътя. И след това ще получават "честитки". Полицаи на мотори с радари пък ще борят задръстванията. Това са част от мерките, разпоредени от главния секретар на МВР Калин Георгиев.

Полицаи на мотори с радари ще отпушват "тапите" по пътя към морето. Това е една от мерките на МВР да не се повторят миналогодишните колони от коли. Особено в най-тясната и натоварена отсечка от Стара Загора до Карнобат.

Планът за действие на полицията през лятото е разписан от главния секретар на МВР Калин Георгиев. "Целта ни е превантивният контрол, особено върху движението на тежки камиони, зад които се образуват колони от коли, а изпреварването в този участък е почти невъзможно заради тесния път", обясни Антон Антонов, началник-сектор "Пътен контрол" в Главна дирекция "Охранителна полиция".

Според плана на МВР старозагорската полиция ще има един наряд с мотоциклет през деня в нейния участък от пътя, дирекцията в Сливен също един, а бургаската трябва да разполага на шосето с два мотора.
Още от статията на „24 часа"

„Трактора зад атаката на Яне срещу ДАНС", разкрива от първата си страница „Монитор"
Конците на депутатите от РЗС, които хвърлиха обвинения преди десетина дни срещу Държавна агенция „Национална сигурност", са дърпани от Алексей Петров, обяви председателят на комисията за контрол на ДАНС Волен Сидеров вчера. Това стана след като народните избраници от комисията са прегледали обстойно както обвиненията, така и отговорите на агенцията. „Моето заключение е, че това е отмъщението на Алексей Петров и аз мисля, че не само парламентарната комисия по етика трябва да се сезира, но и прокуратурата", декларира Сидеров. Според него всички данни, посочени от РЗС, са за действия на предишното ръководство на агенцията, което е свързано с Трактора. Не случайно двама от сегашните сътрудници на Яне са уволнени агенти на ДАНС, служили по времето на Петко Сертов. „Те много добре знаят, че тези хора са назначени по онова време и е видно, че има игра и спекулация с факти.  Това не може да бъде в услуга на друг, освен на Петров,  който в момента разиграва ролята на репресиран от днешното управление, а депутатите на РЗС са негов рупор", обясни Сидеров. Депутатите от комисията били на мнение, че не може по такъв начин да се накърнява целостта на държавата. „За мене това е безотговорно, антидържавно поведение", обяви лидерът на „Атака".

Комисията е отхвърлила всички обвинения на депутатите от РЗС за шуробаджанашки назначения в ДАНС и кражби в имот, охраняван от агенцията. Резултатите от проверката показват, че от посочените от депутатите на РЗС лица 29 работят в агенцията и всички те са назначавани от предишни ръководства. Само един единствен човек е назначен по времето на сегашния шеф Цветлин Йовчев и той ще бъде проверен допълнително от парламентаристите. Всички назначения са правени в съответствие със закона за ДАНС и правилника за назначаването им.
Още от статията на „Монитор"

„КФН готви реформи за стимулиране на капиталовия пазар", съобщава от първата си страница „Дневник"
Комисията за финансов надзор (КФН) е предложила мерки, с които да се стимулира интересът към инвестициите на изпадналия в депресия български капиталов пазар. Това предвижда програма на новото ръководство на инвестиционния надзор в регулатора, оглавяван от Димана Ранкова, която е била представена в четвъртък на браншовите организации на пазара, научи "Дневник" от свои източници в асоциациите.

 

Информацията беше потвърдена и от КФН. Сред предложенията са възможността дружествата да увеличават капитала си с непарични вноски, под условие, както и превръщане на дълг в акции. Предвижда се и да паднат ограниченията за пенсионните фондове да инвестират само в акции на регулиран пазар, какъвто е фондовата борса, но и да им се сложи минимален праг за вложенията в местни книжа.

Има идеи и в посока по-строги санкции за пазарни нарушения, както и повишаване на прозрачността на пазара. Първите реакции на пазара с изключение на мерките по отношение на инвестициите на пенсионните фондове като цяло са положителни.

Финансовият надзор вече е представил предложенията си на повечето пазарни представители - като целта е те да се обсъждат до септември и по-голямата част да бъдат вкарани за гласуване в Народното събрание до края на годината. Част от промените са подготвени още при предишните два състава на КФН.

Целта на готвените промени е да бъдат разширени възможностите за финансиране на участниците на пазара и да се раздвижат инвестициите в небанковия финансов сектор, който остава изключително слабо развит. За последните три години борсата изпадна в сериозна депресия, а обемите за търговия се свиха сериозно - вчера например имаше сделки за едва 290 хил. лв.
Още от статията на „Дневник"

„Стажът за пенсия се увеличава още от 1 януари", информира „Сега"
Пенсионната реформа ще стартира още на 1 януари 2011 г., а не както се предвиждаше от 1 юли, но пък стажът ще се вдига плавно. Най-новите идеи за стабилизиране на системата изложи социалният министър Тотю Младенов в парламента вчера. Там той проведе пореден кръг срещи - този път с представители на БСП и ДПС.

Новата формула на социалното министерство е от 1 януари нужният осигурителен стаж за пенсия да се вдига с по 1 година. Общо увеличението трябва да е 3 г. Така през 2013 г. жените ще се пенсионират на 60 г. и след 37 г. стаж, а мъжете - на 63 г., след 40 г. стаж.

До сегашния вариант на промяна в Кодекса за социално осигуряване се стигна, след като синдикатите напуснаха дебатите в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Те държат първо да се увеличат осигурителните вноски и чак след това да се мисли за плавно увеличение на стажа. За тях увеличението на стажа с по 1 г. на година е прекалено "стръмен" вариант.

Работодателите естествено са категорично против вдигането на вноските и искат да се увеличат едновременно и възрастта, и стажът, като общо двете величини да се вдигнат с 3 или 4 години. Тяхното предложение е те да скачат с по 4 месеца на година. Ако се вдигне само стажът, се наказват висококвалифицираните работници, които са инвестирали време в обучение и затова имат по-малък осигурителен стаж, аргументират идеята от БСК.
Още от статията на „Сега"

„Кметовете с аванс за европроекти", информира „Стандарт"
Държавата ще отпуска до 35% от средствата за инфраструктурни проекти авансово на кметовете. Това ще гласува кабинетът в сряда, обяви министърът по еврофондовете Томислав Дончев. По-големите авансови суми ще са само за публични институции и инфраструктурни проекти, уточни той. Авансът за всички останали спечелили поръчки с финансиране по европейските фонодове ще бъде между 10% и 20%, както е и досега. Гъвкав ще бъде и подходът за изискваната сума като съфинансиране за проекти от кметовете, обяви министърът. Отличните общини, които вече са доказали умението си да усвояват успешно и качествено пари, ще дават по-малки суми от своя бюджет. Сумата за съфинансиране, която ще трябва да осигурят публичните институции, спечелили европроект, ще зависи и от атрактивността му, обясни Дончев. По-малко средства кметовете ще трябва да осигурят за тежките проекти, които условно могат да се сложат в графата неатрактивни като изграждане на пречиствателни станции и депа за отпадъци.
Още от статията на „Стандарт"

„Икономически ръст през розови очила" е заглавието на „Дневник" за проучване след икономисти
Смелите прогнози на финансовото министерство за икономическия ръст на България през следващите три години веднага предизвикаха коментари. Допусканията, че догодина икономиката ще отбележи ръст от 3.6%, а през 2012 - 4.7%, станаха ясни във вторник, когато Симеон Дянков представи пред колегите си в правителството проектобюджет 2011 и тригодишната средносрочна прогноза.

Цифрите надхвърлиха всички досегашни прогнози за развитието на страната. Световната банка вече прогнозира 2% ръст за догодина - най-малък сред източноевропейските страни - членки на ЕС. Същата е прогнозата и на МВФ.

В четвъртък пред радио "Дойче веле" анализаторската компания "Рубини глобал економикс" на икономиста Нуриел Рубини даде още по-песимистична оценка - свиване с 0.7% на българската икономика през тази година и ръст от 1.8% за догодина, който ще дойде от неустойчиви инвестиции отново в строителството и недвижимите имоти.

По този повод "Дневник" се свърза с четирима икономисти, на които зададохме 4 въпроса: Реалистична ли е  прогнозата за приходите в проектобюджет 2011, която се осланя на експорта? Как оценяват структурата на бюджетните разходи? Виждат ли се сигнали за реформа и доколко е тревожен фактът, че отново се залага бюджетен дефицит?
Още от статията на „Дневник"

„БДЖ отвори шест почивни бази за туристи", съобщава „Монитор"
Шестте почивни бази на БДЖ са отворени за всички нейни пътници, след като от превозвача започнаха за първи път да предлагат пакетна туристическа услуга, в която в цената е включено превозването и настаняването. Услугата се предлага в офисите на бюрата „Рила", които са с лиценз и за туроператор, и за туристически агент.

Предлаганите пакети за почивка са два вида. „Уикенд пакет" се предлага само за почивните дни от седмицата и като цяло отговаря на променената нагласа на хората да отдъхват на кратки порции на възможно най-изгодни цени.

Удобството е в това, че освен пътуването с влак в офертата е включен и трансфер с автобус до желания курорт, а настаняването е на базата на all inclusive съобщиха от железопътната компания.

В почивно-възстановителния център „Добринище" гостите поемат от прохладата на Пирин, организират се разходки до околните хижи, могат да се ползват и минералните басейни в региона. Условията за настаняване отговарят на качествен тризвезден хотел. Почивна база "Паничище" пък е подходяща за семейни почивки, тъй като се предлагат стаи с по три и четири легла.  Център „Родопи"  е само на 30 км. от Пловдив. Освен доста семейните условия базата предлага и великолепна планинска гледка, а като бонус са малък басейни и сауна.

Морските почивни станции на БДЖ са три - до Варна - „Железничар", в Приморско и „Росенец" до Бургас. Навсякъде условията са съобразени с настаняването на семейства и затова помещенията са достатъчно големи. Стаите разполагат със самостоятелни телевизори, а морето е на около 100-200 м.

Новата пакетна туристическа услуга е част от мерките, заложени в плана за преструктуриране на БДЖ. Отварянето на станциите за всички потребители цели повишаване на приходите от тях и по-висока заетост. До 2014 г. железницата трябва да стане печелившо предприятие във всичките си дейности, заяви и министърът на транспорта Александър Цветков.
Още от статията на „Монитор"

„Хората спестяват, а фирмите теглят спестеното", информира „Дневник"
Населението продължава да ограничава потреблението, а фирмите да подпомагат дейността си с ликвидност от спестени средства в банки. Този извод може да се направи от данните за депозитите към края на юни 2010 г. и движението им през последната една година.

Темпът на нарастване на депозитите е плавен, като към края на първото полугодие обемът им достига 25.539 млрд. лв. За една година те са се увеличили с 13.4%. На месечна база спестяванията на физически лица също се увеличават, като за последната година темпът е между 0.2 и 3%.

Повишението при депозитите въпреки намалението на заплати и свиването на разполагаемия доход означава, че хората са ограничили потреблението си и заделят средства "за черни дни". Все пак този темп на нарастване не би могъл да се сравнява с предходни периоди, когато беше двуцифрен, тъй като и потенциалът на местния депозитен пазар има предел. Още през миналата година банкери посочваха, че той се изчерпва.

В същото време обаче в нарастването на депозитите трябва да се отчита корекция на начислените лихви, а те до неотдавна бяха доста високи. Това означава освен нов ресурс, който са внесли клиенти като новооткрити депозити, в увеличението на общия обем трябва да се отчитат и сумите от начислените лихви по съществуващите депозити, които остават в банката.
Още от статията на „Дневник"

„Какъв ЕС?! България ще мери ръст с Китай!", е заглавието на анализа на „Сега"
Вече няма съмнение - България си има финансов министър мечтател. В сухите калкулации на Симеон Дянков за бюджетите на страната ни през следващите 3 години расте пореден икономически тигър. Според макрорамката до 2013 г. ще се радваме на ръстове от 3.6% почти докъм 5% годишно. Е, постигали сме и по-високи резултати - преди кризата, точно преди края на дългия глобален разцвет рипнахме с над 6%. Но на фона на задаващото се кретане на европейските ни посестрими тези набелязани от правителството проценти са равнозначни на лъвски скокове.

Има ли наистина шансове това да се случи в държава, която влезе във втората част на 2010 г. със съмнения за депресия (и в икономическия, и в психологическия смисъл)?

Дръзките блянове на вицепремиера вече имат премного опоненти - и на родна почва, а и отвъд пределите ни. Ранният министър Дянков (август 2009) смяташе, че през 2010 г. икономиката ни ще падне с нови 2%, преди да се пренасочи към разцвет. В следващите месеци той смени черните очила ала Брад Пит с по-розови и се ориентира към 1% ръст. Този процент стърчи и в току-що актуализирания бюджет 2010. Странно, защото уважавани от самия Дянков институции не споделят оптимизма му. Например Световната банка очаква символичните 0.2% ръст на българската икономика. Точно такава е и прогнозата на МВФ. Агенция Standart&Poor's пък ни зарадва, че няма да ни сваля рейтинга, но в доклада си сочи, че тази година ни чака 1% спад.

Черногледството не е само вносно. Почти всички известни наши анализатори вече разкритикуваха нездравия оптимизъм, който избуява в кабинета. Центърът за икономическо развитие дава прогноза в диапазона между МВФ и Standart&Poor's - малко под нулата. И приятелски настроени към властта български политици като Иван Костов и Мартин Димитров се тревожат от лекотата, с която икономиката и приходите на държавата растат - но само на хартия, а разходите - съвсем реално.

А Дянков продължава да помпа въздух в гумите на икономика, която е по капли. Откъде се зарежда вярата му в бъдещето? Допреди кризата България летеше нагоре и напред на крилете на мощните вносни инвестиции - светът беше пълен със свободни пари и немалка част от тях се вляха у нас - главно в строителство, имоти и в банките. Приливът на капитали завъртя цените и доходите във вихрен танц, отприщи кредитирането и поощри вътрешното потребление. Тези славни времена обаче отминаха, инвеститорите са и плахи, и твърде взискателни, а България трябва да търси друго - извън ски писти, плажове, хотели, молове и луксозни офис билдинги - с което да омае инвеститорите.
Още от статията на „Сега"

„Разбихме монопола на наркобосовете", казва в интервю за „Монитор" проф. Стоян Кушлев, председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност
Г-н Кушлев, цитирахте премиера Бойко Борисов, който ви е казал: „Продължаваме напред!". Фактът, че получихте нов мандат, е красноречив, но все пак има ли някакви упреци от негова страна или пък разочарование, че по някаква причина работата понякога буксува?
­ Сега вече летвата е вдигната по-високо. От една страна, изпитвам огромно удовлетворение, но, от друга - като знам през какви трудности сме преминали, а и като знам какво предстои, приемам новия си мандат и с едно леко притеснение. Предстоят ни още предизвикателства. Твърдо съм решен да преминем през това и ще го направим. При срещата ми с премиера Борисов освен отчета си носех в джоба, както се казва, оставката. Но той изобщо не насочи разговора натам. Каза ми „Давай да видим какво ще правим нататък" и аз разбрах, че в тази покана има очакване.

Знаем какви рушвети се дават за съдийски постове и митничарски служби. Имате ли информация да е вървяло наддаване и за вашия пост?
­ Трябва да ви кажа, че има сериозно разочарование сред босовете за това, че имам нов мандат. Те очакваха при една промяна да дойде по-сговорчив човек на този пост, към когото да може да се намери някакъв път, каквато практика е намерена към други институции.

Джипът на Ванко 1, имотите на Митьо Очите, Данчо Пръча, Наглите, Октопода, Веселите вдовици ­ с кои случаи в практиката на комисията се гордеете най-много?
­ Вижте, случаите са много. Трудно е да кажа кой от тях се посреща с най-голямо удовлетворение от нас. Може би по-важно е общественото мнение. Аз мисля, че не бива да делим случаите, всеки от тях е интересен посвоему. Но може би най-високо трябва да се оцени това, че разбихме монопола на наркобосовете. Ликвидирането на тези две престъпни групи за разпространение на наркотици - в Югоизточна България на Митьо Очите и в Югозападна България на Данчо Пръча, които са били и свързани между другото, е от огромно значение. Заслужава да бъде отличена както работата на МВР по разбиването им, така и нашата работа по установяване на имуществото им. В единия случай - на Митьо Очите, вече имаме и решение на Апелативния съд, остава само Върховния съд да го потвърди.

Даже и да отнемете имуществото на Митьо Очите, едва ли ще е толкова трудно да си го възстанови, ако догодина излезе на свобода.
­ О, да, той даже си го каза в едно интервю. Коментарът му „Ще видим тая работа!" прозвуча като закана и към комисията, и към всички останали.

Не е тайна, че имаше опити за натиск върху вас и членове на комисията по места, а също и заплахи. Това означава, че си вършите работата, но човек трябва да има много здрава психика, за да работи в такава атмосфера.
­ Престанах да обръщам внимание на този натиск с времето. Независимо откъде идва, няма нещо, което да ме отклони от процедурата, която е установена от закона, и от принципите на обективност и справедливост.
Още от интервюто на „Монитор"

„Всяка четвърта ревизия води до отказване на поискания ДДС", казва в интервю за „Класа" Красимир Стефанов, изпълнителен директор на Националната агенция по приходите
Г-н Стефанов, структурната реформа в НАП завърши. Успешен ли се оказа ходът с вливането на Агенцията за държавни вземания, която към 1 януари имаше 6,5 млрд. лева несъбрани дългове на държавата?
- За съжаление получихме тежко наследство от Агенцията за държавни вземания, което се дължеше на несъвършеното законодателство и неефективната работа на колегите в АДВ преди това. В НАП имахме трудната задача да бъдем първи в административната реформа, обединявахме структури, съкратихме близо 650 служители. Вече приключихме с това, което тепърва предстои за останалата държавна администрация. За мен никога не е стоял въпросът къде е мястото на Агенцията за държавни вземания и дали вливането й в НАП ще бъде успешно. Напълно логично е целият процес по събирането на данъци и осигуровки, като започнете от декларирането на задълженията, през доброволното плащане и накрая принудителното събиране до продажбата на имуществото на длъжници да бъде работа на една-единствена институция. По този начин се спестява значителен финансов и човешки ресурс, а информацията и отговорността за събирането на задълженията не се прехвърля от една институция на друга.

Колко от тези средства са събрани досега?
- Върху събираемостта на просрочените задължения оказват влияние няколко фактора. От една страна, продължаващата икономическа криза предполага увеличаване на просрочените задължения към държавата. От друга, появяват се доскоро коректни фирми, които изпитват затруднения да обслужват задълженията си към държавата. Не може да се очаква от НАП за половин година да събере всички дългове на държавата, трупани от повече от десетилетие. През тези първи месеци на работа експертите ни направиха пълен анализ на дейността на АДВ, инициираха инвентаризация на задълженията и наличните активи за продажба. Оказа се, че няма пълна информация за това, какви вещи НАП трябва да продава, къде се намират, някои от тях са все още във владение на длъжниците, за други имаше информация в документи, но не беше ясно къде са физически и т.н.

Направихме също пълна реорганизация на дейностите по продажба на активи. Предприехме съвсем нов подход при събирането на по-малките задължения към държавата. Част от тях обединихме, други предадохме на колцентъра, така че разходите по тяхното реализиране да не надхвърлят стойността им. Само от една кампания по „напомняне" на забравили да внесат навреме данъците си НАП събра близо 2 млн. лв. През първите шест месеца на годината от продажба на имущество НАП внесе в хазната близо 60 млн. лв. Само НАП-София събра 94 млн. стари дългове за първото полугодие на 2010 г. В допълнение и паралелно с всички процеси по реорганизация в този ресор, успяхме да съберем близо 7 млн. лв. от частни държавни вземания и над 2 млн. лв. от търговци, които са в производство по несъстоятелност.

Как върви изпълнението на плана за приходите в НАП?
- До края на юни постъпленията от данъци и осигурителни вноски са общо 5,7 млрд. лв. Прогнозата ни до края на годината е, че ще съберем 11,7 млрд. общо.

Върви ли по начертания план свързването на касовите апарати на търговците с НАП?
- Работата по изграждането на тази връзка върви, както сме го планирали. Промените в законодателството вече са обнародвани. Работим по техническите аспекти на свързването и вече вървят тестове на дистанционната връзка. В момента топката е в полето на производителите и вносителите на касови апарати, затова разработваме съвместно новите типове фискални устройства. В интернет страницата на НАП сме публикували специален раздел за дистанционната връзка с НАП, предназначен за производителите и вносителите на фискални устройства.
Още от интервюто на „Класа"

„Полицаи слизат в подлезите", казва в интервю за „Стандарт" кметът на София Йорданка Фандъкова
Г-жо Фандъкова, как се справя Столичната община с кризата, след като правителството наложи допълнителни съкращения на разходите?
- Антикризисната ни програма бе готова още с приемането на бюджета за 2010 г. Но трябва да сме много внимателни, въпреки че парите са с 200 млн. лева повече в сравнение с предишната година. Разчитаме и на привлечени средства. Строителството на метрото и изграждането на канализация текат с пълна сила, защото кметството защити добри проекти по еврофондовете. Имаме и средства от Европейската инвестиционна банка за кръстовища на две нива. Всички тези мерки ни дават възможност да изпълняваме инвестиционната си програма. Правим и съкращения. Хубавата новина е, че приходите от данъци и основните такси са повече от миналата година и това ни дава възможност да работим по-спокойно. Данните отпреди няколко дни са, че имаме преизпълнение от данък сгради - 61%, данъкът за превозните средства е изпълнен 68%, а такса смет - 62 на сто. Значи сме планирали правилно. А на тези, които не са си платили задълженията, издаваме административни актове. В момента са издадени 52 заповеди за проверка.

А какви съкращения ще правите?
- На практика ще съкращаваме само административни разходи. За детски заведения, училища и болници няма да се намаляват средствата. Предложих на зам.-кмета Минко Герджиков и съветниците приеха единодушно 1,5 млн. лева от резерва да се покрият парите за детските градини и социалния патронаж. Тази сфера щеше да пострада от намаляването на парите. 

Столичната "Топлофикация" вече е общинска. Ще оздравявате ли дружеството? Не е ли по-добре да се приватизира?
- Хората не се интересуват на кого е "Топлофикация", а да имат парно и то да е на поносими цени. Затова правим програма за управление на дружеството с ясни ангажименти към мениджмънта и към ръководството. "Топлофикация" е в незавидно състояние, но има активи, които до този момент не са използвани добре. Поемаме отговорността, но разчитаме и на държавата - ако има проблем и абонатите се откажат от парно и минат на ток, електропреносната мрежа няма да издържи. За това си дават сметка и колегите от правителството. Вече сме подготвили предпроектно проучване за изграждане на когенерация към една от топлоцентралите. До отоплителния сезон ще имаме краткосрочна програма и план за действие. Договорихме и разсрочване на дълговете на "Топлофикация", търсим и механизъм за събираемост на сметките - това също е проблем. А дали трябва да се приватизира, ще покаже анализът, който сме поръчали. Но смятам, че не бива да бързаме.

Ще се вдига ли цената на парното?
- Вдигането на цената вече се случи. Не очаквам през новия отоплителен сезон да се покачва. А и чуваме добри новини от преговорите на правителството за газа.

Как ще коментирате искането на пловдивския кмет Славчо Атанасов за още 198 млн. лева за софийските бали?
- За съжаление тази тема влиза пак в една нездрава дискусия, която познаваме отпреди години. Тя е на дневен ред само защото преди този въпрос се политизираше и се спекулираше с него. Много неприятно съм изненадана, че кметът на Пловдив продължава в същия дух. Столичната община имаше подписан договор при ясни параметри. Извозени са 100 хиляди бали на сметището в Цалапица и всичко е изплатено до стотинка. За останалите бали преговаряме с общините и поставяме въпроса партньорски. Законните сметища имат такса на входа, а ние сме готови да разговаряме и за по-висока. В момента на криза всеки би се радвал на допълнителни постъпления. Слава богу, някои общини разглеждат въпроса по този начин. Недоумявам и смятам, че г-н Атанасов прави някаква предизборна кампания. Да не говорим, че свърза отпадъците с театрите, което е недопустимо. Ние също издържаме театри.
Още от интервюто на „Стандарт"