Покойният Джон Рокфелер с право е смятан за един от най-големите титани на американската индустрия и е трудно да си представим икономиката на САЩ без картата, която той изигра в изграждането на петролната индустрия. Въпреки това издигането на Рокфелер до върха не е било лишено от трудности. Именно способността му да се завърти на 180 градуса, когато бизнесът му е застрашен от новите технологии, днес предлага интересна рецепта за това как може да се спаси проблемният сектор на търговските недвижимите имоти в Америка, пише Yahoo Finance.

След като Рокфелер основава Standard Oil през 1870-а година, той неуморно се стреми да консолидира цялата петролна рафинерия. Една по една, бизнесменът изкупува рафинерии и конкуренти, докато не успява да накара пазара на практика да бъде притиснат в ъгъла. В този момент повечето американски домове нямат електричество и най-популярният продукт от рафинериите на Рокфелер е керосинът (газ за горене), който хората използват като гориво за запалване на лампи в домовете си.

Всичко се променя, когато хора като Томас Едисън и Никола Тесла откриват как да овладеят електричеството и да го използват като източник на енергия. С банки като J. P. Morgan, финансиращи инфраструктурата, електрическото осветление незабавно се превръща в стандарт за съвременните градове, което застрашава бизнеса с керосин на Джон Рокфелер.

Търсенето на керосин спадна рязко в почти всеки американки град, след като електричеството става леснодостъпно и Рокфелер вече е в изоставащо положение. Все пак, трябва да отбележим, че той вече е бил невероятно богат и лесно е можел да се наслаждава на парите и времето си. Въпреки това, неговото новаторско използване на рафинерийни продукти го оставя в позиция да захранва една друга процъфтяваща американска индустрия.

Джон Рокфелер

Източник: Wikipedia

Джон Рокфелер

От газ за горене до бензин

Когато рафинериите на Рокфелер за първи път оживяват, те се стремят основно да произвеждат керосин. Процесът на рафиниране създава много отпадъчни материали, един от които е бензин. Това силно запалимо гориво обаче е твърде нестабилно за използване в американските домове. По ирония на съдбата обаче, именно тази запалимост прави бензина идеален за захранване на двигатели с вътрешно горене в автомобили - нещо, което керосинът не можеше да направи.

"Българския Рокфелер": Историята на първия милиардер у нас Пенчо Семов

"Българския Рокфелер": Историята на първия милиардер у нас Пенчо Семов

Защо у нас знаем толкова малко за хората, подпомагали стопанското развитие на България?

За щастие на Рокфелер, американската автомобилна индустрия започва да оживява. Изведнъж "потокът на отпадъци", който много рафинерии на милионера използват за захранване на своите гигантски машини, става по-важен за американската икономика от керосина. Джон Рокфелер бързо се пренастройва и тъй като има инфраструктура, изградена от неговия бизнес с керосин, той се оказва в идеална позиция да доставя бензин в Америка. Това почти го прави милиардер.

Нетното състояние на Рокфелер се оценява на $900 000 000 през 1912-а година. Standard Oil става толкова голям бизнес, че в крайна сметка е обявен за незаконен монопол от правителството и разделен на няколко по-малки компании. Като цяло животът на Рокфелер е една от най-големите успешни истории в американския бизнес. И все пак нищо от това не би било възможно, ако той не беше в състояние да се приспособи, когато новата реалност го принуждава да промени своя бизнес модел.

Урокът за сектора на търговските имоти в Америка

Днешният бизнес с търговски сгради и офис площи в САЩ прилича на керосина на Рокфелер преди малко повече от век. Тогава електричеството беше технологично развитие, което застраши жизнеспособността на това гориво по същия начин, по който по-късно интернет и технологията за работа от вкъщи застрашиха жизнеспособността на големите офис пространства. Това убива печалбите и стресира банкерите.

Инвеститорите и собствениците на бизнес имоти са притискани да ликвидират празните сгради, които не носят пари. Дори и с очакваното намаление на лихвените проценти, вероятно ще има излишък от офис имоти и те ще бъдат продавани с голяма отстъпка през следващите няколко години. Ключът е в това е собствениците на тези сгради да разберат как да направят ефект от дефекта. В наши дни празното офис пространство трябва да се превърне в бензин.

Работата от вкъщи в САЩ превръща все повече свободни офиси в жилища

Работата от вкъщи в САЩ превръща все повече свободни офиси в нещо ново

Ефект от дефекта?

Настоящият момент в сектора на търговските недвижимите имоти може да изглежда плашещ за инвеститорите и кредиторите, но също така представлява една огромна възможност. Който и инвеститор да прочете и една страница от книгата на легендарния Джон Рокфелер и да измисли метод за превръщане на свободните офис площи на Америка в нови успешни активи, генериращи приходи, ще стане легенда в бизнеса с недвижими имоти и ще забогатее безумно. Ще се случи. Въпросът е само кой, кога и как ще го направи.