
Излишъкът е 1.85 млрд. лв., в сравнение с 1.2 млрд. лв. за същия период преди година.
Излишъкът вече е минал годишната цел от 2.3%, но разходите обикновено се покачват към края на годината.
България води една от най-стриктните фискални политики в Европа, но е под натиск от МВФ да намалява още разходите си, за да спре раздуването на текущата си сметка, която се очаква да нарасне до 18% от БВП тази година, коментираха „Ройтерс".
Страната завърши с 3.7% бюджетен излишък миналата година, припомниха от агеницията.
Общите фискални приходи на страната за периода януари-май са 9.4 млрд. лв. а разходите, без българските задължения към бюджета на ЕС, са 7.3 млрд. лв.
Държавата досега от януари е внесла 252.2 млн. лв. от общо 634.4 задължения за тази година.
Държавният бюджет, който е с най-голям дял в консолидираната фискална политика на страната ни, също отбеляза излишък от 1.7 млрд. лв. в края на месец май.
Обвързването на лева с еврото в условията на режим на валутен борд намалява влиянието на централната банка и прави „фискалната стабилност" най-силното оръжие в ръцете на държавата, коментира още „Ройтерс".
При този режим, България се задължава да поддържа по-голям фискален резерв който от 5.9 млрд. лв. през февруари нарасна до 6.5 млрд. лв. през май.
ББ
на 04.07.2007 в 22:39:27 #6Бюджетният ни излишък е вид застраховка и презастраховка от моментни трусове в икономиката. Въпросът е да се намери верният баланс по отношение на неговото количество и начинът му на употреба. В България се получава един феномен: голям бюджетен излишък-по-бедно население. По всяка вероятност парите се губят по пътя докато стигнат до хората. През всичките години на "демокрацията" у нас правителствата си пишат активи и се хвалят с голям бюджетен излишък, но до сега не съм чул някое правителство да е направило нещо с него, което да се запомни. Та в тази връзка някой все повече ще забогатяват, а повечето все повече ще обедняват...
kozlodoev
на 04.07.2007 в 16:31:55 #5"Незиплънението на бюджета в една или друга посока говори за слабо познаване на механизмите на прилагането на бюджетните суми, нереално определяне на разходите, непознаване на обема на нациналната икономика и за неправилно предвиждане на индекса на развитие, особенно когато показатели като инфлация и стабилност на националната вълута са константта в условията на борда." Преизпълнението говори горе долу за пак за такава работа. Просто се събират прекалено високи данъци от гражданите и фирмите. Работата на държавата е да създава максимално добър климат за горните две категории, а не да се прави на касичка. Освен това се казва вАлута. В това министерство на правопис не ви ли учат?
nikolaicho
на 04.07.2007 в 16:00:16 #4бъде казано
nikolaicho
на 04.07.2007 в 15:58:59 #3Палини, "Нека сега покажат колко струват техните дипломи от Англия и САЩ, платени с спекулативни печалби от второкачествен шоколад, внасян от родителите им пред 90-те години на миналия век. Нека сега покажта, че дейстително сме открили компютора и имаме капацитет да се наредим на редицата на умните нации." По-добре не би могло да бзде каъано!
КомБат
на 04.07.2007 в 15:16:41 #2Хубав анализа, Палини, но аз без да съм икономист знам, че когато един мъж например не иска да внася всички доходи в семейния бюджет, то той обявява по-ниски такива и с останалото пазари любовници.А парите за любовници никога не стигат. Така че очаквам родните политикономисти да натрупат още по-висок излишък следващата година.
pallini
на 04.07.2007 в 14:24:50 #1Бюджетен излишък е нещо крайно рядко явление в Световната икономика и обикновенно това са страни като България-отличник в макропоказателите и на последно место по правилното разпределение на благата.Незиплънението на бюджета в една или друга посока говори за слабо познаване на механизмите на прилагането на бюджетните суми, нереално определяне на разходите, непознаване на обема на нациналната икономика и за неправилно предвиждане на индекса на развитие, особенно когато показатели като инфлация и стабилност на националната вълута са константта в условията на борда. Колко са били заложените проценти на очакваните приходи, щом са дошли непредвидени милиарди левове? Само толково ли са действителните прифоди или има още неприбрани средства и къде са те? Макро икономиката е този елемнт, който се следи от ЕС и специално от Централната банка, за да може да се осигури интегрирането на странат в монетарната ситема на съюза - редовно плащане на членския внос, безпрепятствено финансиране на проектите от ЕС, които се плащат обратно при реализацията им. Т.Е. страната сама трябва да си финансира помощите и членския внос. По-малките страни са в позицията на нетни плащачи, особенно когато големите икономики почнат да "кихат". И нека сме на ясно- бюджетен или не, излишъка се командва от горе. Една национална доктрина на иконмически грамотни управляващи могат обаче да изтъргуват това постижение във Франкфурт, например с вдигането на доходите и отпускането на инфлацията до контролируеми граници. Това е лесно, особенно в режим на борд. Ако обаче не се внимава в картинката, тия пари лесно отиват за оръжие или мега енергийни проекти, котио не се управляват от страната. Дискусията какво да се прави с излишъка е крайно необходима на различни нива- бизнес среди, профсъюзи, граждански сдружения и т.н., но след като се даде разяснение на хората какво е това излишък, как е дошъл и как може да се управлява. Или това трябва да се запише в конституцията-кой има право да управлява тия пари и кои са приоритетите на техното разпределение. Консенсус по балкански явно ще е труден, но поне желание за насочване на средствата в национален мащаб, е целта на занятието. Повърхностното мислене, че това са пари за кебабчета и подаръци е вредно, но обосновано предложение за реинвестиране на тези пари в обществения сектор например, е една крачка за възпроизвежнато им- например със увеличаването на заетоста на работната ръка и оттам увеличаването на покупателната способност, търсенето и отново подобряване на заетостта. Сега е момент да се покаже зрялостта на управляващите и възможност за оттърсване от подозренията за корупция и бездарие. Нека сега покажат колко струват техните дипломи от Англия и САЩ, платени с спекулативни печалби от второкачествен шоколад, внасян от родителите им пред 90-те години на миналия век. Нека сега покажта, че дейстително сме открили компютора и имаме капацитет да се наредим на редицата на умните нации.