Фирмен профил - "Видахим" АД - Видин
"Видахим" е правоприемник на бившия Химически комбинат - Видин, който е пуснат в експлоатация през ноември 1970 г. В настоящия си вариант дружеството се обособява през 1992 г. Основен предмет на дейност на завода са производство на полиамидни влакна и гранулати, пневматични гуми за транспортни средства, електро- и топлоенергия, търговска дейност в страната и чужбина. На 1.12.1998 г. дружеството прекратява своята дейност и е обявено в ликвидация, а по-късно и в открита процедура по несъстоятелност.
Конкурентни предимства
"Видахим" АД е единственото предприятие за производство на радиални гуми в страната. Някои от цеховете в завода за пневматични гуми са възстановени, но пускането в експлоатация на завода за пневматични гуми като цяло ще се осъществи през следващите няколко месеца.
БОРСОВА ТЪРГОВИЯ
Въпреки че "Видахим" АД има солидна история като публично дружество, книжата му почти не се търгуват на фондовата борса. Статистиката показва, че през последните пет години с акциите на компанията са сключени само 11 сделки, чрез които са изтъргувани общо 32 036 акции при средна цена от 0.22 лева за брой.
Търсенето в момента е за 1000 акции на цена от 0.41 лева срещу една оферта предлага за 5 акции на цена от 2 лева.
За слабото борсово представяне на видинското дружество си има и обясними причини. От една страна, е малък free float предвид това, че в широката публика се намират под 5% от капитала на дружеството, и, от друга страна, слабите финансови резултати, довели до обявяването на "Видахим" в производство по несъстоятелност за период от почти четири години.
ПРИВАТИЗАЦИЯ
След неколкократни неуспешни опити през лятото на 2002 г. Агенцията за приватизация продава 70% от дружеството на "Пристисгруп - Водно строителство" АД за сумата от 1 лев. Купувачът се задължава да уреди задълженията на дружеството в размер на 68.888 млн. лева, да инвестира 13.1 млн. лева и др. Остатъчният държавен дял от 718 282 акции, представляващи 24.836% от капитала на дружеството, ще се продава като част от предстоящия ЦПТ. Първоначално от борсата обявиха начална цена от 4.17 лева за акция. По-късно цената беше свалена на 0.50 реални лева за бройка. Предлагания пакет е значителен и въпреки лошото финансово състояние на дружеството може да се очаква инвеститорски интерес.
Бизнеспартньори и конкуренти
Клиенти
Видинското дружество обединява няколко завода с принципно различен предмет на производство. И в този смисъл конкуренти на компанията в по-малка или в по-голяма степен се явяват значителен брой компании както местни, така и чужди.
Предвид основната дейност на комбината в момента конкуренти се явяват всички производители на електроенергия.
Конкуренти в областта на производството на автомобилни гуми се явяват преди всичко фирми - вносителки на автомобилни гуми.
В страната няма друг производител на радиални гуми. Отчасти конкурент се явява "ЗАГ "Динамик" АД, София, с тази разлика, че софийският завод произвежда диагонални гуми, а "Видахим" радиални.
n конкуренти
Конкуренти в областта на каучуковото производство се явяват голям брой по-малки фирми.
Пазарна позиция
Основен предмет на дейност са производство на полиамидни влакна и гранулати, пневматични гуми за транспортни средства, електро и топлоенергия, търговска дейност в страната и чужбина. Всичко това обособено като: Завод за полиамидни влакна, Завод за пневматични гуми, Ремонтно-механичен завод и Топлоелектрическа централа, разположени на площ от 1300 дка.
След приватизацията на "Видахим" АД единствено поделение в дружеството, което възстановява дейността си, е ТЕЦ "Видин". За 2002 г. ТЕЦ "Видин" е произвел 12 693 MWh електроенергия, като 10 746 MWh са изнесени за енергийната система.
През 2003 г. са произведени 279 243 MWh електроенергия и изнесени за НЕК 238 811 MWh.
През 2003 г. бяха възстановени цех "Смесителен" и цех "Производство на технически и каучукови изделия" към Завода за пневматични гуми.
"Видахим" е класически пример за провала на държавата като собственик. Агонията на химическия гигант започва в средата на миналото десетилетиe. Безхаберие, източване и лошо управление довеждат комбината до натрупване на значителни задължения, спиране на производствения процес и след неколкократни опити да бъде изправен на крака през 1998 г. комбинатът е обявен в несъстоятелност. Стабилизиране във финансовото състояние на завода има едва след приватизацията му преди две години. Само за няколко месеца частното управление дава резултат и приходите от дейността през 2002 г. нарастват до 2.209 млн. лева спрямо 308 хил. лв. за предходната година. С по-бързи темпове нарастват разходите и крайният финансов резултат за годната е загуба от 4.916 млн. лева спрямо 154 хил. лв. за предходната година. Драстичното нарастването на разходите от дейността за 2002 г. до 7.994 млн. лв. основно е поради високите разходи за лихви от 5.786 млн. лв. Към края на 2002 г. дружеството е напълно декапитализирано, като собственият капитал е -7.773 млн. лв. Финансовото състояние на дружеството през миналата година се подобрява, вследствие пускането в експлоатация на ТЕЦ "Враца". Приходите от дейността през м. г. вече са 17.465 млн. лв. Крайният резултат отново е загуба от 2.441 млн. лв. два пъти по-малко спрямо предходната година.
През 2003 г. са инвестирани и усвоени 10 446 737 лв., основно за възстановяване на Завода за пневматични гуми, и продължава рехабилитацията на ТЕЦ "Видин".
SWOT анализ
Силни страни
Изградена инфраструктура, наличието на собствена жп гара и линия и собствено пристанище;
значителен производствен капацитет;
широка гама от продукти;
висококвалифицирани служители.
Възможности
Пуск на производствените мощности;
Завоюване на старите пазарни позиции на компанията.
Слаби страни
Старо технологично оборудване и необходимост от инвестиции за модернизиране на наличната база;
зависимост от цената на основните енергоносители;
ниска рентабилност;
лошо финансово състояние и голяма задлъжнялост;
Опасности
Нарастване на цената на енергоносителите на международните пазари;
дъмпингов внос на аналогични продукти.
Архив
/
Фирмен профил - "Видахим" АД - Видин