Глобалните тенденции, свързани с промяната на технологиите, променят поведенческите стандарти на новите поколения млади хора, променят и отношението им към лукса и дори към самото понятие. Така че настоящото сравнително ниското търсене на диаманти в световен мащаб ще стане дълготрайна тенденция, се казва в коментар на анализатора от крупната инвестиционна компания "Финам", Алексей Калачев за РИА Новости.

Международната корпорация De Beers, която е една от най-големите компании за добив на диаманти в света, намали производството си на диаманти през първото тримесечие на 2025 г. с 11,5% на годишна база до 6,075 млн. карата. Продажбите й на необработени скъпоценни камъни намаляха с 3,2% до 4,715 млн. карата, а приходите от продажби спрямо същия период на миналата година спаднаха с внушителните 80%, до 520 млн. долара.

"Глобалните тенденции, свързани с промяната на технологиите, променят поведенческите стандарти на новите поколения млади хора, променят отношението им към лукса и дори самото понятие за лукс. И ако това наистина е така, то ще бъде още за дълго време", обяснява Калачев отговаряйки на въпрос, какво могат да покажат финансовите резултати на корпорацията за тенденциите на световния пазар на диаманти.

Според експерта, резултатите на De Beers показват дълбоката криза, в която се намира световният пазар на диаманти. Той отбелязва, че до март цените на шлифованите диаманти са достигали многогодишно дъно. Макар че някои представители на бранша говорят за забелязващи се първи признаци на възстановяване на пазара на диаманти, засега това е почти незабележимо, смята анализаторът.

Втората страна по добив на диаманти в света - родина на втория по големина камък

Втората страна по добив на диаманти в света - родина на втория по големина камък

Лидер сред страните, добиващи диаманти, продължава да бъде Русия

За година стойността на диамантите е намаляла с около 11,1% - на 24 април миналата година индексът беше 107,10 долара за карат. От пика си през март 2022 г. индексът на цените на скъпоценните камъни е спаднал с почти 40%.

През миналата година De Beers намали цените на повечето от стоките си от областта на разкоша с с 10-15%, съобщи Bloomberg тогава. Това беше първото голямо намаление на цените от началото на 2024 г. насам и исторически най-големият годишен спад, отбеляза агенцията.

De Beers инвестира $1 милиард в Ботсвана, на която 90% от износа са диаманти

De Beers инвестира $1 милиард в малка африканска държава, на която 90% от износа са диаманти

Защо се инвестира в най-богатия в света рудник за скъпоценни камъни