Втората в класацията сред държавите-"производителки" на диаманти в света Ботсвана е и "родината" на последната скъпоценна находка. Необработен камък с тегло 2 492 карата е най-голямата световна находка след 3106-каратовия диамант Кулинан, намерен в Южна Африка през 1905 г. Той бе нарязан на девет отделни парчета, като части от него се намират върху британската корона и кралския скиптър.
Новооткритият диамант е намерен в мината Кароуе. Тя е 100% собственост на канадската фирма Lucara Diamond, но се намира на около 500 км северно от столицата на Ботсвана Габороне. От правителството коментираха, че намереният диамант е най-големият, откриван някога в южната част на африканската държава. Предишното рекордно откритие в Ботсвана беше 1 758-каратовият Севело, добит в същата мина през 2019 г.
В свое изявление Lucara посочи, че намереният камък е "един от най-големите необработени диаманти, откривани някога". Диамантът е открит с помощта на рентгеновата технология Mega Diamond Recovery на Lucara, разказа управителят на Lucara Уилям Ламб. Тя се използва от 2017 г. насам за откриване и запазване на диаманти с висока стойност.
На този етап фирмата не е споделила подробности за качеството на камъка или за неговата стойност.
Топ 3 на най-големите "доставчици" на диаманти
Лидер сред страните, добиващи диаманти, продължава да бъде Русия с впечатляващ годишен обем от почти 42 млн. карата. Позицията й изглежда резервирана дългосрочно благодарение на богатите природни ресурси, особено на територията на Якутия. Секторът в страната се доминира от държавни предприятия като Алроса. Високото качество на руските диаманти оказва огромно влияе върху целия световен пазар, на практика диктувайки правилата, въпреки санкциите.
Второто място, както споменахме, заема африканската република Ботсвана с годишен добив от почти 25 млн. карата. В основата на големите обеми са мините Jwaneng и Orapa, които се управляват чрез партньорство между държавата и частното дружество De Beers. Ботсвана се утвърждава като лидер в отговорното добиване на диаманти, следващ стриктно устойчивите практики в сектора.
На почетното трето място се нарежда Канада, която може да се похвали с малко над 16 млн. карата годишен добив. Двигател на възхода са мините Diavik и Ekati, намиращи се в Северозападните територии. Канадските диаманти също са известни с много високото си качество, както и със следването на етичните процедури при добива им. Именно отговорното отношение в процесите по добиването на скъпоценните камъни утвърждават Канада сред най-важните фактори на пазара.