В България да имаш собствен имот е вкоренено дълбоко в народопсихологията на хората. Това важи и за повечето бивши социалистически държави и по принцип за по-бедните нации. У нас над 80% от хората имат собствено жилище, показва статистиката. Това обаче съвсем не е така в много от по-богатите страни, разбираме от данните на Statista Global Consumer Survey.

Както всички знаем, Швейцария е една от страните в Европа, в която хората имат едни от най-високите доходи. При високия стандарт на живот обаче и разходите са доста по-високи в сравнение с повечето от държавите на Стария континент. Това важи в голяма степен за жилищата, макар че почти навсякъде те поскъпват с големи темпове.

Изследване: Повечето милениъли ще останат наематели завинаги

Изследване: Повечето милениъли ще останат наематели завинаги

Едва 25% от тях могат да си позволят да спестят 10% от стойността на бъдещето си жилище, показва проучване на Apartment List

Всъщност, в Швейцария близо 70% от населението живее под наем за сметка на тези, които имат собствено жилище. Тоест, 7 на всеки 10 души там са наематели.

Снимка 704315

Източник: iStock

Заедно с Германия това е една от държавите, в които най-голям процент от населението разчитат на наемането на апартамент вместо на това да живеят в собствен имот. В икономика номер 1 на Стария континент това важи за 64 на сто от хората.

Най-малко собственици на жилища има в Австрия и Турция - под 60 на сто, както и в Дания и Швеция - под 64 на сто. Наемателите във Франция и Великобритания са малко под половината от жителите.

На противоположния полюс са държави като Русия и Китай, където повече от 8 от 10 души разполагат със собствено жилище. А под 15% от населението им живее под наем.

Първенец по притежаване на собствен имот е съседна Румъния. В северната ни съседка на практика може да се каже, че всеки притежава жилище. Данните сочат, че това важи за почти 96 на сто от румънците. В Литва, Словакия, Черна гора и Унгария това важи за над 90% от хората.

Монако - пазарът, на който средната цена на имот е над €36 милиона, бележи ръст на продажбите

Европейският пазар, на който средната цена на имотите надмина €36 милиона, бележи ръст на продажбите

Секторът обаче е силно разделен