Акт за раждане, издаден от Народна република България. Трудов опит с начална дата около краха на социализма или през смутните години на Прехода. Куп кариерни възходи и падения - на фона на хиперинфлация, отваряне на границите, дигитализация, обръщане на икономиката към света, Световна финансова криза, коронавирус и война.
Родените между 1965 г. и 1980 г. - т.нар "Поколение X" (Gen X), на пръв поглед са в идеална позиция на работното място. Те притежават по-голям опит от по-младите генерации, но все още имат енергията, нужна, за да бъдат движеща сила на важни проекти. Обикновено децата им са вече големи и така могат да посветят повече време на кариерата.
Не е случайно, че според много световни проучвания именно между 45 и 60-годишна възраст голяма част от професионалистите достигат пика на своята реализация, а и на своите възнаграждения.
Gen X обаче може да се окажат с "късата клечка".
Очакваха сигурност - получиха обратното
Глобалната икономика е по-нестабилна от всякога заради мита и търговски войни и това удря по доходността на инвестиционни и пенсионни фондове. В Европа продължава да се води гигантски по мащабите си въоръжен конфликт - с всички последици за разположените близко до него държави. Технологичните иновации се случват със свръхзвукова скорост и поставят под въпрос бъдещето на цели индустрии.
"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.
"Към 50-те си години много от представителите на "Поколението Х" са очаквали да получават най-високите си заплати, да достигнат до високи позиции и може би дори да приключат с изплащането на ипотеката. Вместо това те се борят да останат актуални на работни места, които са автоматизирани, възложени на външни изпълнители или преквалифицирани в работа на парче. Обещанието за трудно постигната сигурност е заменено от физическо натоварване, намаляващи обезщетения и нарастваща тревога за това какво ще се случи, ако пазарът продължи да се срива", пише Quartz в свой материал.
Той е свързан с американския контекст, но дали е толкова голяма разликата между "Поколението на MTV" и "Поколението на 10 ноември"? В свят, в който даже вътрешнофирмените процеси вече често са глобални, очевидно, че няма как и притесненията на хората да бъдат твърде различни.
"Днес Gen X се сблъсква с предизвикателства като бързата технологична промяна, нуждата от адаптивност и по-трудния достъп до нови възможности за кариерно развитие. Въпреки богатия си опит, някои усещат невидима конкуренция с по-младите поколения", коментира пред Money.bg Ани Колева, HR & Ops Manager в консултантската компания SkillWork.
Според нея много от тези служители са изправени пред несигурност заради нуждата от усвояване на нови умения и доказване в организации, ориентирани към по-млади специалисти.
Тези хора са ценни
Някои предприемачи и мениджъри от по-младите поколения (особено в технологичния сектор) биха махнали с ръка с призив към по-опитните кадри да се вземат в ръце и бързо да се адаптират, ако искат опитът им да продължи да има някакво значение. Дали това е подходящият начин да се отговори на притесненията на Gen X?
"Хората от Gen Х не просто имат какво да дадат - те често са стабилизиращото ядро на екипите си", категорична е Ани Колева.
И посочва - Gen X са носители на ценен опит, устойчивост и стратегическо мислене. Затова и компаниите "трябва целенасочено да инвестират в развитието на поколение Х - чрез програми за обучение, вътрешно менторство и възможности за стратегическа роля в трансформациите".
Три важни съвета
Всеки работещ човек над 45-годишна възраст е в различна кариерна и житейска ситуация, но има ли универсални препоръки, изпълнението на които може да донесат повече спокойствие както за кариерата, така и за времето след края ѝ?
Ето съветите на HR експерта:
- Инвестирайте в умения, които не остаряват - критично мислене, адаптивност, комуникация и дигитална грамотност са ценни във всяка ера и всяка роля.
- Бъдете активни в мрежите си - професионалните връзки често отварят повече възможности от обявите за работа. Участвайте, споделяйте, менторствайте.
- Планирайте бъдещето си проактивно - мислете за финансовата сигурност и възможностите след активната кариера: фрийланс, консултиране, собствен проект. Това носи спокойствие и контрол.
"Кариерата след 45г. не е спад, а трансформация. А с правилната нагласа и подкрепа - често е най-силният ви период", категорична е Ани Колева.
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Kaufland, Силвър Стар, iBank, Coca-Cola HBC Bulgaria