Нараства процентът на хора под прага на бедността у нас, нуждаем се спешно от нов икономически модел, обявиха на пресконференция експерти от клуб "Икономисти за нова политика", учреден в края на миналата година, предаде репортер на news.bg.

Няма друга страна в света, в която отношението между заети и пенсионери е толкова неблагоприятно, смята председателят на клуба проф. Ганчо Ганчев. Рискът от бедност у нас е по-висок с повече от 10% в сравнение с Гърция въпреки кризата, в която е съседката ни, изчислили са специалистите.

Ганчев порица всички български партии, че нито от управляващите, нито от опозицията е излязла програма за действие по препоръките от последния катастрофален доклад от Европейската комисия. У нас десницата парадоксално защитава леви идеи, заяви той.

От "Икономисти за нова политика" излизат с позицията, че плоският данък, наложен през 2007 г. от правителството на Тройната коалиция, е спомогнал за неколкократното намаляване на чуждестранните инвестиции и в момента те са достигнали критичната точка от 1,5 млрд. долара. Икономистите са пресметнали, че приходите от данъка върху доходите на физически лица е едва 2 млрд. лева и този тип такса не стимулира богатите у нас за инвестиции, а за луксозно потребление.

Проф. Александър Томов предложи да се премахне плоският данък и да се въведе прогресивна скала на подоходно облагане, като корпоративният данък да бъде основан на принципа "колкото повече инвестиции, толкова по-малко плащане".

Клубът на икономистите е разработил програма за ново икономическо възраждане на българската система, съдържаща 12 точки с цели и подходи за постигането им. Сред тях основно място заема намаляване на безработицата с 6-7 на сто и достигане на средна работна заплата от 1700 лв. и средна пенсия от 580 лв. до 2017 г.

Според специалистите това може да се постигне с приемане на пакет от реформи за сближаване на финансовата ни система с тази на ЕС и влизането ни в Еврозоната до 2020 година.

Членовете на клуба смятат, че до 2016 г. може да се свие "сивият сектор" с до 15% чрез промяна в механизмите на ДДС и акцизите.

Икономистите обвиниха премиера Бойко Борисов в пълно неразбиране на финансовите механизми и го порицаха за това, че се осланя в решенията си само на финансовия министър Симеон Дянков. Според специалистите не е редно да се дава такава безконтролна власт на министър, който се слави с лоши решения и абсурдни изказвания.