Ако България иска да догони Германия по икономическо развитие в следващите две десетилетия, страната трябва да поддържа устойчив ръст от поне 3,8% годишно. Това посочи Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика (ИПИ), цитиран от БТА по време на форума "Преоткриване на потенциала. България в глобалната надпревара", организиран от ИПИ и Фондация "Фридрих Науман" в София.

Събитието, провеждано за втора поредна година, поставя акцент върху състоянието на икономическата свобода, върховенството на правото и дългосрочните предизвикателства пред страната.

Според Богданов, ключовият въпрос пред българската икономика не е само какви реформи са необходими, а дали изобщо има реална амбиция за растеж.

Демографията е икономическо предизвикателство

България ще загуби около 750 000 души в трудоспособна възраст в следващите 20 години, подчерта Богданов. Според него, при тази динамика повишаването на производителността става задължително условие за икономическо догонване. Увеличава се и броят на жените, които остават на пазара на труда след навършване на 60 години - знак за демографски натиск и промяна в трудовата структура.

"В България се инвестира малко - както от частния сектор, така и от публичния. А част от европейските средства остават неизползвани", добави Богданов, обръщайки внимание на структурни дефицити в капиталовото планиране.

Световният контекст: повече несигурност, по-малко свобода

Петър Ганев, старши изследовател в ИПИ, отбеляза, че глобалната тенденция в момента е отстъпление на свободата и подем на авторитарни лидери, които заобикалят демократичните институции - пример за това били действията на Доналд Тръмп.

На геополитическата сцена Европа ще трябва да плаща повече за отбрана, смята Георги Ангелов, старши икономист в Институт "Отворено общество". Той подчерта, че САЩ вече не разглеждат континента като основен стратегически приоритет, което поставя ЕС пред нови отговорности - включително необходимостта от единство в отношенията с Русия и Китай.