Великобритания и Германия обявиха, че ще си сътрудничат за производството на "високоточно оръжие за дълбок удар" с обсег над 2000 километра. Все още не е ясно дали ще бъде разработена балистична или крилата ракета - или може би и двата типа.
Проектът отразява нарастващите амбиции сред европейските членове на НАТО да притежават способности за удар на далечни разстояния предвид нарастващата руска заплаха на източния фланг на алианса, отбелязва The War Zone.
Обявлението бе направено в Берлин от германския министър на отбраната Борис Писториус и британския му колега Джон Хийли, преди срещата на министрите на отбраната от така наречената Европейска група на петте (E5) - Великобритания, Германия, Франция, Италия и Полша.
Планът за разработване на оръжие за дълбок прецизен удар е най-амбициозното развитие досега в рамките на двустранния пакт за отбранително сътрудничество, т.нар Споразумение от Тринити Хаус, подписано между Великобритания и Германия през октомври миналата година.
Според изявление на британското Министерство на отбраната, новото оръжие "ще бъде сред най-усъвършенстваните системи, разработвани някога от Великобритания, за да защити британската общественост и да засили възпиращата роля на НАТО, като същевременно стимулира отбранителните сектори на Великобритания и Европа".
Времева рамка за разработването на новата ракета все още не е обявена, както и потенциалната цена на програмата. Със сигурност обаче говорим за многомилионен проект, който освен това има голям експортен потенциал - на фона на все по-сложните отношения на САЩ с техните съюзници покупката на Tomahawk може да се окаже проблематична.
Ясно е едно - при 2000 километра обсег, ракетата на Германия и Великобритания би достигнала до Москва след пуск от почти всяка точка в Германия.
Мащабното използване от Русия на наземно базирани балистични и крилати ракети срещу Украйна подчерта голяма празнина в арсеналите на много европейски страни от НАТО. Всъщност, сред европейските членове на НАТО, само Турция притежава конвенционална наземно базирана ракета с обсег над 300 километра - разработената на местно ниво балистична ракета с малък обсег Bora.
Миналото лято Франция, Германия, Италия и Полша стартираха Европейския подход за удар на далечни разстояния (ELSA), към който по-късно се присъединиха Швеция и Великобритания. Проектът, ръководен от Франция, има за цел да осигури ракета с обсег между 1000 и 2000 километра, която трябва да влезе в експлоатация до 30-те години.