Няколко от най-мощните във военно отношение европейски членки на НАТО обединяват силите си в проект, чиято цел е Алиансът да придобие възможност за прецизни удари дълбоко във вражеска територия - и то с технология, разработена на Стария континент, пише Defense News.

Инициативата е на Франция, но към нея се присъединиха Германия, Полша и Италия по време на срещата на НАТО във Вашингтон преди дни. Идеята е за нова ракета, която може да поразява цели, отдалечени на 1000 км.

НАТО подписа договор за производство на ракети Stinger на стойност $700 милиона

НАТО подписа договор за производство на ракети Stinger на стойност $700 милиона

Произведената система беше едно от първите оръжия, изпратени от САЩ в Украйна след инвазията на Русия през 2022 г.

Почти сигурно е, че с разработката и производството по новата програма ще се ангажира MBDA, която е съвместно предприятие на Airbus, BAE Systems и Leonardo и е най-големият производител на ракети в Европа. Сред известните системи в портфолиото ѝ са Scalp/Storm Shadow и Taurus, които се използват в Украйна.

Само за 2023 г. приходите са 4,5 млрд. евро и освен това има поръчки за още 28 млрд. евро.

Навярно съвсем неслучайно, преди месец компанията показа на изложение в Париж именно нова крилата ракета със сухоземно базиране, която в голяма степен покрива изискванията на програмата. Тя има радиус на действие от над 1000 км, трудна е за засичане от радарите и може да следва терена при полет на пределно ниска височина.

Тъй като стъпва върху по-ранна разработка за френския флот, ракетата вероятно може относително бързо да стигне и до производство. Това е особено важно заради сложната геополитическа ситуация.

Войната в Украйна показа ясно необходимостта от системи за прецизни удари по стратегическата инфраструктура на противника - и двете страни си разменят на всекидневна база атаки с ракети и дронове по цели на стотици километри от фронта. В същото време, европейските членки на НАТО се оказаха със значително изоставане в разработката на далекобойни ракети.

Как украинските AI дронове разтърсиха руската енергийна индустрия

Как украинските AI дронове разтърсиха руската енергийна индустрия

Над една осма от нефтопреработвателния капацитет на страната вече е поразен

Наваксването чрез собствени разработка и производство, освен всичко друго, ще даде и сериозен икономически тласък - очакването е да бъде направена много голяма поръчка за новите системи.

Обявеното от администрацията на Джо Байдън разполагане на американски ракети Tomahawk и на перспективни хиперзвукови системи в Германия е решение с неясен хоризонт - ако в Белия дом се върне Доналд Тръмп, всичко казано от него по темата до момента е в посока отдръпване на САЩ от европейската сигурност.

Затова и Париж, Берлин, Варшава и Рим искат да вземат нещата в свои ръце.