Евентуална покупка на модерния противокорабен комплекс с наземно базиране NSM CDS от България е била одобрена от Държавния департамент на САЩ. Преговорите тепърва предстоят, като общата стойност на проекта се оценява на 620 милиона долара, става ясно от съобщение на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната към военното ведомство във Вашингтон.

Това е важно развитие в сюжет, който реално се точи от близо 20 години.

Как (не) пазим своето крайбрежие

Избухването на войната в Украйна и бързата милитаризация на Черно море завариха България силно неподготвена.

Нашите въоръжени сили десетилетия наред разчитаха на съветския комплекс 4К51 "Рубеж" - разработен през 70-те, пристигнал у нас през 80-те. Това беше оръжие от предходна епоха, а не за съвременните конфликти и използваните в тях системи за радиоелектронна борба и противоракетна отбрана.

България ще купи ракети Javelin за над $100 милиона, ама догодина

България ще купи ракети Javelin за над $100 милиона, ама догодина

Какво представляват те и защо решението на правителството беше отложено

Цели 18 години у нас не бяха изпробвани възможностите на "Рубеж", като скоро след експерименталните стрелби през 2020 г. според западни източници комплексът е бил снет от въоръжение.

Бившите белгийски фрегати "Дръзки" и "Горди" стандартно са въоръжени с френските противокорабни ракети Exocet, но през годините така и не се чу да са купувани нови - за сметка на скандал около утилизацията на 3 налични, произведени през... 1973 г.

Бреговите комплекси се оказаха в сянката на друг по-голям проект за военна модернизация - за многофункционалните патрулни кораби. За тях беше взето решение да използват ракетата на Saab RBS15. Затова и се появиха призиви (вероятно не без вдъхновение, дошло откъм Швеция) България да унифицира противокорабния си арсенал и да се спре именно на модификацията на RBS15 с наземно базиране с цел най-бързо приключване на процедурата.

Ракетата е непрекъснато развивана от 70-те години насам, но все пак си остава по-стара платформа, което има значение по отношение на шансовете да мине през защитите на вражеските кораби. Така през април се появиха информации, че Министерството на отбраната клони към покупка на NSM.

Тогавашната спрягана цена обаче беше около 500 милиона лева, а сега се очертава да е повече от двойна.

Ракетата на викингите

NSM е разработена от норвежката компания Kongsberg Defence & Aerospace (KDA), като тя е в производство от 2007 г. В сравнение с по-старите типове ракети тя е по-малка, системата ѝ за насочване позволява да лети към целите на пределно ниска височина и е трудно откриваема от радарите.

Най-новата модификация може да порази кораб на над 300 километра разстояние със 120-килограмов бронебоен заряд. Насочването е комбинация от сателитни данни, инерциална система, TERACOM и инфрачервена глава.

Румъния се оборудва с нови ПВО ракети за над $2 милиарда

Съседка на България се оборудва с нови ПВО ракети за над $2 милиарда

Новите системи ще дойдат от Франция или Израел

Сред първите експортни клиенти е Полша, която вече използва бреговия комплекс, а скоро - и модификацията за корабно базиране.

Сред настоящите и бъдещите оператори са още Германия, Великобритания, Япония, Испания, Канада, Румъния и Австралия.

САЩ също разчитат на NSM, като Raytheon е партньор на Kongsberg при интеграцията във флота (на борда на разрушители и фрегати) и предстоящото внедряване на бреговата версия в Корпуса на морската пехота.

Именно заради вложените американски технологии в ракетата, евентуалната сделка с България трябва да бъде разрешена от Вашингтон.

Какво купуваме?

От официалното съобщение се разбира, че проектосделката е за една батарея NSM CDS, която включва както ракетите и пусковите установки, така и допълнителни машини за обслужване на комплекса, части, поддържка и обучение.

"Понастоящем правителството на САЩ не е информирано за никакво офсетно споразумение, предложено във връзка с тази потенциална продажба. Всяко офсетно споразумение ще бъде определено в хода на преговорите между купувача и изпълнителя. (...) Описанието и стойността в долари са за най-високото прогнозно количество и стойност в долари въз основа на първоначалните изисквания. Действителната стойност в долари ще бъде по-ниска в зависимост от окончателните изисквания, бюджетните правомощия и подписаното(ите) споразумение(я) за продажба, ако и когато бъде(ат) сключено(и)", подчертават от Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната.

Според оценката на Вашингтон внедряването на комплекса няма да промени военния баланс в региона.

"Предложената продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като спомогне за подобряване на сигурността на съюзник на НАТО, който е важна сила за политическата и икономическата стабилност в Европа", пише още в съобщението.