„Кола срещу касов бон", четем от първа страница на „Стандарт"
Чисто нов луксозен автомобил може да получи всеки, който пази касовата си бележка. Дългоочакваната томбола на данъчните е на път да се осъществи до няколко месеца, научи "Стандарт". Идеята е хората да изпращат боновете от покупки в Националната агенция по приходите. Всеки месец печелившите ще се избират чрез жребий. Засега не се предвижда лимит за сумата, за която е издадена бележката. Това означава, че за кола от данъчните ще могат да се борят както касовите бонове за дъвка и хляб, така и платените сметки към Топлофикация. Бележките ще могат да се регистрират онлайн и по телефона. Онези, които нямат достъп до интернет, ще изпращат събраните фишове по пощата.
Най-вероятно няма да има изискване и за дата на издаване на бележките. Така ще може да се участва и с бонове отпреди старта на данъчната лотария.
Още от статията на „Стандарт"
„Тръгват ревизии на бивши кметове", разкрива от първата си страница „Монитор"
Ревизия на разходите през предишния мандат предстои в повечето големи областни градове, в които има нови управници. Работата на половината от досегашните районни кметове в София също ще бъде ревизирана, стана ясно от интервю на избраната отново за градоначалник на столицата Йорданка Фандъкова пред БНР. Тя съобщи, че въпросните 12 райкметове ще бъдат сменени, тъй като има недоволство от работата им. Следващата седмица пък списъкът с предложенията за техни наследници щял да бъде предложен за гласуване от общинския съвет. Ще искам от районните кметове много, много строга финансова дисциплина, както и увеличаване на приходите чрез провеждане на конкурси за преместваемите обекти, чрез контрол върху използването на общинската собственост, допълни столичният градоначалник.
Тя щяла да запази голяма част от екипа си. „Това са хората, които работиха през този месец и половина, когато аз не бях в общината и не позволиха на нито един проект да се забави или пък да не започне", аргументира се Фандъкова и посочи имената на заместничките си Мария Бояджийска, Ирина Савина, секретаря на общината Ралица Стоянова, главния архитект Петър Диков, както и Дончо Барбалов, когото е поканила също в екипа си. Засега било ясно още, че кметът ще поеме ресор образование и култура, а сигурността ще се разпредели между другите заместници.
Новият кмет на Пловдив Иван Тотев вече даде заявка, че ще направи пълен одит на работата на предшественика си Славчо Атанасов. Вчера пък стана ясно, че докато той е бил в едномесечна кампания, временно управляващият общината Александър Долев е подписал над 20 договора.
Още от статията на „Монитор"
„Гурбетчии разпродават имоти тук, купуват в чужбина", информира „24 часа" от страницата си „Бизнес"
В годините преди кризата българите, които работеха в чужбина, бяха голям играч на пазара на имоти у нас. Много от тях, освен че пращаха пари на роднините си за издръжка, купуваха и жилища - за инвестиция или за собствено ползване, с идеята, че ще се върнат в родината.
Сега те отново са активни, само че в ролята на продавачи. Някои брокери отчитат нова тенденция - гурбетчии се освобождават от имотите си в България и ги влагат в страната, където живеят.
Българите в чужбина вече не купуват, а продават, показват наблюденията на Страхил Иванов, управител на "Явлена". Те изтегляли инвестициите си от родината и ги насочвали към държавите, в които са се установили да живеят.
В САЩ и Испания например, където живеят много българи, цените на имотите в момента са ниски и те предпочитат да купят там, коментира Иванов. У нас се освобождавали предимно от апартаменти и къщи, които са по-трудни за стопанисване и са свързани с повече разходи. Онези, които разполагали със земя, си я запазвали, защото тя носела доход.
Съществува обаче и обратната тенденция. Част от гурбетчиите предпочитат да използват спестяванията си и да инвестират в имот в България.
Последните седмици се появяват клиенти, които имат пари на депозит у нас или в чужбина и ги ползват за покупка на имоти, обясни Теодора Димитрова, шеф на ЕРА България.
Приемали ги като сигурна инвестиция в момента, когато икономическата обстановка в Европа е несигурна. Традиционно доверието в недвижимата собственост е голямо особено за българина, коментира Димитрова.
Даниела Кметска, шеф на ЕРА Младост, даде пресен пример. Българка, която имала спестявания в чужда банка, решила да ги ползва за покупка на имот у нас. Наложило се дори предварителният договор да се удължи, за да може да изтегли парите на падежа и да не губи лихвата.
В последните месеци хора, които живеят в чужбина и разполагат със спестявания, но са разтревожени какво се случва в Европа и дали няма да се отрази на банковата система там, предприемат инвестиция в имот, обобщи Кметска.
Още от статията на „24 часа"
„Кабинетът е готов да опрости част от осигуровките на големите инвеститори", обобщава от първата си страница „Сега"
В опит да върнат реномето на България като атрактивна дестинация за правене на бизнес, управляващите са готови да надминават всяка мярка в щедростта си при директната помощ за крупните чуждестранни компании. В новия закон за насърчаване на инвестициите е предвидено да се опрощава част от осигуровките и от корпоративния данък, дължими от големите инвеститори, ако те ги вложат в бизнеса си.
Проектът ще бъде предложен за обществено обсъждане в началото на следващата година. Още сега обаче икономисти, които са запознати с намерението, го оценяват критично. Възраженията са, че това е държавна помощ, и страната ни може да бъде санкционирана от Брюксел, както и че така се поставят в неравностойна позиция по-малките фирми.
"Държавата може да връща дял от осигуровките за определен период от време, който ще уточним допълнително", каза пред "Сега" изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов. Според него това не би могло да се разглежда като държавна помощ от страна на Брюксел, тъй като редица други страни членки подпомагат инвеститорите си по сходен начин. "Компаниите вече не се интересуват толкова от пътища и инфраструктура, както преди няколко години, затова трябва да намерим вариант да ги стимулираме по друг начин и да направим страната ни по-привлекателна", заяви Стефанов.
Още от статията на „Сега"
„БДЖ отново се възпротиви на реформата и ще стачкува", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Служителите на БДЖ отново се подготвят за стачни действия, след като след няколко седмици мълчание за мерките за ускоряване на реформите в петък ръководството на дружеството най-накрая ги обяви. Те предвиждат до края на годината да бъдат съкратени над 2000 от служителите, да бъдат повишени цените на билетите и разреждане на влаковете по почти всички линии.
На нов глас
Синдикатите ще обявят днес кога и как възнамеряват да спират работа. По информация на в. "Труд" става въпрос за спиране на влаковете в активната част на деня от 8 до 16 часа. Причината е, че ръководството не е съгласувало с тях критериите, по които ще бъдат правени съкращенията. Това е поредна съпротива срещу реформата в БДЖ, която на няколко пъти блокира процеса и доведе до отлагане на заемите от Световната банка и държавата.
В края на септември финансовият министър Симеон Дянков обяви, че няма да отпусне планираното мостово финансиране, докато железниците не подобрят резултатите си и не започнат да изплащат поне лихвите по задълженията си, надхвърлящи 700 млн. лв. Ден преди това Световната банка отложи одобрението на заема от 600 млн. лв.
6 брутни заплати срещу уволнението
Ръководството на БДЖ съобщи, че на 2000 от служителите ще бъде предложено да получат 6 брутни работни заплати, ако се съгласят да напуснат по член 331 от трудовия кодекс - прекратяване на трудовия договор по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение. Ако всички 2000 работници приемат, това ще струва на БДЖ общо 9 млн. лв. Отказалите предложението служители ще бъдат съкратени по законния ред.
Недев твърди, че според него няма опасност за безопасността на превозите, тъй като много от служителите реално нямат осемчасова заетост и оптимизацията ще има само положителен ефект. Той обяви още, че 110 от освободените машинисти и ремонтен персонал ще бъдат поети от "Метрополитен". Ден по-късно премиерът Бойко Борисов обяви, че те щели да бъдат 500 - 600 души. Очакваното намаление на годишните разходи от съкращенията е 22-23 млн. лв.
Още от статията на „Капитал Daily"
"БАН обмисля да съди държавата в Страсбург", съобщава „Труд"
БАН обмисля да заведе дело срещу държавата в Страсбург заради орязаните средства за наука в бюджета за 2012 г.
"Сигурно ще има и нови протести, защото с тези заплати хората се борят за оцеляване", заяви председателят на академията Никола Съботинов. Учените планират да излязат на поредно протестно шествие в сряда в 14,30 ч, когато комисията по образование към парламента ще обсъжда бюджета за догодина.
Според Съботинов вместо разбиране, че БАН не може да съществува с определените й средства и ще отпадне от европейските научни структури, държавата е предприела акция срещу нея.
Учените негодуват, че правителството отпуска 50 млн. лв. за бездомните кучета и 54 млн. лв. за БАН. "С този бюджет средната заплата в академията ще падне до 478 лв. на месец - така ще се покаже пътят на младите учени към чужбина", заяви Съботинов. Сега средната заплата е около 580 лева. 46% от работещите в академията са учени, а помощният персонал, без който не може да се поддържат технологичните центрове, е 54%. Хората работят на студено и с дни излизат принудително в неплатени отпуски. Съботинов обяви, че повече съкращения и реформи в БАН не могат да се правят.
През 2010 г. са закрити 27 изследователски центъра. Съкратени са 1400 души научен персонал, администрацията е орязана с 25%.
Още от статията на „Труд"
„Експертите, одобрили предварително изпълнение на златната концесия на "Дънди", се изпокриха", разкрива от първата си страница „Класа"
„В момента на Балканите, в страни като Гърция и България, се вихри нова „златна треска". Това предупреди в интервю за „Класа" гръцкият евродепутат Михалис Тремопулос по повод златната концесия на „Болкан минерал енд майнинг", дъщерна на канадската „Дънди прешъс металс", за находище „Хан Крум" край Крумовград. По думите му националните и глобалните инвестиционни корпорации се възползват от икономическата криза, корупцията сред политиците и неолибералните възгледи на Европейската комисия, за да сложат ръка на огромни региони и да добиват ценни метали, действайки в нашите страни така, както са се държали в бившите си африкански колонии.
Концесията на златната мина „Ада тепе" бе отдадена от българското правителство в нарушение, без да се направи оценка за въздействието върху околната среда и без оценка дали проектът спазва директива „Местообитания", категоричен е Тремопулос.
Изненадващо членовете на Висшия експертен екологичен съвет (ВЕЕС), които на 19 септември одобриха оценката за въздействието върху околната среда за въпросната концесия, се изпокриха, показа проверка на „Класа". Потърсихме постоянните членове към съвета или техните заместници, присъствали на заседанието. Интересувахме се защо са гласували за предварително изпълнение на проекта.
Това искане е било подложено на гласуване изненадващо, без предварително да е било включено в дневния ред на заседанието, коментират възмутени участници. Оказа се, че това е станало по изрично настояване на „Дънди" и на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Докато на експерти от общините, засегнати от инвестиционното предложение, е отказано да присъстват на заседанието, участие в него е взела цяла делегация от „Дънди", твърдят запознати.
Още от статията на „Класа"
"Намаляват срока за ДДС ревизии", съобщава „Стандарт"
Срокът за проверка и възстановяване на ДДС на фирмите, които работят с компании в други държави от ЕС, може да се намали. В момента за компаниите, които работят само на родния пазар, този срок е 4 месеца, а за останалите е двойно по-дълъг - 8 месеца. От Европейската комисия обявиха, че това е дискриминация и правилата трябва да бъдат еднакви за всички фирми, които работят в страните от ЕС. Ако се наложи промяна на законодателството заради разминаването, срокът ще трябва да се намали от 8 на 4 месеца и за фирмите с чужди контрагенти, коментираха депутати от ГЕРБ пред "Стандарт". Колкото до обратното начисляване на ДДС, все още се очаква отговор от Брюксел дали е възможно да се въведе, обясниха депутатите. При обратното начисляване ДДС-то се плаща в хазната от купувача, а не от продавача, във веригата от търговци и производители. Само накрая при прехвърляне на стоката на крайния потребител ДДС-то се внася в бюджета от продавача. Така се ограничава възможността за източване на ДДС. Най-вероятно тази промяна няма да залегне в закона за ДДС още от началото на следващата година. Но се очаква мярката да се въведе първоначално за секторите на строителството и селското стопанство, където рисковете от източване на хазната са най-големи. Повече от половината зърнопроизводители вече са свързали касовите си апарати с Националната агенция за приходите. Това обясниха пред "Стандарт" от приходната агенция.
Още от статията на „Стандарт"
„Разлом" е заглавието на седмичния коментар за „Сега" на д-р ик. Емил Хърсев
През изминалите седем дни научихме за Европейския съюз повече, отколкото през последните десет години. И тази седмица заплашва да е доста поучителна. Докато е наред икономиката, стабилни приходи весело звънтят в трезора, смазват зъбните колелца на държавната машина, парата надува свирката и големият кораб "Европа" смело пори световния океан. В големия дипломатически салон и в сепаретата бизнес класа свирят Одата An die Freude, цари безупречен acquis на дружелюбие, възпитано се търкалят политически коректни фрази. Но като извие буря и вълните на кризата заблъскат кораба, страх изтрива дежурните усмивки, зад тренираното дружелюбие се оголват озъбени и криви физиономии. В блъсканицата за малкото спасителни лодки джентълмени нямат място. Бедствието е откровение. Когато трус клати недрата, земната повърхност се разкъсва, стават видими пукнатини и цели бездни. Разломът между дълбоките икономически интереси на страните в обединена Европа стана видим в кризата.
ЕС се изправи пред реалните проблеми, които не може нито да продължи да крие, нито да заобиколи, а отгоре на всичко няма време да решава по познатия муден начин. Оскъдни са и ресурсите, с които разполага общността, за да противодейства на кризисните процеси. А по-оскъдна стана волята на страните с висок икономически потенциал да ангажират своите ресурси в чужда полза. Стана ясно, че дружбата си е дружба (на дума и на книга), но първо: всеки сам ще си плаща сметката. Второ: всеки, който се усеща по-силен, ще може да подритва интересите на по-слабия дори и за удобство в схоластиката на националните ежби. Трето: налагани с десетилетия норми на поведение и стотици договори могат да бъдат задраскани с лекота и без дебат, ако някое нахално балканско юначе подритне портмоненцето на друго, по-ячко другарче.
Още от статията на „Сега"
„Търсят 2,7 млрд. лева за плащания по дълга", разкрива „24 часа"
2,7 млрд. лв. за дългови плащания трябва да осигури вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков през 2012 г., изчислиха за "24 часа" експерти. 1,8 млрд. лв. са по еврооблигациите от дълговата сделка на бившия финансов министър Милен Велчев.
Четири спасителни варианта за набиране на свежи пари се обсъждат в Министерството на финансите. Разчети и анализи трябва да покажат можем ли да се справим с текущи приходи и с пари от фискалния резерв. Вторият вариант е да сключим нов външен дълг на международните пазари, третият - да емитираме вътрешни дългови книжа. Най-вероятна е обаче комбинация от всички тези варианти.
Преди дни Дянков се отказа да снижава фискалния резерв до 3 млрд. лева догодина и го остави 4,5 млрд. Проблемът е, че той не може да се похарчи целият, защото е гаранция за валутния борд.
Според служител в министерството най-вероятно догодина ще се пусне нова емисия глобални облигации. Планът на Дянков включвал дори предплащане на 900 млн. по евробондове, преди да изтече купонът им през януари 2013 г.
Целта е да покажем платежоспособност и стабилност и така да направим новите си ценни книжа привлекателни. Не се изключвал и вариантът да търсим държава - купувач на по-голям пакет от емисията. Според служителя вече е имало сондажи с Германия, Китай и Виетнам, но този вариант бил най-малко вероятен.
"Фискалният резерв остава 4,5 млрд. лева. Правим го, за да имаме резерв за плащането по дълга през януари 2013 г. от 1,8 млрд. евро по еврооблигациите, емитирани от Милен Велчев. Предишните финансови министри услужливо са оставили това задължение за следващия", каза Дянков.
Още от статията на „24 часа"
„Грешки в кадастъра бавят сделки с имоти", информира „Монитор"
Непълноти в кадастъра и в имотния регистър създават трудности, бавят сделки с имоти и всяват паника сред хората, които искат да получат доказателство за собствеността си от съществуващите регистри. Това съобщи Радка Иванова, която работи в службата по вписванията, по време на семинар за проблемите на имотния регистър, организиран от Нотариалната камара. Тя даде за пример как в Агенцията по вписванията била направена проверка на нотариален акт на един апартамент и се оказало, че вместо в кв. „Обеля", където наистина се намира жилището, системата показвала, че то е в кв. „Надежда".
В кадастъра има пропуски, защото голяма част от източниците, които са използвани, са грешни или непълни. Някои геодезически фирми също не са заснели точно границите на имотите. В същото време хората не са участвали достатъчно активно при изготвяне на кадастралните карти за различните райони на България, обясни Александър Лазаров, изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Той посочи, че много от хората не са се възползвали от правото си да направят корекции в картите. Ако не са направени възражения в законовите срокове, за поправяне на неточности в кадастъра се заплаща такса, уточни Лазаров. От думите му стана ясно още, че в около 50 на сто от информацията в кадастъра има грешки.
Нотариуси разказаха и за други пропуски в кадастъра и имотния регистър. Често има грешни вписвания, при които купувачът фигурира като продавач или обратно. В други случаи пък купувачът на даден имот е дружество, а като собственик е вписано физическо лице. Тези пропуски обикновено излизат наяве, когато започне нова покупко-продажба на съответния имот. Излиза, че трябва да се проверява за всяка сделка дали е вписана правилно, оплакаха се нотариуси.
Още от статията на „Монитор"
„Държавата избирала оценители за европроекти "на случаен принцип", разкрива „Сега"
Външни оценители, избирани "на случаен принцип", са разглеждали проекти по най-успешната ни европрограма - "Административен капацитет", става ясно от доклад на Сметната палата за периода 2007-2009 г. През този период във вътрешните правила на Управляващия орган - дирекция "Административен капацитет" във финансовото министерство, не са определени служителите, които да се занимават със списъците на външните оценители. Когато двама оценители имали едни и същи показатели, изборът между тях се правел на "случаен принцип", без да е ясен редът и експертите, които правят избора. Това би създало риск от субективност на подбора, отбелязват одиторите на Сметната палата.
В същото време имало и случаи, при които в оценителните комисии са участвали единствено чиновници, имащи право да участват със свои проекти по програмата. Според проверяващите това създава условия за конфликт на интереси. Сметната палата обаче отбелязва като положителен факта, че експертите от дирекция "Административен капацитет" са компетентни, тъй като са участвали в най-различни обучения, семинари и конференции.
Докато усвояването на пари по останалите 6 европрограми не върви с желаните от правителството темпове, в програмата "Административен капацитет" то тече с пълна пара. Проверка на в. "Сега" в системата за управление на еврофондовете показа, че администрацията е първенец по усвояването на средствата от Брюксел. Данните показват, че към средата на септември по програмата са договорени близо 52 на сто от общия бюджет, който надхвърля 180 млн. евро. Реално платени са цели 27.42 на сто.
Още от статията на „Сега"
"Пазарът на скъпи коли минава на по-висока скорост", прогнозира „Класа"
Пазарът на луксозните автомобили ще запази стабилността си от тази година и догодина ще се движи с нормални темпове на растеж. Това прогнозираха за "Класа" мениджъри от бранша. Експертите от Porsche BG, вносител на марката Audi за България, коментираха, че очакват пазарът да запази стабилност и синдромът на отложеното потребление да бъде преодолян въпреки мрачните перспективи за икономически растеж. Луксозният сегмент отбелязва ръст, приблизително пропорционален на развитието на общия пазар, посочват експертите.
Завръща се обаче тенденцията за покупка на лизинг, особено когато става дума за високия ценови сегмент. Според вносителите на Audi лизинговите дружества са възвърнали доверието и гъвкавостта при предоставянето на услуга, което е направило покупката на автомобили по-удобна за клиентите. Процентът на лизинговите сделки през тази година се покачва спрямо 2010-а и вече е около 70 на сто, отчетоха от дружеството. Миналата година водещи са били сделките, платени в брой.
Нещо повече - от данните става ясно, че иззетите лизингови автомобили вече са разпродадени. В продължение на близо 2-3 години те препълваха паркингите на вносителите. Затова и през първите месеци на годината дружествата от сектора масово предлагаха изкупуване на стари автомобили и отстъпки за втора употреба коли.
От BMW Group Bulgaria обясниха, че към септември 2011 г. ръстът в продажбите на нови коли в България е 21%. При BMW в сравнение със същия период на 2010 г. е 34%, а ръстът на продажбите на автомобили MINI e 74%. Очакванията им са настоящата пазарна тенденция да запази своето действие до края на 2011 и през 2012 г. Не бива да забравяме, че количеството продадени автомобили през 2011 г. е значително под пиковото ниво на 2008 г., уточняват от BMW.
Още от статията на „Класа"