Пазарът на имоти пее на два гласа през последните години - от "скъпо е" до "сега е моментът". Най-новата статистика на Агенцията по вписванията показва, че двугласието продължава - цените растат, но сделките също.
Току-що публикуваните данни за последното тримесечие на 2024 година за най-динамичния от гледна точка на имотите регион София показват, че то е било второто най-добро от рекордната за новата ни история 2008 година. Общият брой на сключените сделки за периода октомври-декември е 10 441, като само през 2021-а са били повече - 11 685.
Да не забравяме обаче, че тогава имаше закъснял ефект от ограниченията и страховете около коронавируса, които предизвикаха йо-йо ефект на пазара - първо спад, а после голям ръст. Така излиза, че въпреки пика в цените, покупките не стихват.
Цялата 2024 година завършва с почти 10% ръст спрямо предходната - 35 259 сделки. Това я превръща също във втората най-добра от предкризисната 2008 година.
Преди дни експерти от пазара коментираха, че очакват следващата година да донесе своите неизвестни, но като цяло да няма съществена разлика от годините на бума след 2020 г.
"Предлагането ще остане ограничено, поне докато няма яснота за влизането ни в еврозоната, а търсенето ще остане голямо поради налично банково финансиране (макар и сложено в нормативна рамка от БНБ). Пазарът на труда ще продължи да подкрепя търсенето с ниска безработица и растящи доходи, макар че темпът на растеж може да се забави", анализират от Bulgarian Properties.
"Като цяло очаквам поредна силна година за имотите, в която се надявам пазарът да постигне по-добър баланс и стабилност, за да запази доверието и желанието на купувачите да инвестират в имоти", казва Полина Стойкова, изп. директор на компанията
На база на направени емпирични изследвания относно движещите фактори за пазара най-силно влияние оказват обемите отпуснати жилищни кредити и инерцията в растежа на цените. Т.е. дори само тези два фактора сочат, че поне първото полугодие на 2025 г. няма да донесе съществени изменения на жилищния пазар.