Предимствата от дигитализацията на трудовите решения са безброй и все повече компании трябва да въвеждат дигитални трудови досиета. Това заяви в студиото на Money.bg Юлиян Маслянков, вицепрезидент направление "Услуги за застрахователната индустрия" в "Сирма Груп Холдинг" АД и директор продуктово развитие за sHRedy.

На този фон обаче, в дигитализацията на трудовата книжка, която трябва да стане факт от 1 юни тази година, все още има доста недомислици, подчертава експертът.

Снимка 714652

"Вече има доста продукти на пазара, които предлагат решения за електронно трудово досие, има и доста работодатели, които се възползват от тях. Удобството е изключително голямо, защото всеки един служител на практика може да си комуникира с работодателя легално - електронно. Можете да подпишете договор, анекс, да изпратите молба за отпуска или за напускане и още много неща. Спестява се един наистина огромен ресурс."

Снимка 712118

Дигиталните трудови книжки идват, но как?

Според Юлиян Маслянков казва, че дигитализирането на трудовите квижки е добра новина, но той е скептичен за това как ще работи на практика нововъведението.

"Аз си говоря и с хора от бранша, от административния персонал, които попълват документите, те самите казват, че все още не им е ясно всичко и то само месец преди стартирането. Лично аз виждам изключително много предизвикателства, за които нито наредби, нито закони са помислили.

Български компании ще имат достъп до половин милиард лева за дигитализация на бизнеса

Български компании ще имат достъп до половин милиард лева за дигитализация на бизнеса

Новите европейски правила за трансформация на компаниите и внедряване на AI вече са в ход

За какво се използва основно трудовата книжка? За т. нар. клас прослужено време. как обаче ще става това електронно, аз задавам този въпрос? Има централен регистър, но как новитя работодател ще получи достъп до него, кой ще го оторизира?", пита експертът, който е сигурен, че по въпроса не е помислено.

Според Маслянков много работодатели и служители ще се договарят сами за трудов стаж и заплащане.

Дигитализацията на бизнеса, която у нас всъщност липсва

Вицепрезидентът на "Сирма Груп Холдинг" коментира, че по всички статистически проучвания България е на последно място в ЕС по дигитализация на бизнеса. И че в случая дигитализирането на държавата върви с по-бързи темпове от това на компаниите.

"Това е уникален случай, който аз не съм наблюдавал никъде другаде - нито в региона ,нито в другите бивши социалистически държави. За мен големият проблем са т. нар. пиратски сайтове. Когато всички са израснали с разбирането, че за софтуер не се плаща, това води, че когато ти вече си в бизнеса да си казваш - ама защо аз трябва да плащам."

Гостът на Money.bg обобщава, че дигитализацията е неизбежен процес и че не води до увеличени рискове, така че трябва да я разберем и приемем.

Цялото интервю можете да гледате във видеото!