„Ковачки зад борда", четем от първата страница на „Стандарт"
Империята на Христо Ковачки се разпада. Бизнесменът не смогва да си плаща данъците, а фирмите му са затънали в борчове, научи "Стандарт". Вчера в Софийски градски съд данъчните внесоха иск за обявяване в несъстоятелност на фирмата "Охрана и минна сигурност", която се свързва с Ковачки. Причината са дългове към държавната хазна. За 1-2 години от Националната агенция за приходите са събрали и обезпечили дългове на 37 компании от кръга на бизнесмена на обща стойност 54 млн. лв. Наложени са запори върху имоти, блокирани са банкови сметки. Но фирмите от орбитата на Ковачки трупат нови борчове и вече имат общи задължения към хазната от близо 100 млн. лв., твърдят запознати. Според слуховете Ковачки вече стяга куфари за Южна Африка, където си е купил голяма къща.
Още по темата от „Стандарт"
„МВР и ДАНС продължават масово да следят телефони и интернет", предупреждава от първата си страница „Сега"
4862 искания за достъп до телефонни разпечатки и данни за интернет трафика са постъпили в Софийския районен съд от 1 януари до 1 август т.г., показва справка, поискана от "Сега". Това означава, че средно дневно идват по 24 искания и така тенденцията службите масово да следят телефонното и интернет общуване се запазва. 24 искания дневно не засягат само 24 души, тъй като в повечето не се сочи един IP адрес или един телефонен номер, а десетки, и това много пъти увеличава броя на хората, чиито контакти се следят. Ако темпото се запази, към края на годината ще има около 9000 искания.
Районните съдилища разрешават достъп до т.нар. трафични данни от 10 май м.г., когато влязоха в сила промените в Закона за електронните съобщения. До края на миналата година Софийският районен съд е сезиран с 5121 искания. Големият им брой се обяснява с това, че на практика почти всички органи, които имат правомощия да искат тези данни, се намират в София. По правило най-много искания постъпват от ДАНС, после - от ГДБОП и СДВР.
От получените 4862 заявления досега на МВР и службите е отказано 540 пъти, или в 1/9 от случаите. Тенденцията при отказите е те да намаляват. В края на м.г. например откази имаше по около 1/5 от исканията. Не е ясно дали съдът е станал по-благосклонен към службите, или те са започнали по-добре да подготвят заявленията.
По закон трафичните данни се пазят от доставчиците на услуги 12 месеца и се дават със съдебно разрешение, за да послужат при разкриването и разследването на тежки престъпления, за които НК предвижда над 5 години затвор за компютърни престъпления и за издирване на хора.
Още от статията на „Сега"
"Корупцията отложи България за Шенген", обобщава от първата си страница „Дневник"
Холандия потвърди днес позицията си срещу приемането на България в Шенген. Това означава, че влизането на страната в безвизовото пространство ще бъде отложено. Причината е, че решението за присъединяването на България и Румъния трябва да бъде взето единодушно от Съвета по вътрешни въпроси на ЕС на 22 септември и дори една-единствена държава да е против, двете страни няма да бъдат приети.
Нищожни са шансовете Холандия да се съгласи на компромис и да одобри първоначално шенгенската система да действа само по българските и румънските летища, както предлагат Франция и Германия. Представител на холандското правителство вчера заяви пред АФП, че "страната е против и частичното приемане в Шенген" и че решение ще се вземе "по някое време догодина".
Посланикът на Холандия в София Карел ван Керстен заяви днес, че България е постигнала много, но не достатъчно. Това стана след среща с кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ Росен Плевнелиев и все още действащия правосъден министър Маргарита Попова.
Ван Керстен отказа да коментира острата реакция на външния министър Николай Младенов, който заяви, че София може да преосмисли подкрепата си за реформите в шенгенското пространство, ако България не стане част от него (виж карето).
Подкрепям позицията на българското правителство, че българският глас трябва да бъде чут и че правилата трябва да важат за всички, каза Плевнелиев. От Министерството на външните работи казаха за "Дневник", че нямат нова позиция по темата. Официално становище се очаква едва след срещата в четвъртък.
Още от статията на „Дневник"
„България може да изпадне в изолация в ЕС", предупреждава „Сега"
Ако България изпълни заканата на външния си министър Николай Младенов да блокира чрез вето промените в шенгенското законодателство, ще изпадне в тежка изолация в ЕС, съобщи дипломатически източник в Хага пред "Сега". "Погрешно е очакването, че на 22 септември Холандия ще се окаже в изолация на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, когато ще наложи вето на приемането на България и Румъния в Шенгенската зона. Хага има подкрепата на няколко държави, които обаче предпочитат тя да играе водеща роля. Ако България отвърне с вето на промените в шенгенското законодателство, ще засегне интересите не само на Холандия, но и на останалите държави в ЕС и така сама ще се изолира", обясни дипломатът.
Източници в Българското дипломатическо дружество съобщиха, че същия ден е бил отзован българският посланик в Хага Златин Тръпков "заради агентурно минало" и посолството е било оставено само с един дипломат плюс консула и финансиста. По тази причина е била отменена среща на посланика с холандския министър на имиграцията Херт Леерс, който е изразител на твърдата позиция на Хага. Фактически в този напрегнат момент за двустранните отношения България се е лишила от своя канал за връзка с холандското правителство.
Комуникацията между двете държави е била лоша от месеци. Почти година посланикът Златин Тръпков не е получавал инструкции от МВнР. През май той дори не е бил допуснат да съпроводи премиера Бойко Борисов по време на срещата му в Хага с холандския му колега Марк Рюте.
Още от статията на „Сега"
„Представяме в Брюксел доклад за зелената енергия", съобщава от първата си страница „Класа"
Първият доклад, който България ще представи в Европейската комисия за напредъка в насърчаването и потреблението на възобновяеми източници на енергия (ВЕИ), се очаква до края на тази година, съобщиха от Българската ветроенергийна асоциация. Според нейната прогноза през 2020 г. нашата страна ще е достигнала обща инсталирана мощност от 2000 мвт вместо предвижданите в Националния план за действие за възобновяемите енергийни източници 1440 мвт вятърни паркове. Всеки две вятърни турбини, около 6 мвт, създават едно постоянно работно място за периода на действие на турбината, твърдят от асоциацията. В момента в България се произвеждат около 700 мвт вятърна енергия, а до 2020 г. количеството трябва да бъде удвоено. Според българското законодателство, което е съгласувано с европейските директиви, държавата е задължена да изкупува на преференциални цени зелената енергия за определен период от време. У нас той е 12 години при средно за Европа 15. Сега у нас и в Гърция един киловат енергия, добита от ВЕИ, струва около 9 евроцента. Сега по време на избори не е подходящо да се занимаваме с това, каза по този повод Кенет Лефковиц, председател на НС на асоциацията.
Заради проблемите с новия закон за възобновяема енергия, който ограничава местата за ветрогенератори, и затрудненото кредитиране секторът на производство на вятърна енергия е в застой. Много компании са платили гаранциите, които се изискват по закона, но могат да ги загубят заради лошата бизнес конюнктура. Това създава опасност страната ни да не успее да удвои мощностите и да постигне целта от 1440 мегаватчаса годишно. Евентуалното неизпълнение на целите може да се компенсира със закупуване на квоти, но това отново ще доведе до оскъпяване на електроенергията. Според Българската ветроенергийна асоциация обаче у нас могат да бъдат създадени мощности за 3 хил. мвт вятърна енергия и така да продаваме зелен ток на страните от ЕС.
Още от статията на „Класа"
"Първолакът наддал с 3 килограма", информира от първата си страница „Монитор"
Повечето български деца са с наднормено тегло или са затлъстели, като между 3-3,5 кг отгоре е натрупал всеки първокласник. Това показват резултатите от направено неотдавна проучване по този проблем, осъществено от доц. Мая Константинова и нейния екип от Националния център за опазване на общественото здраве и анализи.
Оказва се, че с наднормено тегло са 30,7 % от учениците между 6 и 19-годишна възраст, със свръхтегло са 18.3 на сто, а 12.4 процента са със затлъстяване.
Учениците до 8-и клас са по-пълни, спрямо тийнейджърите от горните класове. Докато тези до 14 години са с 35-36% над нормата, то от 14 до 19-годишна възраст само 23 на сто са с излишни килограми.
Като цяло момчетата по-често гледат през пръсти на фигурата си, отколкото момичетата. Във възрастта между 10 и 14 години 40% от тийнейджърите дори си позволяват да са с наднормено тегло, 22.3 на сто - със свръхтегло, а 17.7 процента са дори със затлъстяване. За разлика от тях, само 38 на сто от малчуганите от 6 до 10 години са с наднормено тегло. Макар и незначителната разлика в полза на по-малките, специалистите по хранене обясняват с факта, че те са повече под контрола на родителите или бабите, които ги държат далече от автоматите за чипс, вафли и безалкохолни напитки.
Има тенденция за увеличаване на наднорменото тегло при децата в ученическа възраст, особено на затлъстяването, показва анализът на изследването, изготвен от екипа на доц. Мая Константинова. В потвърждение на това те посочват, че през 2008 г. национално представително проучване на децата от 1-и клас показа, че при тях наднорменото тегло е 30%. Тази цифра включва и малчуганите със свръхтегло, а затлъстелите са 13 на сто. Три години по-късно, през 2011 г. затлъстяването в тази възраст е вече 17,7 процента.
Още от статията на „Монитор"
„Дянков слага квестори в държавните фирми", съобщава „24 часа"
Финансовият министър Симеон Дянков ще назначава квестори в големи дружества, които са собственост на държавата или тя има участие в тях. Това предвиждат промени в закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор.
Коя от компаниите и за колко време ще има надзорник на парите си, ще решава финансовият министър. Проектът предвижда това да са онези дружества, които съществено влияят върху дефицита в бюджета и финансовата стабилност на страната. Решението ще се взема, ако са налице особени обстоятелства - т.е. има например неудачи в управлението, неразплатени договори и др.
Квесторът ще се назначава със заповед от министъра на финансите за определено време. Той ще одобрява поемането на всички задължения и извършването на всички разходи. Квесторите ще имат право на свободен достъп до всички служебни помещения, до ръководството и персонала на компанията по всяко време. Те могат да четат и използват всякаква информация, вкл. класифицирана и електронна. Поправката в закона им дава право да искат от всички длъжностни лица сведения, справки, становища, документи и друга информация.
Квесторите ще се отчитат пред финансовия министър с ежемесечни доклади. В тях трябва да има информация за проверките им, за дадените разрешения и откази, както и за случаи, при които е извършен разход въпреки отказа на квестора. Заплатите им ще поеме бюджетът на финансовото министерство.
Мотивите за промените са, че тези промени стават част от Пакта за финансова стабилност и ще предотвратят бюджетни дисбаланси, причинени от лошо управление на държавни компании.
Още от статията на „24 часа"
„Зимнината оскъпява домати и краставици", обобщава „Труд"
С настъпването на есента шопската салата ще излиза все по-скъпо. През миналата седмица основните съставки за прочутата салата са поскъпнали, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Цената на доматите на едро се повиши с 4,1% и зеленчукът се търгуваше средно по 0,51 лв. за килограм. При краставиците поскъпването е с 2,8% до 0,74 лв. за кило. Незначително намаление има само при третия задължителен продукт за шопския деликатес - кравето сирене поевтинява с 0,2% до средно 4,98 лв. за килограм.
Според търговци причините за поскъпването на домати и краставици са краят на летния сезон, както и засиленото търсене на зеленчуци за правене на консерви.
Като цяло индексът на тържищните цени остава почти без промяна спрямо по-миналата седмица, показват данните на комисията.
Цената на зелените чушки, продавани по борсите, се повиши с 5,2% до 0,81 лв./кг. Червените чушки поевтиняват с 2,8% до 1,05 лв. за кило. Низходяща тенденция се наблюдава при зелето и тиквичките - съответно до 0,27 лева за килограм (-6,9%) и до 0,42 лева за килограм (-4,5%).
Още от статията на „Труд"
„Наш ферибот тръгва от Варна до Кавказ", съобщава „Стандарт"
Първият български кораб по фериботната линия Варна - Кавказ ще започне да плава от лятото на следващата година, съобщиха от морската ни столица. Той ще бъде закупен от родния морски превозвач "Варнафери" ООД, в което с равни дялове собственици са параходствата "Български морски флот" (БМФ) и "Българско речно плаване" (БРП).
За целта БРП и БМФ ще станат поръчители на "Варнафери" пред Централна кооперативна банка (ЦКБ) за получаване на кредит от 9,226 млн. долара. С парите ще бъде закупен досегашният кораб "Сондос", построен през 1995 г. в корабостроителницата "Океан" в украинския гр. Миколаив. Заемът е изключително изгоден, твърдят запознати. Тай е с период на усвояване 1 година и период за възстановяване 5 години с 1 година гратисен период и лихва 5,4%. Ро-ро корабът "Сондос", който след закупуването вероятно ще бъде преименуван на "Варна", досега е превозвал автомобили в Черно и Червено море и в Персийския залив. Той напълно отговаря на условията за плаване в акваторията на плиткия порт Кавказ, но след закупуването ще бъде преоборудван за превоз на жп вагони и цистерни.
Със закупуването на кораба "Сондос" "Варнафери" ще изпълни задължението си като роден превозвач по българо-руската спогодба за фериботните превози между Варна и Кавказ.
Още от статията на „Стандарт"
„Преработеният проект на "Дънди" край Крумовград мина екотеста", информира „Дневник"
Висшият експертен екологичен съвет към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) одобри оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта за златодобив на "Дънди прешъс металс" край Крумовград, съобщиха представители на съвета пред "Дневник".
Против инвестиционните намерения на дружеството в района на Ада тепе са глaсували петима души - кметовете на Крумовград, Дъждовник, Овчар и Звънарка, както и представителят на неправителствената организация "Коалиция за устойчиво развитие" Дончо Иванов.
Освен това съветът е разрешил и предварително изпълнение на проекта. Предстои решенията на консултативния орган да бъдат одобрени или отхвърлени от екоминистъра Нона Караджова.
"За нас е положителен знак, че експертите гласуваха за проекта ни, ще отговорим на допълнителните въпроси на кметовете на засегнатите общини, за да са сигурни в сериозността на намеренията ни", коментира пред "Дневник" Алекс Нестор, член на надзорния съвет на "Челопеч майнинг", която разработва находището край Челопеч, и на "Болкан минерал енд майнинг", която развива добивния проект в Крумовград. Двете компании са дъщерни дружества на канадската "Дънди прешъс металс" в България.
"Не мога да коментирам, преди решението на съвета да бъде официално внесено при мен", каза пред "Дневник" министърът на околната среда Нона Караджова. Тя трябва да реши дали да подкрепи решението на ВЕЕС.
Още от статията на „Дневник"
"Безработицата ще достигне 14 % в края на зимата", казва в интервю за „Класа" Драгомир Стойнев, председател на социалната комисия в Народното събрание
Драгомир Стойнев е депутат от парламентарната група на Коалиция за България и председател на комисията по труда и социалната политика на Народното събрание. Той е възпитаник на Сорбоната и френското училище за висши кадри и политици ENA. Бил е икономически съветник на министър-председателя Сергей Станишев в периода 2005-2009 г. Участвал е в изготвянето на годишния доклад на президента Георги Първанов за 2006 и 2007 г.
Г-н Стойнев, от МТСП изнесоха данни, че безработицата в България е 9,45%, а НСИ съобщи за около 11%. Как бихте коментирали това разминаване?
- Има разлика между официалните данни на управляващите и официалните данни на статистиката. Данните на статистиката съвпадат с тези на Евростат. Според управляващите, безработицата намалява, създават се нови работни места, хората живеят добре. Само че това, което ние наблюдаваме, е коренно различно от данните на управляващите. За две години те загубиха или закриха 366 000 работни места. Коефициентът на заетост падна от 63 % на 58 %. Безработните се увеличиха с нови 149 000 души и коефициентът на безработицата достигна 11,3 %. Всеки четвърти младеж е безработен и трябва да избира дали да остане в безработен тук, или да напусне държавата. Животът на хората става все по-труден. Основните доходи на българските домакинства са от работни заплати. Когато човек няма работа, няма работна заплата няма и доходи. Неслучайно Европейската комисия посочи България като държавата с най-голям риск от социално изключване и изпадане в бедност. Може би тези факти и данни управляващите не ги знаят, тъй като до момента в социалната сфера няма конкретна политика и антикризисен план за пазара на труда, както направиха всички държави в ЕС. Говорят се общи приказки, чуваме фрази с оптимизъм, който обаче не се покриват с обикновения живот на българския гражданин.
Успешни ли са програмите на социалното министерство за решаване на проблема със заетостта?
- Министърът на труда и социалната политика не разбра едно нещо, което е важно, за да има успех на пазара на труда. То е следното - парите от ЕС по оперативните програми се дават, за да подпомогнат националните политики. Те не могат да заместят финансовите средства от държавния бюджет. Нужна е повече обективност и самокритичност, когато става дума за оперативните програми и изразходване на ресурсите. Не бива да се пропуска фактът, че след оперативна програма „Околна среда", оперативна програма „Човешки ресурси" е на предпоследно място по усвояване на всички оперативни програми. В европейски план България е на едно от последните места по усвояване на средствата по Европейския социален фонд. Това, в което обвинявам лично министъра на труда и социалната политика, е, че най-ниска усвояемост имаме там, където тя е най-нужна. А именно за интеграцията на уязвимите групи на пазара на труда и за повишаване на ефективността на институциите на пазара на труда, социалните и здравните услуги. Ако средно за оперативната програма усвояването е 11,4 на сто, то тъкмо по тези най-важни приоритети, където се финансират оси за безработни, усвояването е под 7 на сто. Също така, колкото и да се хвалят с „високата усвояемост", все още не са усвоени парите, договорени от предишното правителство през 2009 година, които са на стойност 340 милиона лева.
Как бихте формулирали основните грешки в социалната сфера?
- Управляващите забравиха, че има хора в тази държава. Всички политики на едно правителство трябва да водят до подобряване на живота на хората, а не до подобряване на собствения си живот или на един елит, който се намира около управляващите. Много малки и средни предприятия, вече около 60 % , фалираха и изчезнаха. ГЕРБ не съумя да подпомогне българския бизнес, като още през 2009 година проведе една доста агресивна политика срещу него. В момента за конкурентност на българския пазар не можем да говорим. Ако човек направи елементарното усилие да види кои фирми печелят най-вече обществените поръчки, в който и да е сектор, и направи проверка - ще види кои са основните играчи. Затова смятам, че е твърде късно вече ГЕРБ да предложи политика за хората, тъй като очевидно това не е тяхната основна цел.
Още от интервюто на „Класа"
„Отпускат още 31 млн. евро за малкия и средния бизнес", съобщава „Монитор"
Българската банка за развитие (ББР) е договорила кредитна линия за 31 млн. евро от Черноморската банка за търговия и развитие. Още от днес малките и средните фирми ще могат да кандидатстват за финансиране, като изтеглят заеми при преференциални условия. Това стана ясно вчера при подписване на споразумението за кредитната линия между двете финансови институции.
От парите ще могат да се възползват малки и средни предприятия с годишен оборот до 43 млн. евро и персонал до 250 души, каза Асен Ягодин, изпълнителен директор на Българската банка за развитие. Той обясни още, че средствата са насочени към компании с експортна насоченост и такива, които използват иновативни методи за производство.
„Ресурсът е привлечен при една от най-изгодните цени на местния пазар", коментира Ягодин. Така ББР ще може да отпуска кредити за бизнеса при по-изгодни лихви в сравнение с тези, които предлагат търговските банки. Лихвеният процент, при който ще бъдат отпускани средствата, ще зависи от състоянието на конкретната компания и от сектора, в който работи.
Повечето трезори у нас в момента отпускат фирмени заеми до 1 млн. евро при лихви от около 9-10%, става ясно от данни на Българската народна банка (БНБ). Лихвите по бизнес кредитите над 1 млн. евро пък са от около 7,63% до 8,35%.
Още от статията на „Монитор"