Негативната представа за вътрешната икономика и пазара на труда, в комбинация с по-позитивната оценка на възможностите в чужбина заедно водят до това, че 8 от 10 гръцки емигранти не желаят да се върнат обратно в страната си.
Brain drain феноменът продължава да съществува, като огромното мнозинство (85%) от хората, които живеят в чужбина, не виждат никаква перспектива за завръщане, пише Insider.
Според проучване на агенцията Metron Analysis, само 15% от гърците на възраст 20-50 години, които живеят в чужбина, смятат за вероятно да се завърнат в следващите 1-2 години. Нежеланието е особено силно сред жените и по-младите възрастови групи (20-30 години).
Ключови статистики от проучването:
- 40% от гърците в извадката обмислят възможността за емиграция
- 11% са емигрирали и са се върнали
- 31% са го обмисляли и не го изключват
- Само 17% никога не са го обмисляли
- Възможността за емиграция е много по-силна във възрастовата група 20-30 години (63%) и по-слаба в групата 41-50 години (26%)
- Само 21% от тези, които живеят в Гърция, успяват да спестят някакви пари, докато в чужбина съответният процент е 89%.
Основни причини за емиграцията
Тези, които искат да заминат в чужбина, търсят много конкретни неща: по-добри заплати, по-добри работни условия, по-организирана държава и по-добра социална среда.
Сред тези, които са заминали от 2019 г. насам, основната част принадлежи към възрастовата група 20-30 години, но значителен процент са и тези на възраст 31-40 години. Повечето са в чужбина доста години - средно 8,9 години, като един от трима живее извън Гърция повече от 10 години.
Това са хора, които са били външни наблюдатели или преки потърпевши на кризата, през която мина южната ни съседка след 2008 г. и е трудно да бъдат убедени, че ситуацията рязко се е подобрила.
"Предимствата на страната остават нейните структурни характеристики: времето, връзката със семейството, психологическата и социална интеграция на младите хора в живота на страната. Но страната продължава да не може да се конкурира с нивото на услуги, заплати и социална държава.", коментира изследователският директор на Metron Analysis Стратос Фанарас.
Перспективи за завръщане
Що се отнася до професионалните перспективи в Гърция, 51% ги определят като "лоши/много лоши", 37% - "средни" и само 11% смятат, че биха имали добри или много добри кариерни възможности.
За да се насърчи завръщането, най-честата препоръка е за еквивалентен или по-добър пакет заплащане. Интересно е, че един от четирима споменава, че би могъл да се върне, ако може да има по-добър баланс между качество на живот и работа, дори и с по-ниски доходи.
В момента около 5000 работещи от чужбина са се върнали в Гърция, използвайки данъчните стимули - 50% освобождаване от данъци за 7 години, отбелязва Insider.