Не купувайте прекалено евтини електроуреди, както и стоик без упътване на български език, съветват експерите на Комисията за защита на потребителите.
Електрически уреди, играчки, козметика и други продукти, които могат да представляват особен вид опасност, трябва да отговарят на специални стандарти за безопасност, обясняват специалистите.
От Асоциацията на потребителите сигнализират, потребителите не винаги могат да разберат, че купуват опасни стоки, а търговците от своя страна не винаги предупреждават за това, предаде БТА.
Знакът CE е заявление на производителя, че продуктът отговаря на стандартите за безопасност в ЕС. Той е задължителен за електрически уреди и играчки.
Въпреки това знакът не дава пълна гаранция, че продуктът е безопасен, обясняват експертите.
От Асоциацията на потребителите съветват да не се пазарува от търговци, на които не може да се има доверие, както и да се четат внимателно инструкциите за употреба и текстовете с предупреждения.
Ако се съмнявате в безопасността на продукт, спрете да го използвате и докладвайте на компетентните органи - Националната ветеринарно-медицинска служба, Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и т.н. Дори имате право да върнете продукта в магазина и да си поискате парите, съветват от асоциацията.
В случай, че сте закупили продукт, който е изтеглен от пазара, можете да го върнете в магазина и да си поискате парите обратно, уточняват експертите.
За първото полугодие на 2010 г. страната ни е на първомясто по уведомяване чрез евроепйската система РАПЕКС - за бърз обмен на информация за опасни стоки, пуснати на пазара. Това коментира наскоро председателят на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров. Контролните органи на държавите-членки на ЕС проверяват дали продуктите са безопасни. Те могат също така да разпоредят изтеглянето на опасни продукти от търговската мрежа или да публикуват предупреждения.
В ЕС всички продукти на пазара трябва да покриват стандартите за безопасност. Всеки потребител в ЕС не трябва да се тревожи за безопасността на стоките, които купува в рамките на съюза, защото изискването е безопасността да е първостепенна отговорност на производителите и вносителите, уточняват специалистите.