С една трета са намалели получаващите обезщетения за безработица след работа в друга държава членка на ЕС, а освен това значително са намалели и парите, срещу които се разписват всеки месец, показват данните на НОИ. Това е резултатът от законодателните промени, с които беше пресечена схемата, наречена "Френска безработица" или "Европейска борса".

Както Money.bg разказа през миналата година, огромен брой работещи в области като Благоевград и Търговище напускаха, за да заминат организирано в Западна Европа (например Холандия или Франция), където се назначаваха на минимална заплата в местна фирма. След това трудовите правоотношения се прекратяваха, хората се връщаха у нас, регистрираха се в Бюрото по труда и получаваха обезщетения за безработица от по примерно 1800 лв. месечно (ако са на база френската минимална заплата от над 3000 лв.).

"Европейска борса" обезкървява българските предприятия

"Европейска борса" обезкървява българските предприятия

Социалното министерство подготвя мерки, които да пресекат порочната практика

Според работодатели често гурбетът даже е бил фиктивен - организиран с помощта на адвокати. Както и от НОИ отбелязват, базирането на обезщетението за безработица само на последния трудов доход зад граница игнорира основен принцип в българското осигурително законодателство - че обезщетението зависи от приноса.

Освен нечестна спрямо трудещите се по правилата у нас, схемата създаваше рискове и за оцеляването на бизнеса - докато получават големите си обезщетения, "френските" безработни искат да работят само на черно.

Край на "Френската безработица": Как вече се изчисляват обезщетенията след гурбет

Край на "Френската безработица": Как вече се изчисляват обезщетенията след гурбет

Схемата ощетяваше бизнеса и държавата, а пресичането ѝ се политизира

От 13 август миналата година обаче механизмът за определяне на среднодневния осигурителен доход включва приноса у нас и в чужбина за последните 24 месеца. Това очевидно е направило "френската безработица" по-слабо атрактивна, защото след влизане в сила лицата с парични обезщетения за безработица след работа в чужбина са само 18 070 при 28 288 преди това.

Техните обезщетения освен това са намалели като дял от всички отпуснати повече от двойно - до малко над 14 на сто. Средномесечният размер е паднал от доста високите почти 1500 лева до 830 лева.

"Европейската борса" е имала почти 80-процентов дял в Благоевград, но е спаднала до 54,07%. Подобни са резултатите и в Кърджали и Търговище.

Очакването на НОИ е постепенно резултатът да се подобри още, тъй като в момента все още се плащат и обезщетения, определени по стария порочен начин.