След години сигнали и недоволство от страна на бизнеса и месеци, след като темата стигна и до публичното пространство - схемата "Френска безработица" или "Европейска борса" най-накрая е в историята. Затваря се вратичката, която позволяваше краткотраен и често фиктивен гурбет да носи несправедливи обезщетения, които натоварват държавата и "обезкървяват" бизнеса.
Вече ще са фактор всички получени доходи от последните 2 години у нас, а не само тези от последната работа.
До момента механизмът беше прост - български граждани заминават организирано в Западна Европа (например Холандия или Франция), където се назначават на минимална заплата в местна фирма. След това трудовите правоотношения се прекратяват, хората се връщат у нас, регистрират се в Бюрото по труда и получават обезщетения за безработица от по примерно 1800 лв. месечно (ако са на база френската минимална заплата от над 3000 лв.).
Това би било справедливо, ако става дума за реален труд, но и от социалното министерство, и от работодателските организации са категорични, че става дума за фиктивни назначения, а често - даже за фиктивни пътувания. Така или иначе, докато цяла година получават сума над средната заплата в много български региони, "безработните" приемат да се трудят единствено "на черно". И така изрядните фирми в региони като Търговище, Смолян, Кърджали или Разлог остават без персонал.
Какво се променя?
Считано от 13 август, при изчисляването на размера на обезщетенията за безработица ще се включват всички доходи за последните 24 месеца, без значение дали са били в България, в страна членка на Европейския съюз, държава от Европейското икономическо пространство или Швейцария.
"С промените в Кодекса за социално осигуряване парламентът внесе справедливост и възможност да бъдат намалени злоупотребите при отпускането на обезщетенията за безработица, както и да бъдат създадени еднакви условия за изчисляване на този вид обезщетение на всички български граждани", посочват от НОИ.
Новите правила няма да повлияят на размера и сроковете на вече отпуснатите обезщетения.
Темата стана политическа
Миналото лято представители на бизнеса коментираха пред Money.bg, че няколко поредни правителства не са реагирали на сигналите за съществуването на схемата - от която печелят "комисионери".
В крайна сметка парламентът на 2 август прие законовите промени, които спряха "Френската безработица".
Няколко дни по-късно граждани от района на Гоце Делчев организираха протест, който беше подкрепен и от депутати от Движението за права и свободи (от крилото на Ахмед Доган).
Източник: ДПС
"Политиците, държавниците в България, трябва да разберат, че тези пари влизат в българската икономика. Има дискриминационен елемент в цялата тази ситуация. Ако този закон касаеше София, Варна, Пловдив, едва ли другите политически партии щяха да правят подобни предложения. Понеже касае гоцеделчевския регион, променят закона", заяви народният представител Ахмед Вранчев, цитиран от партийния пресцентър.
ddoko-doko
на 14.08.2024 в 11:42:58 #1Сега бай Мангау няма да кара скъпа кола, а ще требе да бачка...