Едно от най-посещаваните места на Френската Ривиера безспорно е Кан. Освен, че е дом на световен кино фестивал, градът е предпочитано чясто за почивка на туристи от целия свят. Дотук добре, само че Кан е поредната известна европейска дестинация, която се присъединява към нарастващата глобална реакция срещу свръхтуризма, съобщават световни медии.
Драстична регулация
Градският съвет на Кан нарича новите мерки срещу свръхтуризма "драстична регулация". Те удрят бизнеса на върху круизните кораби, пише специализираният сайт TTW. В началото на юли градските съветници в местната община гласуваха за въвеждане на нови ограничения за круизните кораби в пристанищата на града.

Източник: iStock
Кан, град, който привлича милиони всяка година, все повече се превръща в жертва на собствения си успех. С приблизително три милиона посетители, които се стичат в града годишно, много от които пристигат с круизни кораби, градът се бори да поддържа баланса между туризма и устойчивостта.
Какво следва? От 1 януари в пристанището ще бъдат допускани само кораби с по-малко от 1000 пътници, а максимум 6000 пътници ще могат да слизат дневно. Очаква се по-големите кораби да прехвърлят пътниците на по-малки лодки, за да влязат в Кан.
"Кан се превърна в основна дестинация за круизни кораби с реални икономически ползи. Не става въпрос за забрана на круизните кораби, а за регулиране, организиране и определяне на насоки за тяхното навигация", заяви кметът Дейвид Лиснард в изявление, цитирано от Al Jazeera.
Круизните оператори нарекоха подобни ограничения вредни за дестинациите и за пътниците.
Близкият град Ница също обяви ограничения за круизните кораби по-рано тази година, както и някои други европейски градове, сред които Венеция, Барселона и Амстердам.
Франция, която привлече 100 милиона посетители миналата година, повече от всяка друга европейска държава и повече от населението на страната, е начело на усилията за балансиране на икономическите ползи от туризма с екологичните проблеми, като същевременно се справя с нарастващите тълпи.
Кан и Ница съвсем не са единствените европейски градове, които предприемат действия срещу свръхтуризма. Наскоро във Венеция се проведоха демонстрации срещу сватбата на милиардера Джеф Безос, за да се подчертае неравенството в богатството и да се протестира срещу въздействието на масовия туризъм върху града.
Жителите на Барселона предприеха нестандартен подход, като използваха водни пистолети в протести срещу свръхтуризма, целящи да подчертаят разочарованието си от това как прекомерният брой посетители повишава разходите за жилища, измества местните жители и променя уникални иначе характер на града.
Ако се върнем обратно в Кан, само през 2024 година огромният брой от 460 000 круизни пътници са посетили града, което е довело до значително пренаселеност, влошаване на околната среда и натиск върху местната инфраструктура, коментират от френската община.
Проблемът със свръхтуризма се дължи до голяма степен именно на големия брой огромни круизни кораби, много от които превозват повече от 5000 пътници едновременно.