Европейският съюз планира да създаде нови законови правила, според които платформи за електронна търговия като Temu, Shein и Amazon ще носят отговорност за това продават ли опасни за здравето или незаконни продукти, предава Reuters, позовавайки се на проектопредложение, видяно от Financial Times. Новината беше потвърдена за Money.bg от българския офис на Европейския парламент.
Какво трябва да се промени?
Въпросните митнически реформи ще задължат онлайн платформите да предоставят данни още преди стоките да пристигнат на територията на ЕС, което ще позволи на служителите да контролират и проверяват по-добре пратките, пристигащи от страните извън блока.
Към днешна дата всеки, който купува стоки онлайн в ЕС, се третира като "вносител за митнически цели". Новите реформи обаче ще държи отговорни собствениците на самите платформи. Казано иначе, онлайн търговците на дребно ще трябва да събират съответните мита и ДДС и да гарантират, че стоките, които продават, отговарят на всички изисквания на Евросъюза.
Митническите данни от 27-те национални власти ще бъдат обединени и ще бъде създаден нов централен митнически орган на ЕС (EUCA). Този регулатор ще може да проверява стоките въз основа на тази информация и да идентифицира всички потенциални рискове.

Източник: iStock
Разследването на Брюксел
Припомняме, че още в края на миналата година Брюксел стартира официално разследване срещу китайския гигант при онлайн търговията Temu. Процедурата от страна на Европейската комисия е срещу евентуално нарушение на Закона за дигиталните услуги на ЕС (DSA).
На 11 октомври 2024 година европейските власти отправиха официално запитване към китайската компания, основана от PDD Holdings през 2022 година. Запитването на ЕК е по новия Законодателен акт за цифровите пазари на ЕС. Той е специално насочен към глобалните онлайн търговци.
Както Money.bg вче писа, от компанията се очакваше до 21 октомври да предоставят "подробна информация и вътрешни документи относно предприетите мерки за смекчаване на последиците от присъствието и повторната поява на търговци, продаващи незаконни продукти на нейния онлайн пазар".
В отговор на запитване на Money.bg, от компанията заявиха:
"Спазваме законите и регулациите на всички пазари, на които оперираме. Активно си сътрудничим с Европейската комисия и се съсредоточаваме върху това да гарантираме, че нашите практики са напълно съобразени с местните разпоредби".
Китайският онлайн търговец отрече обвиненията, но въпреки това Брюксел задейства своята процедура. Решението на ЕК идва, след като вече два пъти от Temu беше поискано да отговори на въпроси, свързани с мерките, които е предприел срещу незаконните продукти. Изпълнителният орган на ЕС обаче заяви, че е отчел информация за нарушения от трети страни. След това стартира разследвания и срещу други онлайн търговци.
Китайските стоки удрят все по-силно българските търговци
Евтините китайски дрехи, често със съмнително качество и почти винаги на много ниски цени, които проникнаха през онлайн платформите в цяла Европа и в частност в България, удрят все по-силно българските производители на дрехи и обувки. Това заявиха за Money.bg от Българската асоциация "Кръгов текстил".
На този фон общият спад на европейската индустрия остро засяга и текстилния бранш на България, като все повече български компании са принудени да затварят обекти и да съкращават производство, коментират от Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ).
Производствените цени на българската текстилна индустрия са "замръзнали", а компаниите са принудени да изпълняват неизгодни договори. В същото време китайската конкуренция на дрехи и обувки със съмнително качество и европейско предложение за въвеждането на данък върху новите текстилни изделия, са голям удар върху бизнеса, категорични са от бранша.