Брюксел стартира официално разследване срещу китайския гигант при онлайн търговията Temu. Процедурата от страна на Европейската комисия е срещу евентуално нарушение на Закона за дигиталните услуги на ЕС (DSA), заявиха за Money.bg от българския офис на Европейския парламент.
Припомняме, че на 11 октомври тази година европейските власти отправиха официално запитване към китайската компания, основана от PDD Holdings през 2022 година. Запитването на ЕК е по новия Законодателен акт за цифровите пазари на ЕС. Той е специално насочен към глобалните онлайн търговци.
Както Money.bg вче писа, от компанията се очакваше до 21 октомври да предостави "подробна информация и вътрешни документи относно предприетите мерки за смекчаване на последиците от присъствието и повторната поява на търговци, продаващи незаконни продукти на нейния онлайн пазар".
В отговор на запитване на Money.bg, от компанията заявиха:
"Спазваме законите и регулациите на всички пазари, на които оперираме. Активно си сътрудничим с Европейската комисия и се съсредоточаваме върху това да гарантираме, че нашите практики са напълно съобразени с местните разпоредби".
Китайският онлайн търговец отрече обвиненията, но въпреки това Брюксел задейства своята процедура. Решението на ЕК идва, след като вече два пъти от Temu беше поискано да отговори на въпроси, свързани с мерките, които е предприел срещу незаконните продукти. Изпълнителният орган на ЕС обаче заяви, че е отчел информация за нарушения от трети страни.
"Приемаме сериозно задълженията си по DSA и ще си сътрудничим изцяло с регулаторните органи, за да подкрепим общата ни цел за безопасен и надежден пазар за потребителите", пише в настоящото изявление на Temu, цитирано от световните агенции.
Източник: БГНЕС
За какво точно разследват Temu?
- продажба на незаконни стоки
- програми за бонуси, подобни на лотария, които могат да насърчат пристрастяващо поведение и да повлияят на благосъстоянието на потребителите
- системите, използвани за препоръчване на покупки
- достъп до данни на потребители
Нека припомним историята на сблъсъка на китайската компания с европейските регулаторни органи. През май тази година мрежата на Европейската организация на потребителите (BEUC) подаде жалби по Закона за защита на потребителите до националните регулаторни органи и ЕК срещу Temu. Причината - компанията не е защитила потребителите и е използвала манипулативни практики.
Отново през май ЕК определи Temu в категорията много голяма онлайн платформа (VLOP) съгласно Закона за цифровите услуги (DSA), тъй като тя надхвърля прага от 45 милиона средномесечни потребители в ЕС.
"Ние приветстваме решението за официално разследване. Има много проблеми, които потребителски групи са установили в Temu, сред които редица опасни или незаконни продукти, или честото използване на техники за заблуда на потребителите", коментира Фернандо Хортал Форонда - служител по въпросите на цифровата политика в Европейската организация на потребителите (BEUC), цитиран от Euronews.
Източник: GettyImages
Какво предстои за Temu?
В хода на разследването Европейската комисия ще продължи да събира доказателства и ако се докажат нарушения на Закона за дигиталните услуги, вероятно ще предприеме по-нататъшни стъпки, включително приемане на решение за несъответствие.
китайският онлайн търговец не изглежда особено притеснен от сттарта на официалното разследване срещу неговия бизнес.
"Ние водим разговори за присъединяване към "Меморандума за разбирателство относно продажбата на фалшиви стоки в интернет". Това е доброволно споразумение, подпомагано от Европейската комисия", коментират още от Temu.
Въпросният мемурандум влезе в сила през август 2023 година и засягаше най-големите онлайн търговци. По-късно през 2024 година започна да се прилага за всички, сред които Amazon, Shein, X и AliExpress. Срещу няколко платформи като Meta и TikTok също има висящи разследвания за неспазване на правилата.
Какво представляват европейските наказания?
Наказанията на Брйксел са предимно финансови. Глоба до 6% от глобалния годишен оборот се налага при установено нарушение на задълженията по Законодателния акт за цифровите пазари, неизпълнение на привременните мерки или нарушение на направените ангажименти. В случая на Temu това би означавало около €830 милиона.
Възможно е и да се налагат санкции в размер на 5% от средния дневен глобален оборот за всеки ден забавяне на прилагането на предписанията. Крайната мярка е временно спиране на услугата на територията на ЕС.
Това става в рамките на процедура с участието на съд в страна членка на ЕС. В сайта си Европейската комисия подчертава, че подобни действия ще се прилагат при продължаващо нарушение, което заплашва живота и здравето на потребителите и води до криминални престъпления. Към момента едно е сигурно - сагата с Temu продължава и все още нищо не е ясно.