В ключов ход за световния пазар на литий, Чилийската комисия по ядрена енергия (CCHEN) одобри предложение, което проправя пътя за значително разширяване на производството на литий. Страната, припомняме, е лидер в световен мащаб по литиеви резерви.
Подобрението премахва критична пречка за партньорство между държавния меден гигант Codelco и частния производител на литий SQM. То отваря вратите за добив на литий в солената равнина Атакама от 2031 до 2060 г.
Това решение представлява важен етап в усилията на Чили да възстанови по-голям държавен контрол върху огромните си литиеви активи.
Партньорството има за цел да увеличи производствения капацитет от сегашните 200 000 метрични тона еквивалент на литиев карбонат годишно до цели 330 000 метрични тона, позиционирайки Чили да поддържа стратегическата си роля в световния енергиен преход.
Какво общо има ядрената агенция?
Въпреки че CCHEN (Comisión Chilena de Energía Nuclear) е свързана предимно с регулирането на ядрената енергия, тя играе централна роля в управлението на лития. Това датира от декрет от 1979 година, когато чилийското правителство класифицира лития като "стратегически минерал" поради потенциалните му приложения в ядрения синтез и други напреднали технологии.
Затова и всеки проект за литий, включващ производство или износ, трябва да получи разрешение от CCHEN, дори ако самите операции са чисто търговски и не са свързани с ядрената енергия.
Агенцията е натоварена със задачата да контролира квотите за литий, да одобрява обемите на износ и да гарантира, че литиевите ресурси се управляват в съответствие със стратегическите и екологичните цели на Чили.
В конкретния случай, одобрението на CCHEN на практика премахва основна регулаторна бариера и дава зелена светлина за планираното обединение между Codelco и SQM. То, разбира се, подлежи на по-нататъшен политически и екологичен преглед.
Партньорство с перспективи
Подобно партньорство представлява стратегически компромис: SQM ще се откаже от мажоритарен дял в своите високо ценни операции в Атакама на Codelco, в замяна на правото да продължи дейността си за още 3 десетилетия.
За Codelco сделката позволява преход към по-голям публичен контрол върху лития, ключово искане на настоящата администрация, без да се нарушава производството или непрекъснатостта на пазара.
Въпреки регулаторния напредък обаче проектът продължава да е подложен на политически контрол. Критиците твърдят, че сделката дава твърде много свобода на действие на частните интереси и трябва да бъде обект на по-широк парламентарен контрол.