Решението на Европейската комисия да класифицира литиевия проект "Ядар" Сърбия като стратегическа инициатива съгласно Закона за критичните суровини (CRMA) не бележи началото на изпълнението на проекта, нито ускорява процедурите, регулирани от сръбското законодателство.
Това значи, че един от най-стратегическите сръбски проекти се отлага за пореден път, пишат местните медии, цитирайки Емил Атанасовски, който е директор "Участие на правителството и гражданското общество" в Rio Tinto.

Източник: Rio Tinto
В интервю за "Вечерне новости" Атанасовски подчертава, че ходът на ЕС е "сигнал за стратегическо значение и вот на доверие в техническата и екологична осъществимост на проекта". Експертът добавя, че включването в списъка на CRMA изисква задълбочена оценка от независими експерти. Това е хубаво, но отвема много време.
"Никой проект, който представлява риск за природата, водата, почвата или въздуха, не може да получи това обозначение."
Проектът "Ядар" е преминал през всички подобни оценки, базирани на най-обширните научни изследвания, провеждани някога за минен проект в Сърбия. Страната има възможността да стане първата в Европа със сериозен капацитет за производство на литий.
"Този влак все още не е напуснал гарата. Но ако не се качим сега, ще останем назад и ще сме пример за пропуснати възможности", подчертава Атанасовски.
През юни тази година Проектът "Ядар" в Западна Сърбия за добив на литий от мултинационалната компания Rio Tinto влезе в списъка на стратегическите проекти на Европейския съюз за добив на суровини в трети страни.
"Тези стратегически проекти ще диверсифицират източниците на доставки на ЕС и ще повишат икономическата сигурност. Същевременно проектите са предназначени да стимулират създаването на местна стойност в трети страни", пише в изявлението на Европейската комисия.
В обяснението на комисията по въпроса се посочва, че стратегическите проекти са били оценени от независими експерти, за да се гарантира, че отговарят на критериите, определени в Закона за критичните суровини, по отношение на екологичните, социалните и управленските стандарти, както и на техническата осъществимост.