Rio Tinto, втората по големина минна компания в света, обмисля стратегическо разширяване в сектора на редкоземни елементи, в отговор на променящите се глобални пазарни динамики и геополитически промени. Главният изпълнителен директор Якоб Стаушолм разкри по време на годишното общо събрание на компанията в Пърт, че ръководството сериозно обмисля интегрирането на редкоземни елементи в портфолиото на Rio Tinto.
Стаушолм подчерта, че критичните минерали често се срещат като странични продукти в съществуващите операции на компанията, което предполага, че по-целенасоченото им преработване може да има своята успешна перспектива.
Енергийният преход има нужда от суровини
Тази потенциална стъпка съответства на текущите усилия на Rio Tinto да оптимизира своите железорудни операции в Пилбара и да напредне с проекти като Симанду — проект за добив на желязна руда в Гвинея. Компанията също така преструктурира своите бизнеси в добива на алуминий, мед и литий, за да подкрепи глобалния енергиен преход.
"Така че може да се каже, че следващото нещо е да се вгледаме малко по-задълбочено в критичните минерали и трябва да мислим за това, не непременно като отделни мини", коментира Стаусхолм пред репортери.
Той отбеляза още, че отсъствието на стабилен спот пазар за много критични минерали налага осигуряване на търсене преди увеличаване на производството.
Компанията има известен опит
На практика, Rio Tinto вече участва в сектора на критичните минерали. Компанията произвежда скандий като страничен продукт от титаниев диоксид в Квебек и изследва възможността за производство на галий от своите алуминиеви операции.
Освен това, компанията работи в партньорство с Геоложката служба на САЩ за проучване на критични минерали под Континенталния вододел близо до Болдър, Монтана, с цел идентифициране на потенциални ресурси за бъдещо развитие.
Противопоставяне на Китай
Стъпката към редкоземни елементи също така отразява по-широки геополитически тенденции. Наскоро Китай наложи износни ограничения върху галий, германий и графит, което повдигна резонни опасения относно потенциалните ограничения за суровини, в чийто добив именно Китай доминира на пазара. Това подтикна други правителства да разработват свои собствени вериги за доставки на редкоземни елементи.
Стаушолм подчерта необходимостта от сътрудничество между минните компании, местните общности и правителствата за удовлетворяване на нарастващото търсене на критични минерали, необходими за енергийния преход.
Пазарна перспектива
Пазарът на редкоземни елементи е на път да расте, подтикван от нарастващото търсене от страна на чистата енергийна и високотехнологичната индустрия. Търсенето на неодимово-желязо-борови (NdFeB) магнити, използвани във вятърни турбини и електрически превозни средства, се очаква да нарасне с над 15% през 2025 г.
Въпреки нарастващото търсене цените на редкоземните елементи остават относително стабилни, което поставя предизвикателства за производителите.
Най-големият производител извън Китай, Lynas Rare Earths, отбеляза, че въпреки увеличаващото се търсене на отговорно произведени редкоземни елементи, това не е довело до по-високи цени.