Салар де Уюни (Salar de Uyuni), разположена в югозападната част на Боливия, е най-голямата солена равнина в света и едно от най-забележителните природни чудеса на Земята. Тя заема площ от над 10 000 кв. км в провинция Даниел Кампос в Потоси, близо до гребена на Андите, на височина 3656 м и е не само популярна туристическа атракция, но и решаващ фактор в световната икономика.

Салар де Уюни се е образувала в резултат на трансформации на няколко праисторически езера, съществували преди около 40 хиляди години, но изпарили се с течение на времето. Към момента повърхността е покрита с до 10 метра солена кора, която е изключително равна - средните разлики в надморската височина са в рамките на един метър по цялата й площ.

Снимка 478576

Източник: iStock

Солената равнина служи като транспортен маршрут през боливийската част на платото Алтиплано и е основно място за размножаване на няколко вида фламинго. Салар де Уюни представлява и климатична преходна зона, тъй като високите тропически облаци, които се образуват в източната част на равнината през лятото, не могат да проникнат отвъд по-сухите ѝ западни краища.

Наред с тоновете сол, които се добиват годишно, под повърхността на гигантското образувание се крие изключително богатство - "море" от литий, ключов елемент за развитието на процъфтяващи сектори като електромобилност и ВЕИ.

Всъщност, запасите под нейната повърхност са едни от най-големите в света, а обемът им се оценява на повече от 7 милиона тона.

Боливийското правителство отдавна е признало икономическия потенциал на литиевите запаси в Салар де Уюни. На практика, страната притежава най-големите неизползвани литиеви ресурси в света, което ѝ отрежда ключова позиция във веригата за доставки на технологии за чиста енергия.

Снимка 703788

Източник: iStock

Докато други държави вече са се утвърдили като големи производители на литий, Боливия се сблъсква със сериозни предизвикателства. Една от основните пречки е липсата на инфраструктура, технически опит и финансиране за ефективно извличане и рафиниране на литий от Салар де Уюни.

В продължение на години правителството се стреми да запази контрола върху добива на литий, надявайки се да създаде местна литиева промишленост, която да е от полза за боливийския народ.

През последните години Боливия постигна напредък в разкриването на потенциала на своите литиеви запаси. Страната сключи партньорства с международни фирми за разработване на технологии за добив на литий. Тези сътрудничества се фокусират върху използването на уникалните солени равнини на Боливия за производство на литиев карбонат и литиев хидроксид с висока чистота.

Потенциал отвъд лития

Освен за добив на литий, Салар де Уюни е перспективен регион за туризъм и дори за слънчева енергия. Регионът привлича хиляди туристи всяка година, които искат да видят зашеметяващите пейзажи и уникалните природни характеристики на солените равнини. Местната икономика се възползва от туризма, който генерира значителни приходи за Боливия.

В Салар де Уюни има два различни сезона. Дъждовният (декември-април) е времето, когато посетителите идват, за да видят спиращия дъха огледален ефект. След дъжд тънък слой вода превръща равнината в най-голямото огледало в света с диаметър от 129 км. Разбира се, прекомерните дъждове през декември и януари често водят до отменени екскурзии.

Снимка 703787

Източник: iStock

По време на сухия сезон (май-ноември) температурите са по-ниски, почвата се е втвърдила и туристите могат да прекосят с кола суровия бял пейзаж до места, които не са достъпни през дъждовния период. Според туроператорите периодът от юни до август е най-популярният, затова и често цените за пътуванията дотам са по-високи. Като популярна дестинация, равнината може да се похвали и с първия хотел, изграден от солени блокове Palacio de Sal.

Обширните равнинни територии в района на Салар де Уюни са идеални за изграждането на инсталации за производство на слънчева енергия. Именно в тази посока са насочени усилията на власите в момента.

Природният феномен е известен и в средите на кинематографията. Равнината е използвана за заснемането на някои известни филми като "Междузвездни войни: Последните джедаи" (2017), "Падането" (2006), "Сол и огън" (2016), "Невидимият" (2017) и други.

"Мръсният" литий ли е ключът към "зеленото" бъдеще? Ето алтернативите

"Мръсният" литий ли е ключът към "зеленото" бъдеще? Ето алтернативите

Заменя ли светът зависимостта си от ОПЕК с такава от Китай?