След години на бърз растеж, 2024-а беше по-слаба за световната индустрия за електрически превозни средства. Това логично доведе и до спад в търсенето на литий. Докато пазарът на електромобили в Азиатско-тихоокеанския регион остана силен, ръстът на продажбите в Северна и Южна Америка се забави, а в Европа дори се наблюдаваше спад. В резултат на това цените на лития се понижиха с около 80% от пиковите си стойности поради свръхпредлагането през последните години.
Според прогнози, през 2025-а азиатско-тихоокеанският регион, и особено Китай, ще продължи да бъде двигател на световното търсене на електромобили, пише в свой анализ The Northern Miner. Броят им именно в Китай вече представлява повече от половината от всички продажби на превозни средства, а икономическите стимули в страната и непрекъснатите мерки, насочени към потребителите да се откажат от бензиновите автомобили, ще поддържат търсенето на литий.
Освен това се очаква възстановяване на продажбите на електрически превозни средства в Северна и Южна Америка и Европа въпреки несигурността, като например търговските ограничения на ЕС и възможните промени в търговската политика на САЩ при бъдещата администрация.
През 2025-а Tesla по всяка вероятност ще увеличи производството си с 500 000 единици благодарение на достъпните евтини пътнически автомобили и роботизирани таксита. Европейските производители на автомобили ще се сблъскат с по-строги разпоредби за емисиите на CO2, което ще тласне пазара към по-достъпни масови електромобили. В Китай ръстът на хибридните електромобили с удължен пробег (PHEV), с техните по-големи батерии, също ще подкрепи търсенето на литий.
Източник: ioneer
Не бива да забравяме обаче, че литият има и друго приложение. Извън сектора на електрическите превозни средства, търсенето на литий за съхранение на енергия се очаква да нарасне с 45% на годишна база, допринасяйки за 13% от общото търсене на ценния метал.
Очаква се световното търсене на литий да нарасне с 26% до 1,46 милиона тона през 2025-а, в сравнение с 1,15 милиона тона през отминаващата 2024 година.
Предлагането - опит за баланс и нови технологии
Що се отнася до предлагането, макар че производството в Китай и Зимбабве се увеличи, на този етап индустрията е изправена пред промяна. Производителите с по-високи разходи, включително тези в Африка и Австралия, са направили само скромни съкращения на доставките. В резултат на това ситуацията на свръхпредлагане започва да се балансира.
В Африка някои проекти изпитват затруднения поради неефективност и лоша инфраструктура. Високоразходните дейности в Зимбабве пък са затворени, а други проекти могат да се сблъскат със забавяния или да не успеят да постигнат необходимите мащабни резултати, освен ако цените не се възстановят.
Междувременно австралийската Greenbushes остава единствената печеливша мина, а други представители на сектора, включително Bald Hill и Ngungaju, спират производството, за да запазят капитала си. Очаква се това забавяне да засили волатилността на пазара, когато дефицитът на предлагане отново се появи.
Ръст на производството от солници ще се отчете в Южна Америка, като проектите ще се разширяват в Чили и Аржентина. Технологията за директно извличане на литий (DLE) обещава да подобри ефективността и да намали времето за пускане на пазара, като по този начин ще помогне да се отговори на нарастващото търсене на литий.
Въпреки това DLE ще трябва да докаже своята търговска жизнеспособност, за да запази пазарния си дял, тъй като индустрията е изправена пред бърз растеж.
През 2025 година се очаква световното предлагане на литий да нарасне с 16% и да достигне 1,58 милиона тона. Основен принос за този ръст имат мината Kathleen Valley в Австралия и Goulamina в Мали, както и разширяването на дейността на големи производители като Greenbushes на Talison и Atacama на SQM.
Въпреки прогнозирания излишък от 115 000 тона LCE, през 2025 г. е малко вероятно цените на лития да се повишат значително. Натрупването на запаси в Китай, особено на литиев хидроксид, оказва натиск върху пазара. Въпреки това, ако производителите с високи разходи продължат да ограничават производството, може да видим скромно възстановяване на цените.
В обобщение, през 2025 г. се очаква пазарът на литий да регулира предлагането чрез съкращения и забавяния на разработките, смятат експерти. Силното търсене от секторите на електромобилите и съхранението на енергия обаче ще доведе до скромно възстановяване на цените.