Саудитска Арабия, чиято икономика се основава на нейните огромни запаси от петрол и природен газ, намери друг източник за диверсификация. Става въпрос за скорошно откритие на запаси от литий в нефтените полета близо до морето. Според докладите Saudi Aramco, държавната компания за петрол и природен газ на Саудитска Арабия, е добивала литий по пилотен проект от едно от петролните находища.
Халид бин Салех Ал Мудайфер, заместник-министър на минното дело на Саудитска Арабия, обяви, че кралството скоро ще стартира комерсиална пилотна програма за насърчаване на директния добив на литий.
Стартиращата компания от Университета за наука и технологии "Крал Абдула" Lithium Infinity, известна още като Lihytech, ще ръководи проекта за добив със сътрудничеството на саудитската минна компания Ma"aden и Aramco, заяви заместник-министърът на минното дело, цитиран от Ройтерс.
"Те извличат литий чрез новата си технология, която са разработили в Университета за наука и технологии "Крал Абдула", и са в ускорено развитие в това отношение", обяви министърът.
Новият източник на богатство на Саудитска Арабия
Ал-Мудайфер каза, че докато разходите за извличане на литий от петролни полета остават по-високи от традиционния метод за извличане от солени площи, той очаква, че ако цените на лития нараснат, проектът скоро ще бъде търговски жизнеспособен.
Други петролни компании като Exxon Mobil и Occidental Petroleum също планират да се възползват от нововъзникващите технологии за филтриране на литий от саламура, докато светът се стреми да се отдалечи от изкопаемите горива.
Aramco заяви, че литият е "област на интерес" за компанията и оценява присъствието на метала в своите полета и неговия добив.
Саудитска Арабия, чиято икономика от десетилетия разчита на петрола, похарчи милиарди в опити да се превърне в център за електромобили като част от опитите на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман да намери алтернативни източници на приходи за богатото на петрол кралство.
Защо откритието е голямо събитие?
Литият е лек метал с широка употреба в различни области, благодарение на уникалните си химични и физични свойства. Едно то основните приложения е за производството на литиево-йонните батерии. Те се използват в мобилни телефони, лаптопи, електромобили и различни устройства, изискващи висока енергийна плътност. Литиево-полимерните батерии са друг тип батерии, за които също се използват литий и са леки и компактни.
Литият е ключов елемент в развитието на възобновяеми енергийни технологии, включително съхранение на енергия от соларни и вятърни източници.
Заради нарастващото търсене на литий в индустрията, той се счита за стратегически ресурс и често се нарича "бялото злато" на съвременната икономика.