Президентът Доналд Тръмп започна визитата си в Персийския залив с две изненадващи обявления: премахване на дългогодишните санкции срещу Сирия и договаряне на инвестиционен пакет от Саудитска Арабия на стойност 600 милиарда долара в САЩ, съобщава "Ройтерс".
По време на инвестиционен форум в Рияд, Тръмп обяви продажба на оръжия за страната на стойност близо 142 милиарда долара, което според Белия дом представлява най-голямото "споразумение за отбранително сътрудничество", което Вашингтон някога е сключвал. Не е ясно дали то не включва и изтребители F-35.
Принц Мохамед бин Салман каза, че общият пакет може да достигне 1 трилион долара, когато бъдат постигнати допълнителни споразумения през следващите месеци. В американската делегация са босът на Tesla Илон Мъск, изпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман, както и Лари Финк от BlackRock и Стивън Шварцман от Blackstone.
Премахването на санкциите срещу Сирия би било огромен тласък за страна, която беше опустошена от повече от десетилетие гражданска война. Бунтовници, водени от сегашния президент Ахмед ал-Шараа, свалиха президента Башар ал-Асад през декември миналата година. Тръмп обяви, че действа по молба на Рияд "О, какво не правя за престолонаследника", каза той, предизвиквайки смях от публиката.
Тръмп ясно заяви, че избира Саудитска Арабия за първа спирка на пътуването си, след като кралството обеща да похарчи 1 трилион долара за американски компании през следващите четири години, въпреки че Белият дом по-късно потвърди, че действителната цифра поне на този етап е по-ниска.
Останалите дестинации по време на близкоизточния тур са Обединените арабски емирства, които вече обещаха да налеят 1,4 трлн. долара в САЩ през следващото десетилетие и Катар, чието кралско семейство подари на Тръмп Boeing 747 за президентски самолет.
Последният сюжет доведе до куп обвинения в конфликт на интереси - но това вече е лайтмотив на цялата обиколка.
Добра сделка, но за кого?
Визитата на Тръмп в Близкия изток идва, след като неговите синове Ерик и Доналд-младши направиха няколко пътувания в региона за целите на семейната организация Trump Organization, която те управляват докато баща им е в Белия дом, припомня АП.
Сред бизнес интересите на семейство Тръмп в региона са: нова сделка за изграждане на луксозен голф курорт в Катар в партньорство с Qatari Diar, компания подкрепена от суверенния фонд на страната; отдаване под наем на марката за два нови проекта в Рияд в партньорство с Dar Global; планове за Trump Tower в Джеда и международен хотел в съседен Оман; 80-етажен Trump Tower в Дубай.
Семейството също има връзки с подкрепяната от саудитското правителство LIV Golf, която е установила близки бизнес отношения с президента и е организирала турнири в курорта на Тръмп в Дорал, Южна Флорида.
Говорим за конкретни проекти, докато обещанията на петролните монархии да инвестират стотици милиарди в САЩ към момента са доста бедни на конкретика.
Има и крипто елемент - държавно подкрепена инвестиционна компания от Абу Даби обяви, че ще инвестира 2 млрд. долара в Binance - най-голямата борса в света, като ще използва за целта стейбълкойна на свързаната със сем. Тръмп World Liberty Financial.
Въпреки че Белият дом отхвърля опасенията за конфликт на интереси, критици посочват, че въпреки доверителния фонд, управляван от децата му, политическата и корпоративната марка на президента остават неразривно свързани.
Тимъти П. Карни от консервативния American Enterprise Institute отбеляза: "Дори ако не управлява компанията, той печели, когато компанията се представя добре. Когато напусне Белия дом, компанията струва повече, личното му богатство се увеличава."