Един от световните лидери в областта на минното дело Rio Tinto обяви намеренията си да придобие американския производител на литий Arcadium. Стойността на сделката е $6,7 милиарда, а изплащането й ще бъде изцяло парично и ще струва $5,85 на акция. Пазарната стойност на Arcadium Lithium към момента се изчислява на $4,56 милиарда, като досега акциите са поскъпнали с 37% през тази седмица.

По този начин Rio ще получи достъп до литиеви мини, преработвателни съоръжения и находища на четири континента, както и до клиенти като Tesla, BMW и General Motors.

Главният изпълнителен директор на компанията Якоб Стаусхолм коментира, че покупката е "значителна стъпка напред в дългосрочната стратегия на Rio Tinto". Британско-австралийският холдинг се стреми да изгради бизнес модел, който да го нареди на челните места в производството на литий.

От Arcadium Lithium определиха офертата като "убедителна", отразяваща пълната и дългосрочна стойност на бизнеса и гарантираща стабилност за акционерите независимо от пазарната волатилност.

Европейската индустрия за електромобили вече се реди на опашки за литий от Сърбия

Европейската индустрия за електромобили вече се реди на опашки за литий от Сърбия

След като компанията Rio Tinto получи зелена светлина за добив, предварителните заявки вече летят

Rio Tinto изпитва трудности със стартирането на добива на литий в Сърбия, след като първоначално получи зелена светлина, но обществото се противопостави поради страха от замърсяване. В началото на септември се наложи компанията да направи официално "шест обещания" към гражданите, като за целта лично генералният директор посети региона.

Находището там има потенциала да се превърне в най-голямата мина за добив на литий в Европа.

Опит за нови пазарни конфигурации

Новината за сделката потвърждава съобщението от началото на седмицата, че двете дружества са в напреднал етап на преговори. Ако сделката все пак бъде финализирана, Rio Tinto ще се превърне в един от най-големите доставчици на литий в света, отстъпвайки само на Albemarle и SQM.

Сделката идва в момент, когато минните компании се стремят да осигурят ключови минерали за глобалния енергиен преход, пише CNBC. Цените на лития са подложени на натиск поради свръхпроизводството на Китай. Ръководителят на Arcadium Пол Грейвс добави, че сделката ще даде на компанията "възможност да ускори и разшири стратегията си."

Тази година в сектора вече имаше опит за подобна сделка, която обаче не се реализира. Гигантът BHP се отказа от предоставянето на твърда оферта за придобиването на Anglo American след отказа на последната да удължи срока за преговори. Целта беше консолидиране на усилията и капитализиране на критичната роля на цветния метал в зеления преход.

Боливия иска да увеличи износа на литий за Русия

Страната с най-големи залежи на литий в света иска да увеличи износа му за Русия

Наскоро "Росатом" подписа договор за строителството в страната на завод за производство на литиев карбонат