Боливия иска да увеличи износа на литий за Русия. За отбелязване е, че Боливия е страната с най-големи запаси в света на така ценния литий, необходим при производството на батерии.
Cтpaнитe в cвeтa c нaй-гoлeми известни зaпacи нa литий ca: Бoливия (21 милиoнa тoнa), Apжeнтинa (19 милиoнa тoнa), Чили (9,6 милиoнa тoнa), Aвcтpaлия (6,4 милиoнa тoнa) и Kитaй (5,1 милиoнa тoнa).
Досега разширяването на търговското сътрудничество на Боливия с Русия беше възпрепятствано от санкциите на САЩ. Въпреки това, както отбелязва Фреди Густаво Роблес, директор на управлението за планиране в Министерство на въглеводородите и енергетиката на Боливия, страната трябва да намали зависимостта си от долара.
Той подчертава, че плащанията за суровини и горива могат да се извършват и в други валути освен долара, цитира думите му "Известия".
А наскоро "Росатом" подписа договор с боливийската държавна компания. Съгласно този договор, в страната ще бъде построен завод за производство на литиев карбонат. Сега от компанията Yacimientos de Litio Bolivianos чакат одобрение от законодателното събрание на Боливия.
А преди повече от година президентът на Боливия Луис Арсе обяви инициатива за създаването на организация от страни износителки на литий, подобна на ОПЕК (организация на страните износителки на петрол). В новата организация се предлагаше да влязат 4 държави: Аржентина, Боливия, Перу и Чили, съобщи тогава Reuters.
По думите на Арсе тогава, участниците в евентуалната бъдеща организация, би трябвало да насърчават "въвеждането на нови форми за съхранение на енергия, които ще способстват за преодоляване на проблемите, възникващи при използването на въглеводородни суровини". Досега не е известно да има напредък по въпроса за създаване на "литиев ОПЕК".