На откриването са поканени да присъстват президентът Георги Първанов, премиерът Сергей Станишев, министърът на културата Стефан Данаилов, председателят на Народното събрание Георги Пирински и др.
Вангелия Гущерова, по известна като Ванга, е наричана българската пророчица, заради приписваната ѝ способност да вижда съдбата на всеки човек, който я посещава. Според хората, които са имали досег със нея, тя е притежавала дарбата да предсказва бъдещето, да посещава духом различни места и да говори с цветя.
Животът на Ванга е белязан от внезапното й ослепяване. Като дете е израстнала в бедно семейство, майка й умира, докато Вангелия е още съвсем малко дете, а баща ѝ е мобилизиран в българската армия през Първата световна война. През този период живее под надзора на съседите си.
На 12-годишна възраст загубва зрението си в следствие на внезапна буря, при която е грабната от силния вятър и по-късно, след дълго търсене бива открита затрупана с камъни и пръст в една нива. От 1925 г. живее в дом за слепи, където прекарва три години. След смъртта на втората ѝ майка, Ванга се прибира вкъщи, за да се грижи за по-малките си братя и сестри.
Претенцията й за пророчески способности възниква постепенно. Твърди се, че помогнала на баща си да намери чужда овца, открадната от стадото, което той пасял, като точно описва двора, в който била скрита. Става известна през годините на Втората световна война. Отчаяни хора, загубили връзка с близките си, отивали при Ванга с надеждата да ги успокои или да им каже къде се намират лобните им места.
През последните години от живота си събира пари за построяването на параклиса „Св. Петка Българска" в местността Рупите, Петричко. Проектът за църквата и изографисването са дело на Светлин Русев. Поради неканоничност параклисът не е осветен от БПЦ. Ванга умира на 11 август 1996.