Министерството на финансите пласира на международните капиталови пазари облигации в два транша, деноминирани в евро, съобщават от ведомството. Общата набрана сума е 4 милиарда евро, като 2,25 милиарда от тях са от 9-годишни книжа с лихвен купон от 3,5 на сто. Останалите са 13-годишни, а купонът е 4,125%, предава БНР.

Според Бюджет 2025 - тази година страната ни може да набере до18,9 милиарда лева от пазарите, като 1,8 милиарда от тях вече са набрани от вътрешния пазар.

Снимка 670314

Източник: iStock

Съвкупната номинална стойност на подадените заявки достигна 8,7 млрд. евро, което съответства на презаписване от 2,2 пъти. Вследствие на силния инвеститорски интерес и доверие, това презаписване позволи съществено намаляване на цената на финансиране при 9-годишните облигации до ниво от 125 базисни точки, и при 13-годишните облигации - до ниво от 175 базисни точки спрямо съответните осреднени лихвени суапи.

Страните от ЕС с най-голям държавен дълг спрямо своя БВП

Страните от ЕС с най-голям държавен дълг спрямо своя БВП

Държавата с най-влошени данни на показателя за 2024 г., същевременно има и най-голям относителен напредък

Постигнатите спредове и лихвени купони представляват най-добрите условия, постигани в рамките на последните три транзакции на външните пазари, спрямо сравними по матуритет български еврооблигации. Деветгодишният транш постигна най-ниския спред спрямо осреднените лихвени суапи за Република България от 2020 г. насам.

Моментът за излизане на международните капиталови пазари беше внимателно подбран. Това допринесе за успеха при набиране на необходимото финансиране в условията на продължаваща несигурност и волатилност на пазарната среда. Положително влияние върху трансакцията оказа и нарастващото доверие на международната инвеститорска общност към страната ни, базирано на стабилната макроикономическа среда и увереността в очакваното присъединяване към еврозоната.

Двойният транш облигации е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари.

Новите приоритети в следващия дългосрочен бюджет на ЕС

Новите приоритети в следващия дългосрочен бюджет на ЕС

Текущите геополитически, икономически и екологични реалности водят до гъвкави политики