„Проблемните кредити поставиха нов печален рекорд - 8.5 млрд. лв.", предупреждава от първата си страница „Сега"
Негативните рекорди не спират - необслужваните и предоговорените кредити вече пораснаха до 8.594 млрд. лева към края на юли, а делът им достигна безпрецедентно високо ниво - 21.2%. От юни насам т.нар. проблемни заеми растат със скорост 340 млн. лева в месец, а спрямо миналата година масата им се е увеличила с 2.4 млрд. лева, показват публикуваните вчера данни на БНБ.

Особено критично е положението при заемите за бизнеса. 22.73% от фирмените кредити са сериозно просрочени или вече преструктурирани. При потребителските кредити около 19.5% не се обслужват редовно. На този фон ситуацията е "най-розова" при жилищните ипотеки, защото при тях 18.2% са класирани като проблемни. И при трите вида финансиране необслужваните и преоформените кредити са стигнали рекордно висок дял.

Засега банкери и икономисти твърдят, че причини за паника няма, защото банките имат солидни буфери. Освен това те подчертават, че трябва да се прави ясно разграничение между преструктурирани и лоши кредити. А според анализатора Георги Ангелов дори процентът лоши кредити не показва нищо сам по себе си. "Ако една банка няма капитал, печалби и провизии, дори съвсем малко лоши кредити ще я доведат до фалит. Обратно, ако друга банка има висок собствен капитал, печалби и високи провизии, тя може да издържи безпроблемно дори високи нива на лоши кредити. Няма ниво на лоши кредити, което само по себе си да е фатално - ефектът винаги зависи от размера на наличните "буфери", коментира Ангелов.
Още от статията на „Сега"

„Учителка води банда", четем от първа страница на „Стандарт"
Даскалица се оказа тартор на банда изпечени крадци. 39-годишната детска учителка от врачанското село Галиче и тримата й авери били спипани от ченгетата в нощта срещу вторник. Апашите товарели в мерцедес току-що изкопаните 20 метра жици край село Камено поле. Бандата оставила без телефони полицейското управление в Роман и други четири села. При разпита педагожката отрекла да е част от кабелната мафия, но признала, че е гадже на един от крадците. Версията й била, че посред нощ имала любовна среща с него, но не успели да останат насаме. При разпитите се оказало, че предишната нощ бандата е задигнала и кабелите край село Долна Кремена.
Още от статията на „Стандарт"

„И държавният резерв се оказа с дупки", информира от първата си страница „Дневник"
При евентуална криза или бедствие държавата има достатъчно бензин, но не и жито, лекарства и минерална вода. Това показва отчетът за дейността на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" за първите шест месеца. При някои стоки като котелно и промишлено гориво дори няма никакви запаси.

Според доклада на агенцията причините за недостига са "отсъствието на координация между институциите, промени в пазарната конюнктура и липсата на достатъчно средства от бюджета заради финансовата криза". Потърсени за коментар, от държавната агенция обясниха пред "Дневник", че във вторник не могат да дадат повече подробности за причините.

Проблем за запасите е и липсата на интерес от страна на бизнеса да продава на резерва.
Още от статията на „Дневник"

"Райфайзенбанк: Кризата ни удря с тримесечие закъснение, БВП расте с 2,5%" е заглавието от първата страница на „Класа"
Райфайзенбанк понижи прогнозата си за растежа на българската икономика през 2012 г. от 4% на 2,5%, съобщиха вчера от институцията. Мотивът за ревизията са сътресенията на финансовите пазари и многобройните сигнали за забавяне на големите световни икономики. На практика това е първата банкова институция у нас, която признава с ревизия на прогнозите си за отражението на трусовете по световните пазари и върху България. Междувременно страната ни не прави изключение от общата тенденция в Европа. Само преди дни Райфайзенбанк интернешънъл, едноличен собственик на българското подразделение, понижи чувствително прогнозата си за икономически ръст и в еврозоната през 2012 г - от 1,7% на 1,1%. Очакванията са, че по-ниското потребителско търсене в страните, които са основни търговски партньори на България (на първо място Германия), ще се отрази в по-значително забавяне на растежа на българския износ, като същевременно притокът на средства и на преките чуждестранни инвестиции ще отслабне допълнително.

Според главния икономист на Райфайзенбанк Калоян Ганев ефектите върху икономиката ни ще бъдат усетени с известно закъснение от поне едно тримесечие, тъй като бизнесът ще продължи да изпълнява поръчки, направени до средата на тази година. Поради това прогнозният темп на нарастване на БВП за 2011 г. не е променен и остава също 2,5%. През 2012 г. възстановяването на българската икономика в общи линии ще повтаря динамиката, наблюдавана и през настоящата година, коментира Ганев. Потреблението се очаква да нарасне с малко над 1%, инвестициите - с 3,5%, а нарастването на износа ще се забави до скромните на фона на наблюдаваните до момента темпове - 3,6% на годишна база. Възстановяването на пазара на труда също не се очаква да се случи през следващата година, като прогнозата е безработицата да остане на ниво от около 11%.

Припомняме, че в края на миналия месец Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) понижи очакванията си за икономически ръст у нас до 2,3% през 2011 г. и 3,7 на сто догодина.
Още от статията на „Класа"

„Без таван за операции на деца в чужбина", съобщава от първата си страница „Монитор"
Парите за операции и лечение на деца в чужбина, които се финансират от държавата, занапред няма да имат таван. Това ще гласуват министрите от кабинета на свое заседание днес, съобщиха от „Дондуков" 1. Преди два месеца беше прието ограничение на разходите.

Занапред за трансплантации в чужбина ще се заплащат до 180 000 лева на малчуган в рамките на една година. Ако се окаже, че се налагат контролни прегледи или продължаване на лечението след изтичането на този период, пациентът ще има право да получи пари отново.

Така се уеднаквява режимът за финансиране на трансплантациите с останалите видове на лечение в чужбина, което се осъществява след решение на центъра „Лечение на деца", обясниха от Министерството на здравеопазването. По този начин се премахва ограничението финансирането от фонда за трансплантации в чужбина да е в рамките на трикратния размер на стойността им в България. След промяната децата, нуждаещи се от трансплантации, също ще могат да се възползват от пълния размер на финансирането за година, което дава фондът - 180 хиляди лева, разясниха от здравното ведомство.

С изискването заплащането за трансплантации в чужбина да е трикратният размер на стойността им в България при някои видове, като бъбречните, не беше възможно да се достигне до определения таван за финансиране от фонда, припомниха от Асоциацията на бъбречно трасплантираните.
Още от статията на „Монитор"

„Никой не иска да плаща за здравословното меню на децата", разкрива „Сега"
Здравословното меню в детските градини, предучилищните групи, домовете за сираци и по лагерите става факт от 15 септември, след като в "Държавен вестник" вчера беше обнародвана наредбата на здравното министерство. Тя обаче е правена без никакви разчети ще оскъпи ли изпълнението й и с колко изхранването на децата в детските заведения. Никой не желае и да поеме сметката.

"Вярвам, че никой не би бил против децата да ядат качествена и полезна храна и държавата би трябвало да е длъжна да намери ресурс за осигуряването й. Единственото, за което сме се разбрали с министерството на образованието, е това да не става за сметка на родителите", обяви Самуил Шейнин, председател на съюза на работодателите в средното образование. Тъй като повечето детски заведения са общински, според него общините би трябвало да намерят допълнителен ресурс.

В сдружението на общините обаче научиха за наредбата от медиите. "За пореден път никой не съгласува с нас актове, които ни касаят. От нас се очаква само да увеличим още субсидиите, но откъде ще ги вземем остава наш проблем", коментира изпълнителният директор на сдружението Гинка Чавдарова. В началото на септември наредбата ще бъде пусната за обсъждане сред кметовете и тогава ще стане ясно ще има ли проблеми и ще могат ли те да се решат.

Според Стефанка Балева, директор на градина в София и председател на асоциацията на директорите в средното образование, най-рано през октомври ще стане ясно колко още допълнително пари ще трябват за качественото изхранване на децата.
Още от статията на „Сега"

"Търсенето на коли под наем нараства след масови фалити на фирмите", обобщава „Дневник"
За последните две години с около 40% е намалял броят на фирмите за отдаване на коли под наем, съобщи пред БТА председателят на Националната асоциация на фирмите за автомобили под наем Иван Маринов.

По думите му поне 50 - 60 фирми са фалирали заради кризата и лизинговите им компании са прибрали автомобилите. Сред тях има малки компании и автокъщи, които се занимават и с тази дейност. Преди четири-пет години в страната е имало 250 - 300 фирми, които са предлагали такава услуга, а сега  са не повече от 50 - 100.

Цените за наем варират според вида на автомобила от 25 евро до 200 евро на ден.

В разгара на летния туристически сезон търсенето нараства и вече надхвърля предлагането, коментира Маринов. "Заетостта е над сто процента и се налага временно да пренаемаме коли от вносители на автомобили", посочи той.

Увеличението на търсенето, според Маринов,  през тази година е с 20-30 на сто и се дължи главно на интереса от чужденци.

Основните наематели на коли са индивидуални чуждестранни туристи. Богати руски туристи вече не идват, затова компаниите вече не държат на всяка цена автопарк от скъпи коли. Сега услугата се ползва от руснаци от средната класа и германци и британци, които пък търсели най-ниската цена.
Още от статията на „Дневник"

"Хонорари бавят парите от "Кремиковци", съобщава „Стандарт"
26 са подадените възражения срещу изготвената сметка за разпределение на дължимите суми от "Кремиковци". Това каза за "Стандарт" синдикът на фалиралия комбинат Цветан Банков. Той отказа да коментира кои са подателите на възраженията, като обясни, че това ще стане ясно, след като Софийски градски съд излезе с решение. Макар Банков да отказа коментар по темата, "Стандарт" научи, че нито един от кредиторите и облигационерите на "Кремиковци" не е подавал възражение. Повечето искове са от страна на адвокати, които претендират за неизплатени хонорари от името на работници. Единственото юридическо лице, подало възражение, е Националната агенция по приходите. Повод за това са споровете около държавната помощ от близо 700 млн. лева, която получи "Кремиковци" през 1999 г. срещу обещание за преструктуриране на комбината. Това така и не се случва, а "Кремиковци" бива обявен в несъстоятелност. На 4 август 2010 г. делото около тази сума се връща във Върховния административен съд (ВАС), но досега не е ясно дали държавата може да изисква тези пари обратно.
Още от статията на „Стандарт"

„Инвестират над 800 млн. лева в градския транспорт у нас", информира „Класа"
Над 800 млн. лева ще искаме за проекти за интегриран градски транспорт за периода 2014-2020 г. от Оперативна програма „Регионално развитие", каза вчера Лиляна Павлова, зам.-министър на регионалното развитие, при подписването на договора за обновяването на градския транспорт в София. Тя съобщи, че в следващия период всички 36 големи града ще могат да кандидатстват за финансиране, като изготвят съответните проекти. Преди това те трябва да определят приоритетите си.

Очаква се в следващия програмен период за столицата да бъдат отпуснати пари за купуване на нови трамваи и автобуси. Община София започва подготовката на проекта, от нея зависи какво още ще бъде финансирано тогава. "До края на следващата година ще бъдат договорени 99% от парите по програма „Регионално развитие" за този период", съобщи министърът на ведомството Росен Плевнелиев. Той каза, че сега в нея са предвидени 420 млн. лв. за подобряване на градския транспорт на 6-те големи града. Плевнелиев коментира, че проектът за интегриран градски транспорт на столицата е пример за това, как може да интегрира две или три различни европейски програми в един проект, който има смисъл.

Сега започва реализацията на първия проект по програмата. Общата му стойност е 62 млн. евро, от които 50 млн. евро са безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие". Предвижда се да бъдат купени 50 нови тролейбуса, които ще могат да превозват по около 150 пътници.

Плановете на общината са да се ремонтира трамвайната линия по бул. "България"(3,5 км) и да се изгради нова от Семинарията до Студентски град. Също така ще бъдат инсталирани 600 електронни информационни табла, в момента съоръженията от този тип са 100. „Подготовката на проекта е отнела повече от година и половина от съвместен екип на експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и представители на Столична община", каза Йорданка Фандъкова, кмет на София. Тя обясни, че проектът е одобрен от управляващия орган и в момента се проверява от ЕК, която трябва да приключи до края на годината.
Още от статията на „Класа"

„300 лева излиза първият учебен ден", пресмята „Монитор"
Около 300 лв. трябва да отделят родителите за подготовката на първия учебен ден. Това показа проучване на „Монитор" преди 15 септември. През учебната 2010/2011 по данни на Националния статистически институт учениците са били 615 554. Ако средно за подготовката на едно дете отиват около 300 лв., то харчовете на родителите ще са между 18,5 и 20 млн. лева.

„Преполови ли август, родителите се юрват по магазините да проучват цените на пазара на тетрадки, раници и дрехи", отчита Марияна Иванова, продавачка в столична книжарница. „Обикалят, сравняват и началото на септември почват да купуват", добавя още тя.

Раниците вървят средно от 15 до 45 лв. Решат ли да поглезят ученика си с по-модерен марков модел, родителите трябва да заделят стотачка. Толкова струват и раниците тип куфар с колелца.

„Замислям се дали да не купя такава, защото детето ми се изгърби", коментира Илияна Игнатова, клиентка в столичен мол.

За да напълнят раницата с ученически пособия, майки и татковци трябва да се бръкнат с поне още 50-100 лв. Най-евтините тетрадки с вестникарска хартия - 40-60 листа, струват между 50 и 70 ст. Тези, които са с лъскави корици и бели листа, вървят средно по лев. За тетрадка със спирала се плаща между 1,5 и 2 лв. По-елитните, с твърди корици и ярки апликации, са по 4-7 лв.

За да примамват клиенти, търговските вериги предлагат комплекти от по 5-6 тетрадки, с които се пести до 50 ст. на бройка.

Несесерите се търгуват средно по 2-12 лв., като по-луксозните маркови модели струват колкото една раница - 50-60 лв. Около 30 лв. достигат харчовете за цветни моливи, блокчета за рисуване, четки, ножички, лепило и др.

При момичетата разходите по тези дреболии могат да ударят и половин стотачка. Пазарът е залят с цветни химикалки със сърчица и пухчета, тетрадки с анимационни герои от типа куклата Барби, принцеси и понита, които изкушават малките момиченца и допълнително натоварват заделения бюджет.

Прогнозните разходи преди първия звънец се допълват от средствата, които всеки заделя за нови дрехи на детето си. В зависимост от модата и парите, с които разполага всяко семейство, разходите за дрехи ще бъдат поне 150 лева, показа проверка на „Монитор".

Харчовете около 15 септември са финансов удар за родителите и печалба за търговците.
Още от статията на „Монитор"