„Скандалът с пенсионните фондове ще удари цялата финансова система", предупреждава от първата си страница „Сега"
Национализацията на професионалните пенсионни фондове ще удари финансовата система, алармираха вчера икономисти. Застрашени са инвестициите на фондовете на борсата, депозитите им в банките и вложенията в ДЦК. Разклаща се и доверието в другите частни пенсионни фондове, които трябва да изплащат вторите пенсии на родените след 31 декември 1959 г.

Освен това компаниите, управляващи фондовете, вероятно ще заведат искове за милиони срещу държавата. Сред тях има и чуждестранни инвеститори, които се ползват със специална защита, включително по международни договори."Ние все още не знаем в каква законова форма ще се облече замисълът, но е много вероятно да бъдат нарушени няколко закона, включително конституцията", коментира шефката на "Алианц" София Христова.

По последни данни в професионалните фондове (ППФ), в които се внасят осигуровки за работещите от I и II категория, са събрани общо 465 млн. лв. От тях 127 млн. лв. са инвестирани в акции на компании, търгувани на борсата. Други 91 млн. лв. са вложени като депозити в банки. 101 млн. лв. са в корпоративни облигации, а 98 млн. лв. са вложени в ДЦК, сочат данните на Комисията за финансов надзор.

Ако се случи одържавяването на фондовете, което замисля кабинетът, средствата във всеки момент ще могат да бъдат изтеглени и да се ползват за попълване на дупките в държавната система, предупредиха икономисти. Затова още вчера инвеститорите на фондовата борса реагираха негативно и основният индекс SOFIX падна с 2.27%.
Още от статията на „Сега"

„Общините разочаровани от данък "лукс", съобщава от първата си страница „Дневник"
Объркване и недоволство предизвика сред общините предложението на Министерството на финансите за въвеждане на данък "лукс" за имотите с високи данъчни оценки. Те не са съгласни за жилищата над средната данъчна оценка да се плаща с 30% повече, защото това автоматично ще увеличи данъците за немалка част от хората, дори и местните власти да не решат да вдигат данък "сгради".

Ще бъдат засегнати предимно собственици на големи имоти в градовете, но повечето от тях не влизат в категорията "луксозни". Другият проблем е как точно ще се изчислява средна данъчна оценка за общината, от която ще зависи и данък "лукс".

Не на последно място кметовете трудно ще се решат да налагат нови плащания точно в годината на местни избори. Общинските финансисти, с които "Дневник" разговаря, се разделиха на две. Едните (като София) бяха категорични, че няма да вдигат данъци, защото и 2011 ще е кризисна година. Другите не искаха да коментират, докато идеите не бъдат гласувани в парламента.

От Министерството на финансите вчера заявиха, че всъщност може да поправят вече обявените публично промени в Закона за местните данъци и такси. Това ще стане между първото и второто четене на проекта в НС.

С евентуалните корекции ще се позволи на общините сами да определят размера на данък "лукс", като се въведат различни категории за имотите над средната данъчна оценка. За пример посочиха, че ако превишението е до 10%, скокът може да е само с 1%, а само ако е над 60%, тогава извънредното облагане да е максималните 30%.
Още от статията на „Дневник"

„В София: 100 000 андрешковци", четем от първата страница на „Стандарт"
100 000 андрешковци с коли се спотайват по софийските улици. Това установи проверка на "Стандарт", след като засече регистрираните возила в КАТ и в общината. Докато в компютрите на униформените се водят 800 000 автомобила, то в кметството са записани едва 700 000. Това означава, че за 100 000 коли не влиза нито стотинка в общинската хазна. Сметките показват, че при минимален данък от 50 лв. на автомобил общината губи всяка година поне по 5 млн. лв. А за по-мощните и по-нови джипове и лимузини налогът често стига до 300 или дори до 1000 лв. Ако общинарите изловят тарикатите и си съберат парите, сумата ще стигне за построяването на поне пет детски градини за година, изчислиха експерти.
Още по темата от „Стандарт"

„Книжката гори за каране в BUS лента", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Шофьорите, които бъдат спипани да карат в BUS лента, вече ще се прощават с книжките си. Тази крайна мярка е залегнала в дългоочакваните промени на Закона за движение по пътищата, които предлагат депутати от ГЕРБ. Поправките са внесени вчера в деловодството на НС лично от шефа на транспортната парламентарна комисия Иван Вълков.

Наказанието предвижда засечените в BUS лента да остават без свидетелство между 1 и 6 месеца и отделно да плащат между 50 и 200 лв. В момента джигитите, които хвърчат по разтоварените от трафика платна за автобуси и тролеи на градския транспорт, минават само с 20 лв. глоба.

Както писа „Монитор", измененията засягат и любителите на високите скорости. Вместо отнемане на книжките им те ще бъдат порязвани с почти двойни санкции спрямо предвидените в сегашния закон. Така, ако са превишили ограничението между 10 и 20 км/ч, ще олекват с 50 вместо с 30 лв. Ако бъдат спипани да се движат с над 30 км/ч, но не повече от 40 км/ч отгоре, ще се бъркат по 200 лв. За превишаване на ограничението с над 40 км/ч санкцията става от 200 на 300 лв., а за над 50 км/ч от 250 на 350 лв. плюс по 50 лв. за всеки 5 км/ч отгоре.

По този начин за 120 км/ч в града санкцията литва до 550 лв. Който бъде засечен да прелита с висока скорост повторно, ще отнася двойна санкция, а при трети акт в рамките на една година ще остава без книжка за цели 12 месеца.
Още от статията на „Монитор"

„Фирмите ще плащат авансово данък наем", информира от първата си страница „Класа"
Депутатите приеха на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица. В него се предлага авансово облагане на доходите от наем - когато платецът на дохода е предприятие или самоосигуряващо се лице, данъкът се удържа от него. От опозицията попитаха защо самоосигуряващите се приравняват към предприятията и поискаха текстът да бъде прецизиран. Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов обясни, че предложението ще гарантира по-добра събираемост на данъците и няма да затрудни наемателите, посочи той. Изрично бе подчертано, че промените не касаят физическите лица. Според председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова /ГЕРБ/ текстът е следващата стъпка държавата да получава авансово приходи от доходите, а не в края на годината. Този режим не е нов и различен за наемателите, когато са работодатели, тъй като за своите работници, наети по трудов или граждански договор, те имат подобни задължения и им удържат и внасят данъка при изплащане на възнагражденията, обясни тя.

Освен това в предложените данъчни промени се предвижда и облагане на чуждестранни физически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим (офшорни зони) с данък в размер на 10% от получените от тях възнаграждения за услуги. Въвеждането на тази мярка цели да се противодейства на възможни данъчни измами и пране на пари.

На първо четене мина и предложението за данък върху печалбите от хазарт или други игри с печалба, която се определя на случаен принцип, като налогът ще се удържа от организатора на играта. С 67 гласа „за", четири - „против" и 19 въздържали се депутатите приеха проекта за промени в Закона за данък върху добавената стойност /ДДС/.
Още от статията на „Класа"

"На никого няма да се моля", казва в интервю за „Стандарт" премиерът Бойко Борисов
Г-н Борисов, върнахте се от посещение в Бавария - какво  донесохте оттам? Подкрепа за Шенген?
- Бавария и Баден-Вюртемберг са най-големите и най-богати  провинции на Германия, които формират голяма част от брутния вътрешен продукт.  От Бавария са хората, които се излъчват почти винаги в Европа, и шефовете на  Европол. Преди седмица канцлерът Меркел каза, че през ноември в Бундестага ще се  гледа нашето приемане в Шенген. Сега се видях и с премиера на Бавария и  съответно с депутати и министри, които ще участват активно във взимането на това  решение. Премиерът на Бавария, който пък е и председател на втората партия в  коалицията, излезе и публично изрази подкрепата си за България. Всички премиери  на Германия се събират - министър-председатели на провинции, надявам се той да  го сподели и с другите.

Докато бяхте в Бавария, тук, в България, имаше много сериозни  коментари, свързани с това какво ще се случи с пенсионните фондове - защо  решихте да ги национализирате, тази дума се употребява в момента?
- От кой се употребява?

От медии, от наблюдатели, от хора, които са в самите  пенсионни фондове. Фактически пари, които са лични, на хора, които са ги  спестявали, отиват в общия кюп на солидарния модел, отиват в НОИ.
- Аз ви предлагам просто да не се подвеждате по такива  приказки, защото именно и подкрепата, която получаваме, безпрецедентна от  Европа, от Америка, от Русия, ако щете, изнервя вече до полуда представители и  лидери на политически партии, да не говорим за опозицията и много други, които  точната дума е "са свикнали да си лапат" или свикнали са да печелят на гърба на  хората. Да започнем от вашия въпрос - какво значи частен пенсионен фонд?

Знаете, там пари са трупани по лична партида. В момента, в  който той се пенсионира, получава парите, които е натрупал. Ако почине, отиват  при наследниците му.
- Така - това са парите на хората, които са си внасяли вноски.  От 2000 г. се трупат пари. Те не са на тези частни пенсионни фондове, които сега  казват, че някои ги национализират, това са парите на хората. С огромни режийни  разходи на тези фондове. Какво става? 2006, 2008, 2009, преди да дойдем ние,  тези частни пенсионни фондове трябва да си поемат и да си плащат пенсиите на  т.нар. категорийни работници. Миньори, летци - най-тежките условия на труд, в  които работят. Обаче като дойде годината за плащане, те все не са готови. И  колебливото бивше правителство, защото те искат това, което са били, те да ни го  препишат на нас, колебливото неадекватно правителство на президента Първанов,  чийто автор е. Затова ще го наричаме правителството на президента  Първанов.

С мандата на ДПС, но както и да е, да не влизам в  подробности.
- На ДПС, но истинският стратег и организатор на това  правителство е президентът Първанов. Затова той да не се прави, че сега влиза в  политиката. Той е конструкторът на Тройната коалиция. Така че те вместо 2006,  2007, 2008, повтарям, да започнат да си изплащат пенсиите на категорийните  работници, всяка година, като дойде краят й, казват: И тази не сме готови,  прехвърляме го за следващата.
Още от интервюто на „Стандарт"

„За НАП всичко е наред: Цветанови са спестили 385 000 лв. и са платили данъци", казва в интервю за „Сега" Шефът на данъчните Красимир Стефанов
Г-н Стефанов, започнахте ли вече проверките за имотното състояние на г-н Цветан Цветанов?
- Проверката започна още от понеделник. Тя е в съвсем ранен етап, който включва анализ на данните, които имаме като декларирани в НАП. И предполагам, че ще питате какво показва на този етап.

Аз ще питам, но първо не е ли това по някакъв начин нарушение на закона, в смисъл, че г-н Цветанов беше предупреден предварително, че ще има проверка, а доколкото аз знам, трябва тези проверки да се извършват без знанието на човека?
- Не е вярно. Всяка проверка започва с резолюция, с която се определя екип, който да извършва проверката, и съответно се уведомява лицето за обхвата на проверката, за срока, в който ще се извърши, документите и фактите, които трябва да представи.

Ще ви цитирам нещо, което вие сте казали: "След като бяха изнесени данните, се чух с Цветанов и премиера и за да няма никакви тайни спекулации и да има пълна прозрачност, се разбрахме да бъде възложена тази проверка". Т.е. вие, за да започнете проверката, се консултирате със самия човек, който трябва да проверявате, и с министър-председателя, в смисъл това изглежда като - какво трябва да направим в тази ситуация, и те ви казват - проверявай сега...
- Тъй като данните бяха изнесени по мои спомени петък вечерта, бяха празници. НАП се самосезира по това, което беше изнесено, и е естествено, когато става въпрос за проверка на вицепремиер, премиерът да знае и шефът на НАП да му се обади и да каже: Г-н премиер, възнамеряваме да се прави проверка на вицепремиера Цветанов. След като разговарях с премиера, вицепремиерът Цветанов ми се обади и каза: "Да, ако може час по-скоро и час по-прозрачно".

Ако ви се беше обадил и беше казал "не"?
- Няма как да стане.

Е, има как да стане - обажда ви се и казва "не".
- Това, което се случва в момента, е най-прозрачното, което се случва като работа от години назад. Вие имате ли спомен действащ вицепремиер или действащ министър да е проверяван от НАП назад във времето?
Още от интервюто на „Сега"

"Това не е национализация, това е кражба на парите в личните партиди", казва в интервю за „Дневник" Любомир Христов, председател на Института на дипломираните финансови консултанти, бивш член на управителния съвет на БНБ
Какво се случва според вас? Национализация на личните пенсионни сметки или стабилизиране на пенсионната система, както твърди премиерът?
- Това, което се предлага да се случи с професионалните пенсионни фондове, е кражба. Не е национализация, това е кражба. Средствата от едни лични партиди се секвестират и се слагат в един общ кюп. И няма никаква разлика дали ще вземат средствата от индивидуалната партида или от банковия депозит, или от вкъщи изпод дюшека.

В частните професионални фондове няма натрупани достатъчно средства, за да поемат изцяло изплащането на ранните пенсии 1 и 2 категория...

- Какво означава "няма достатъчно натрупани средства"? Кой определя кое е достатъчно и кое не е достатъчно?
Самите фондове изчисляват, че след 10-годишни натрупвания ще се вземат по 100 - 200 лева месечно, в някои случаи и по-малко. Сравнено със средната пенсия, която НОИ осигурява сега - 460 лв. (за 26 години натрупвания), разликата е сериозна.

Според вас откъде идва този проблем?
- Идва от нашия манталитет, който прилича малко на френския, но ние не протестираме. Искаме и вълкът да е сит, и агнето да е цяло. Оттам идва проблемът. Днес той се проявява при професионалните пенсионни фондове, а през 2020 г. ще се прояви и в универсалните пенсионни фондове. Това нещо съм го публикувал във в. "Капитал" през 2007 г. под заглавие "2017 година - пенсионерски бунтове в София".

Всичко произлиза от факта, че искаме с един камък да ударим 16 врабчета. Това не може да се случи. Не е станало ясно на 30 септември, че парите не са достатъчни. Парите, които се натрупват в един пенсионен фонд независимо от неговия вид, зависят най-силно от три неща. От размера на вноските и продължителността на внасянето им.

От доходността, постигната на пазара, и инвестирането. И от разходите от таксите. Това е. Не можеш да внасяш ниски вноски в кратък период от време и да получиш висока пенсия. Не искам да коментирам въобще пенсионните дружества и техните разходи, защото те не носят основната вина - всичките им разходи са регулирани и са в рамките на закона.

Т.е. кучето играе според тоягата от гледна точка на разходите. От гледна точка на пазара, ако някой си мисли, че ще го надхитри, било то частник или държава, просто много се лъже. Трябваше и трябва да бъде обяснено на всички, които се осигуряват по индивидуални партиди независимо в какви фондове, че инвестиционният риск е за тяхна сметка.

При тези параметри хората и 2020 година няма получат достатъчно средства и това беше ясно преди 3 години. Какво се промени за тези три години? Нищо. Като дойде 2019 година, пак ще се чудим какво да правим. Т.е., както съм казвал и друг път, ние се занимаваме с гасене на пожари, а не с преследване на реалистични цели.

Още една гледна точка - ако едни пари се вземат от индивидуалните партиди на осигурените хора, за да се сложат в общ кюп, те няма да станат повече. Няма как да станат повече. И ако от тези пари ще се изплащат по-високи пенсии, отколкото показват актюерските разчети, това означава, че тези пари ще бъдат профукани и до 2-3 години ще сме в изходно положение. Т.е. ние отново не решаваме никакъв проблем, а просто го отлагаме. Лепим марли върху инфаркта на сърцето.

Отделен е въпросът, че в пенсионните фондове няма пари, а инвестиции, и превръщането им в пари ще доведе до загуба, защото ще има спад в цените на активите.

Имаше ли начини пенсионните фондове да намалят загубите си от кризата и справедливи ли са упреците към тях, че разхищават, че имат високи разходи?
- Не, не са. Именно за да нямат пенсионните фондове високи и разхитителни разходи, тези разходи са регулирани. За тях има тавани. Ако някой е надхвърлил тези тавани, той е трябвало да бъде санкциониран от Комисията за финансов надзор, но аз такова нещо не съм чул. Ако не е санкциониран, значи не е надхвърлил.

Всичко това е опит някой да бъде изкаран виновен за това противоречие - не можеш да имаш определени вноски и определена пенсия едновременно. Това не може да се случи никъде по света, няма как да стане. Или имаме пенсионна система с определен размер на пенсията, каквито са изплащаните от НОИ, или имаме стълбове в пенсионната система с определен размер на вноските.
Още от интервюто на „Дневник"

„Предстои гореща есен за кабинета", казва в интервю за „Класа" Кънчо Стойчев, съсобственик на „Галъп интернешънъл"
Г-н Стойчев, напоследък наблюдаваме изостряне на ситуацията в страната. С протести заплашват лекари, полицаи, студенти, синдикати. Партньори на властта като „Атака" правят митинги, на които критикуват управляващите. Означава ли това, че за правителството предстои една гореща есен?
- По всяка вероятност - да! Предстои гореща есен. Основната причина за създаването на тази напрегната ситуация е отсъствието на каквато и да е визия и стратегия на правителството. Работи се ден за ден, реагира се на парче, правят се безпринципни отстъпки, доминира желанието да бъде постигнат пробив на много фронтове, което в една благоприятна ситуация вероятно би могло да има успех или да не води до големи негативи. Но в икономическата ситуация, в която България се намира, надали може да се постигне успешен компромис като цяло. В този смисъл основният проблем на правителството е отсъствието на приоритети и на успешна работа.

Ако се върнем към предизборната програма на ГЕРБ, виждаме и добре структурирани приоритети, и обещания за реформи. Кое според вас направи така, че тази програма остана сякаш забравена?
- Аз не виждам това правителство да изпълнява каквато и да е програма. Така че няма никакъв смисъл да се връщаме към минали изречения и записани думи. Проблемът е в работата на парче и липсата на последователност. Това създава изключително несигурна ситуация в страната, което е очевидно - бизнес климатът се е влошил неимоверно много. В бизнеса най-важни са постоянството, стабилността, липсата на хаос. Ние преживяваме точно обратната ситуация. Напоследък наблюдаваме и редица действия - видими и невидими, на висши ръководители на правителството, които, коментирано по същество, са не просто популистки, а дори изглеждат несправедливо и незаконно. Висшите представители на властта в момента пропагандират наляво и надясно, че всеки, който има имущество, всеки, който притежава повече от средното, е престъпник. Това създава едно изключително взривоопасно изостряне на ситуацията. Както и объркване.

Какво имате предвид?
- Установявам, че средноинтелигентни български граждани не могат да направят разлика между законно и справедливо. Много неща могат да са несправедливи, но да са законни и обратното. А правителството тръгва по този наклонен и заледен улей и много скоро ще плати огромна цена за това, че пречи и на без това неукрепналия български бизнес.
Още от интервюто на „Класа"